וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שלמה לירן: "האינטרנט המהיר הוא הבועה של השנתיים הקרובות"

ערן גבאי

21.8.2001 / 10:28

ואם הכבלים בונים עליו אפשר כבר להתחיל להספיד אותם, סיכום לירן; "נגיע לאיזון ברווח רק בסוף 2003", אומר מנכ"ל חברת הלויין, YES

"טבעי לחלוטין שבחברה הנמצאת בשלבי הקמה הוצאות המימון יהיו גדולות מאוד, וכך גם ההשקעה בגיוס לקוחות. אנחנו משקיעים בהתקנת הציוד עבור כל לקוח כ-800 דולר", כך אומר שלמה לירן, מנכ"ל חברת הלוויין YES.

YES הפסידה 208 מיליון שקל ברבעון השני של 2001, לעומת הפסד של 182 מיליון שקל ברבעון הראשון. הגידול בהפסד נגרם בשל הגידול בהפסדי התפעול, בהוצאות המימון והפחת.

"אנחנו צפויים להמשיך ולהפסיד בשורה התחתונה ולאיזון ברווח נגיע רק בסוף 2003", אומר לירן.

YES הפסידה לפני מימון ופחת בחודשים ינואר-יולי השנה כ-280 מיליון שקל, לעומת הפסד של של 365 מיליון שקל בתקופת יולי-דצמבר 2000.

"כשעוסקים בחברת תשתית כבדה כשלנו מקובל להסתכל על ה-EBITDA (רווח לפני הוצאות מימון, מסים, פחת והפחתות) וזה השתפר בחצי השנה האחרונה ב-85 מיליון שקל בהשוואה לזה במחצית השנייה של 2000. אנחנו חווים שיפור מתמשך בסעיף זה ואני מקווה שהוא יביא אותנו לקראת סוף 2002 לאיזון ב-EBITDA".

לירן מסרב להגיב לדבריו של ד"ר אהוד שפירא, ראש החטיבה העסקית בבנק לאומי והמשנה הבכיר למנכ"ל, שאמר ל-TheMarker.com כי "לבנק יש הערכות מקצועיות באשר לאחוזי הנטישה של הכבלים לטובת חברת הלוויין, המורים כי זו תיפסק ואולי אף תתהפך".

עוד אמר שפירא כי "על פי מומחים בשוק, שנועצנו בהם, הציפיות מהלוויין לא מתממשות ונוצר מצב שנוח לכבלים להתחרות בלוויין. אני שם את הדגש על תחילת שיווק האינטרנט המהיר ואחר כך הטלפוניה. הלוויין אינו מתחרה באמת. האינטרנט המהיר של הכבלים נמצא מאחורי הדלת והטלפוניה בכבלים נמצאת מאחורי הפינה, וכבר היום ההכנסות משירותי טלפוניה בעולם מגיעים לאחוזים משמעותיים".

חברת הלוויין נסמכת בכ-45% על אשראי בנקאי, והיתרה ממומנת על ידי בעלי המניות. מתוך האשראי הבנקאי, אחראי בנק לאומי על כ-40% מסך האשראי הבנקאי הכולל.

לירן הסכים לומר רק ש"אין לי מושג מהיכן ד"ר שפירא, שאנחנו יושבים מולו לא אחת ודנים בנושאי אשראי, שאב את המידע ואת ההערכות האלה. זוהי דעתו שלו".

YES יוצאים עם חבילת טלוויזיה ואינטרנט

לירן פורש את משנתו באשר לאינטרנט המהיר, ולטענות כאילו האינטרנט המהיר הוא הדבר הבא, ואומר כי "האינטרנט המהיר הוא הבועה של השנתיים הקרובות. קיימת נטייה להפריז בחשיבותו של האינטרנט המהיר. נדירים המקומות שבהם השימוש בו עובר את הנתח של 10% משוק האינטרנט. לרוב המכריע של הצרכנים אין דרישה לאפליקציות כבדות וה-64 קילו ביט בשנייה נותן תשובה מצוינת. אם הכבלים יבנו את כל עתידם על האינטרנט המהיר, אפשר כבר להתחיל להספיד אותם".

לירן מגלה כי "גם אנחנו עומדים לצאת עם חבילה שתכלול שידורי טלוויזיה ואינטרנט מהיר ב-DSL שתתאים ל-70%-80% מהאוכלוסייה".

בתגובה לטענה כאילו דווקא מיזוג הכבלים יכול ליצור תחרות הרבה פחות פרועה בשוק התוכן ויוריד את עלויות התוכן, קובע לירן כי "ביטול המיזוג אין משמעותו ייקור התוכן. התיקון לחוק איפשר שיתוף פעולה בין הלוויין לכבלים ברכישת תוכן. אנחנו רוצים בשיתוף הפעולה, אך הכבלים עסוקים במלחמות האתמול ועדיין לא מצאו לנכון להגיע איתנו לשיתוף פעולה. הם עוסקים בניסיון לחסל את הלוויין.

"סינמה 1,2,3 למעשה מנוהל על ידי חברת הכבלים, שיוסי עוזרד משמש עבורם פרונט. אנחנו רוצים להגיע לשיתוף פעולה במימון הערוצים, אך נענים בתגובות קנטרניות ובחוסר נכונות לשיתוף פעולה או לקיום מו"מ כלשהו".

השפעת הטירינג של הכבלים

לירן נשאל על כניסת שיווק חבילות הערוצים - הטירינג - והשפעתו האפשרית על הלוויין, ואמר כי "מאז שחברות הכבלים החלו לשווק טלוויזיה דיגיטלית חל גידול במספר המנויים של YES.

"אנחנו כפינו על הכבלים כניסה לעולם השידורים הדיגיטליים. אני יודע במפורש שזה היה בניגוד לתוכניות שלהם ואנחנו גררנו אותם להשקעה בדיגיטלי. כל זמן ש-YES היתה היחידה שהעניקה שידור דיגיטלי, עוצמת הקריאה שלנו היתה יחסית חלשה. דווקא כניסת הכבלים לתחום מגדילה את השוק ותורמת לנו יותר, וכעת קצב הגידול במספר המנויים הדיגיטליים רק גדל וגבוה מזה שצפינו".

באשר להסכם הכבילה, אומר לירן כי "כיום שליש מסך המנויים העוברים לדיגיטלי הם שלנו ב-YES ושני שלישים הם מנויי כבלים. לולא הסכם הכבילה היינו היום עם נתח של מעל 50% מסך המצטרפים החדשים לדיגיטלי.

"חברות הכבלים מתוחכמות ומעלות את הרצון שתישמר להן הזכות בניתוק לקוחות. זוהי מילת קוד ברורה לשימור לקוחות".

שאלות של מימון

אתמול התקיים שימוע במשרד התקשורת על הטכניקה, לאחר הסדר הכבילה שעומד לסיים את חייו בעוד חודש בעקבות תיקון 25 לחוק הבזק. השר אמור להוציא הנחיות וכללים בנדון.

לירן מגלה כי "YES תסבסד באופן מלא את הסכום לרכישת תשתית הכבלים בבית הלקוח - שמחירו נקבע על 120 שקל. כמו כן, לטענתו, מצא אוזן קשבת אצל שר התקשורת, שטען כי "הסכום מופקע" ו-YES דורשת מהשר שיפחית, על פי סמכותו, את הסכום.

לירן טוען כי דובר על סכום חדש - 80 שקל, וזה מבחינתו סכום צודק בהרבה. "לנו אין אינטרס לרכוש את תשתית הכבלים בבית הלקוח, אך אם חברות הכבלים ינסו להמציא דרכים שיעכבו את התחרות, נשתמש בסעיף ונרכוש את התשתית ונעניק אותה במתנה ללקוחותינו". אתמול במסיבת העיתונאים שערכה פועלים השקעות , המחזיקה ב-12.5% מ-YES, אמר אביגדור קלנר, כי "אין סיבה ששותף אסטרטגי חדש לא ייכנס לשליטה ב-YES" וכמו כן ציין כי "פועלים השקעות דאגה עד היום להעביר את הכספים ללוויין מוקדם יותר מהנדרש, והגיע הזמן שגם בעלי המניות האחרים יתחילו להזרים כסף. יציאה שלנו מהשליטה בלוויין לא על הפרק, אך כחברת השקעות המחיר הוא שמנחה אותנו". לירן לא שמע על דיבורים בנושא שותף אסטרטגי חדש לחברה.

באשר לאפשרות שיורוקום, אחת משני בעלי המניות הבכירים ב-YES, ושאמורה להזרים בזמן הקרוב סכומי כסף נוספים ללוויין, עלולה להיות שקועה כעת יותר בהעברת כספים לחברה המשותפת סלקום-אופק שתתמודד בשוק ה-LMDS, אומר לירן כי "אני לא רואה איך הדבר מקשה עלינו. לדעתי, העובדה שאופק תממן כעת 40% מהמיזם רק תקל עליה, ובעקיפין עלינו".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully