וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

השאיפות והחששות של אלי הולצמן

נתן ליפסון

16.8.2001 / 16:51

אינטרנט זהב כבר החלה בקיצור היעד לרווחיות. אין צורך ב"הוקוס פוקוס", אומר המנכ"ל, רק שהרגולטור לא יירדם בשמירה

הנה מה שהיה צפוי בדו"חות הכספיים של אינטרנט זהב לרבעון השני: הפסד של 12 מיליון שקל.

בתחילת 2001, אחרי שנה של מדיניות הגדלת נתח שוק שגבתה ממנה הפסדים של כמעט 80 מיליון שקל ב-2000, החליטה אינטרנט זהב להפסיק לגייס מנויים שאינם משלמים ולהתרכז באלה שמקרבים אותה לרווחיות.

"נכון להיום", אומר מנכ"ל החברה אלי הולצמן, כל הלקוחות הפרטיים ללא יוצא מן הכלל משלמים כבר אחרי חודש של שירות ו-90% מהם משלמים כבר בחודש הראשון".

לכן, לא היה לגמרי מפתיע לגלות שקצב גיוס המנויים החדשים של החברה הגיע כמעט לעצירה מלאה, בוודאי בהשוואה למה שהורגלה בו ב-2000: ברבעון השני של 2001 הצטרפו לאינטרנט זהב כ-3,700 מנויים פרטיים נטו - עלייה של 1.2% בלבד בהשוואה לרבעון הראשון של השנה. קצב הצטרפות המנויים הממוצע מתחילת 1999 באינטרנט זהב עומד על כ-13%. מה שקצת הפתיע היה הירידה בהכנסות - מ-58 מיליון שקל ברבעון הראשון של השנה ל-51 מיליון שקל.

ההאטה החדה בקצב הצטרפות מנויים חדשים בטח שלא עודדה צמיחה מהירה בהכנסות, אבל מה שעשה כאן את ההבדל היה ירידה חדה בהכנסות אתר המסחר האלקטרוני של אינטרנט זהב, P1000.

לא סוגרים את P1000

הדבר אינו מפיל את רוחו של הולצמן: "יש לנו יותר מפתרון אחד לעניין הזה. אנחנו יודעים מאיפה זה נובע ואיך להגדיל את ההכנסות משם". הוא גם לא שוקל לסגור את האתר: "אין סיכוי שנסגור את P1000".

הנפילה בהכנסות ברבעון השני אף אינה מסיטה את הולצמן מהיעד שקבע לחברה: הגעה לרווחיות כבר ברבעון הראשון של 2002.

ואיך הוא יעשה את זה? "אין הוקוס פוקוס", אומר הולצמן, "יש לנו תוכנית עבודה". תוכנית העבודה של אינטרנט זהב להגעה לרווחיות אינה כוללת הפתעות או הסתמכות על הכנסות גדולות משירותי ערך מוסף חדשים או קיימים.

"אנחנו פשוט נגדיל את ההכנסות מהספקת גישה ונקטין את ההוצאות". הגדלת הכנסות היא מטרה שהחברה עדיין צריכה להגשים, אבל בהקטנת ההוצאות היא עמדה: ההוצאות התפעוליות של החברה הסתכמו ברבעון השני ב-63.5 מיליון שקל - 4 מיליון שקל בלבד יותר מהרבעון המקביל ו-12.5 מיליון שקל פחות מהרבעון הראשון של 2001.

גם אם אינטרנט זהב תחמיץ את היעד ברבעון אחד, זה בסדר מכיוון שנכון לסוף יוני היו בקופתה עוד כ-80 מיליון שקל במזומן.

קרבה לבעל תשתית מבטיחה הישרדות?

ואם היא באמת תגיע ליעד הנכסף, יש סיכוי שהמניה שלה תתאושש ולו במעט. המניה, שפעם נסחרה ב-50 דולר, נסחרת היום ב-74 סנט בלבד ומייצגת לחברה שווי של 13.6 מיליון דולר בלבד - כ-25% מתחת להון העצמי והמזומנים בקופה.

הגעה לרווחיות - והישארות בטריטוריה הירוקה - תבטיח את קיומה של אינטרנט. אבל מה יבטיח את שגשוגה ואת יכולתה לעמוד בתחרות הקשה מול נטוויז'ן ובזק בינלאומי?

קרבה לבעל תשתית גדול, כמו חברת הכבלים תבל בנטוויז'ן ובזק לבזק בינלאומי? הולצמן אינו קונה את הטיעון שקרבה כזאת מבטיחה הישרדות. תחת זאת הוא מצביע על הרגולטור: "אם הרגולטורים לא יירדמו בשמירה", הוא אומר, גם לספקיות שאין להן קשר לבעל תשתית יהיו סיכויים טובים לשרוד.

לא צריך לשאול את הולצמן למי הוא מתכוון - חפשו את המתחרה שלו הנתון לפיקוח הרגולטורי ההדוק ביותר. חפשו את השחקן הצומח ביותר בשוק הספקת הגישה לאינטרנט. חפשו את הגוף שהאבא שלו הכי מחויב להצלחתו ושיש לו, לאבא, ביזנס מבוסס המייצר מזומנים בכמויות אדירות. נכון: אינטרנט בזק בינלאומי.

אם הרגולטור ימנע בהצלחה מבזק בינלאומי את הגישה לבסיס המידע של בזק ושל WOW וימנע מצב שבו בזק תקדם את ענייניה של בזק בינלאומי בדרכים החסומות בפני אינטרנט זהב, הולצמן יהיה אדם רגוע יותר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully