וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לא הכל באשמת נאסד"ק

הארץ

21.8.2001 / 10:09

מנהלי קרנות טוענים כי המצב הביטחוני הוא השיקול העיקרי לעצירת ההשקעות בישראל

מאת עודד חרמוני

גופי השקעה אמריקאיים הפעילים בשנים האחרונות בתעשיית ההיי-טק הישראלית הודיעו באחרונה לקרנות ההון סיכון שבהן השקיעו ולחברות היי-טק ישראליות כי הם משהים את השקעותיהם בישראל - עקב המצב הביטחוני. בקהילת ההון סיכון הישראלית, שבמשך השנה האחרונה טענו מנהליה כי הירידה בהשקעות הזרות בישראל מקורה בעיקר במשבר שאליו נקלע הנאסד"ק, טוענים כי בחודשיים האחרונים חל שינוי מגמה וכי האירועים הביטחוניים הם המרכיב הבולט בשיקולי ההשקעה של גופים זרים.

על פי הסקר הרבעוני שפירסם IVC, ברבעון השני של 2001 ירד היקף ההשקעות הזרות הישירות בחברות היי-טק בישראל ב-80% לעומת הרבעון הראשון של השנה. לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בחודשים אפריל-יולי השנה חלה ירידה של 16% בהיקף יצוא ההיי-טק הישראלי.

מתי קרפ, שותף-מנהל בקרן ההון סיכון קונקורד, המגייסת את הקרן השלישית שלה בימים אלה, אמר כי באחרונה ניכרת מגמה חדשה, של משקיעים אמריקאים אשר לאורך השנה האחרונה הביעו נכונות להשקיע בישראל לאור היכרותם עם השוק, אך עתה שינו את טעמם ועצרו את השקעותיהם פה. "עד לפני כמה חודשים הבעיות היו כלל-עולמיות ונבעו מהנאסד"ק", אמר. "כיום השיחות הן על המצב הביטחוני".

יגאל ארליך, מנהל קרן יוזמה ויו"ר איגוד קרנות ההון סיכון הישראלי, סבור כי מדובר בבעיה חמורה. "המוסיקה שהקרנות שומעות בחודשיים האחרונים שונה מבעבר", אמר. "הנושא הפוליטי-ביטחוני מודגש בשיחות, ויש ניסיונות של חברות ישראליות לצמצם את מידת הזיהוי שלהן עם המדינה בפני משקיעים ולהעביר יותר ויותר פעילות לחו"ל.

"השינוי הכואב ביותר הוא בארה"ב, שעד לאחרונה לא הושפעה מהמצב הביטחוני כמו אירופה. אנחנו פונים לשר האוצר, לראש הממשלה ולשרת ההסברה להפעיל קמפיין הסברתי אקטיווי בנושא זה בחו"ל ולמצוא דרכים לשכנע את המשקיעים הזרים להגיע לישראל בהצגת הטבות".

כחלק מההתמודדות עם המשבר הביטחוני, נודע כי חברות מסוימות מעבירות את הידע האינטלקטואלי שלהן למקומות הקרובים לישראל, כגון בריטניה, כדי למשוך משקיעים ובאותה עת לשמור על קרבה למרכז הפיתוח והמחקר.

מנהל בחברת סטארט-אפ ישראלית אמר כי ההשפעה של האירועים חורגת מהשיקולים העסקיים הברורים. "לקוח ביטל עסקה על מוצר שפיתחנו ושהוא זקוק לו לאחר שלדבריו, החברה שלו אינה חשה בנוח לבצע עסקה עם חברה ישראלית. דבר כזה מעולם לא אירע קודם לכן", סיפר.

רוני חפץ, שותף בקרן וולדן, המגייסת את הקרן השלישית שלה, אמר כי גופים שונים באירופה ובארה"ב הודיעו לו שהם רוצים להתרחק מישראל. "באחרונה היינו במגעים עם גוף השקעות אירופי גדול שהעמיד קריטריונים ברורים להשקעה, ועברנו את כולם", סיפר. "מנהל ההשקעות אמר לנו שהבעיה היא קריטריון נוסף: הם פשוט לא מרגישים בנוח להשקיע בישראל במצב הנוכחי".

לדבריו, גם ביפאן, הנתפשת כפחות חשופה להשפעות של בעיות ביטחוניות והגבירה את היקף עסקיה עם חברות ישראליות, רואים את השפעת המצב. "חברה יפאנית אישרה את השקעתה בקרן שלנו בכל המסגרות המקובלות, אך לבסוף הודיעה על ביטול לאור המצב הפוליטי בישראל".

אמיר גל אור, שותף בקרן אינפיניטי שאף היא מגייסת כספים בימים אלה, הוסיף כי השפעת נאסד"ק עדיין קיימת, אך האנשים התרגלו אליה. "ההחלטה על השקעות היא סלקטיווית מאוד", אמר. "כיום בולטת מאוד ההתייחסות למצב הביטחוני, והיעדר ההשקעות מוסבר בחוסר היציבות היחסית באזור".

עם זאת אמר גל אור כי בניסיון למשוך משקיעים לישראל הוא מציין בפניהם את היתרונות הטכנולוגיים של המצב: "ישראל עומדת בפני אתגרים ביטחוניים המחייבים דור חדש של טכנולוגיה מתוחכמת. בעבר זה היה אחד ממוקדי העניין של המשקיעים הזרים, ואנחנו מזכירים להם את זה גם היום".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully