הצעת החוק להארכת זיכיונות הרדיו האזורי תעלה בכנסת

היועצת המשפטית של ועדת הכלכלה: "ההצעה אינה עומדת במבחני החוקתיות, ולפיכך אם תתקבל - ניתן יהיה לפסלה"

צבי זרחיה וערן גבאי

בניגוד לעמדתה של היועצת המשפטית של ועדת הכלכלה, אתי בנדלר, אישרה הבוקר הוועדה את העלאתה להצבעה בקריאה ראשונה של הצעת החוק המאפשרת הארכת זכיונות אוטומטית לתחנות הרדיו האיזוריות. הצעת החוק הוגשה על ידי ח"כ אמנון כהן (ש"ס). ח"כ גלעד ארדן (ליכוד) היה היוזם העיקרי של הצעת החוק, אבל לפני שבוע הודיע על הסרת שמו ממנה. ארדן נעדר מההצבעה, מאחר שנכח באותה עת בדיון של ועדת הכנסת בהדחת הנשיא.

בעד הצעת החוק הצביעו 12 ח"כים, ואחד נמנע. לקראת ההצבעה נערך גיוס מאסיווי של חברי כנסת, על מנת להביא לרוב בוועדה. 4 ח"כים שאינם חברים בוועדה הובאו בדחיפות והחליפו ח"כים אחרים: ח"כ מיכאל נודלמן (קדימה) החליף את ח"כ רונית תירוש, ח"כ מגלי והבה (קדימה) החליף את יואל חסון, ח"כ סופה לנדבר החליפה את ח"כ ישראל חסון (ישראל ביתנו), ואילו ח"כ חיים כץ (ליכוד) החליף את ארדן.

ח"כ עתניאל שנלר (קדימה) התבקש להיכנס לישיבה ולהשתתף בהצבעה, נכנס לכמה דקות ומיהר לעזוב, בטענה כי ברצונו להשתתף בטקס קבלת הפנים לרמטכ"ל החדש, גבי אשכנזי. בעת ההצבעה הוכרז הדיון בוועדה כדיון סגור. לעיתונאים, לוביסטים ולנציגי הרדיו האיזורי לא ניתן להיות נוכחים בדיון.

דוד בן בסט, יו"ר התאחדות תחנות הרדיו האיזורי, נציגי תחנות ולוביסטיות מטעמם, שהו בכניסה לאולם הדיונים וניסו לגייס ח"כים להיכנס ולתמוך בהצעת החוק. גם נציגיו של יו"ר הקואליציה ח"כ אביגדור יצחקי (קדימה) שפעל לקידום החוק גייסו ח"כים לבוא להצביע.

"הצביעו בניגוד לעקרונות היסוד של שוויון"

לפני ההצבעה שוחח כהן מחוץ לאולם הדיונים עם נציגי התחנות בראשות בן בסט. בתשובה לשאלה אם הופעלו עליו לחצים, אמר כהן: "לגיטימי שכמו בדיונים בכל חוק, יש גופים אינטרסנטיים. יש לחצים, אבל לא הגשתי את החוק בגללם. בקדנציה הקודמת, כשכיהנתי כיו"ר ועדת הכלכלה, הבטחתי שאסייע לרדיו האיזורי אם ייפגע כתוצאה מכניסתו של הרדיו הדיגיטלי", אמר.

כהן הוסיף כי ייתכן שיוכנסו שינויים בהצעת החוק לאחר ההצבעה בקריאה הראשונה, ולפני ההצבעה בקריאה השנייה והשלישית. בחוות דעת שהגישה שלשום בנדלר לחברי הוועדה, קבעה כי "ההצעה אינה עומדת במבחני החוקתיות, ולפיכך קיים חשש שאם ההצעה תתקבל, ניתן יהיה לפסלה, ומכל מקום - אם הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו אכן תאריך את הזכיונות לשידורי רדיו איזוריים ללא מכרז או תימנע מפרסום מכרזים כמתחייב מלשון החוק - עלולות פעולות אלו להיפסל", קבעה.

בנדלר הדגישה כי "כשמדובר במשאב מוגדל שהמדינה מעמידה לשימוש הציבור, ראוי למצוא דרך לחלקו כך שכל מי שעומד בתנאי כשירות יוכל להתחרות עליו באופן שוויוני. ככל שלשימוש במשאב מוגבל יש יותר ממשתמש פוטנציאלי אחד, הדרך הראויה לחלק משאב זה היא באמצעות קיום תחרות בין המבקשים לעשות בו שימוש, בדרך כלל באמצעות מכרז. כל עוד מדובר במשאב מוגבל, צריך לקבוע מראש את התקופה למתן זכות השימוש, כך שבסיומה ניתן יהיה לשוב ולהקצותו מחדש".

ח"כ אבשלום וילן, שלא השתתף בהצבעה, טען כי ההחלטה היא שערורייתית ומנוגדת להליכי חקיקה. "לוועדה גויסו ח"כים שלא נכחו בדיונים, והצביעו בניגוד לעקרונות היסוד של שוויון וחופש העיסוק", טען.

גורמים שמלווים מיולי 2006 את התהליך שסובב את הצעת החוק, מדברים על תחושה קשה ועל לחצים שמופעלים כדי למנוע את קיומם של המכרזים, ולהעניק הארכת זיכיון נוספת לתחנות הרדיו האזוריות. אחרי שבשבוע שעבר החליט ח"כ גלעד ארדן, שהיה אחד משני מגישי הצעת החוק, להסיר את שמו ואת תמיכתו מההצעה, נותר אמנון כהן (ש"ס) בעקשותו, ושיכנע את חברי הוועדה האחרים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully