וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שיעור חדירה נמוך לאינטרנט המהיר של בזק

הארץ

23.8.2001 / 9:05

לפי נתונים שמסרה אתמול סמנכ"ל השיווק של בזק, פנינה שנהב, מספר המנויים כעת הוא כ-23 אלף

מאת הדר חורש

כמעט שנה לאחר שהחלה לשווק שירות אינטרנט מהיר, מציעה בזק כמה חבילות שירות חדשות, כולל חבילה במחיר נמוך ב-20% ממחיר החבילה הסטרנדרטית. החבילה החדשה מציעה מהירות תקשורת נכנסת של 0.5 מגה-ביט לשנייה ומהירות יוצאת של 64 קילוביט לשנייה במחיר 119 שקל בחודש. החבילה הסטנדרטית מציעה מהירות נכנסת של 2 מגה-ביט לשנייה, במחיר 149 שקל בחודש.

שיעור החדירה של האינטרנט המהיר של בזק בשנת הפעילות הראשונה אפסי. לפי נתונים שמסרה אתמול סמנכ"ל השיווק של בזק, פנינה שנהב, מספר המנויים כעת הוא כ-23 אלף. כשהחלה בזק לשווק את השירות, היתה תחזית החדירה בתום שנת הפעילות הראשונה 60 עד 80 אלף מנויים. הרושם הכללי הוא שבזק לא התאמצה במיוחד למכור את השירות. החברה ערכה מבצע שיווק גדול במארס, והיא מתכננת מבצע נוסף לשיווק החבילות החדשות. המבצע יימשך חודשיים, כולל מחיר התקנה של 149 שקל ודמי מנוי של 99 שקל בחודש במשך שלושה חודשים לחבילת השירות המוזלת.

נראה כי רוב הגולשים באינטרנט יתייחסו להצעה החדשה כשיפור לעומת ההצעה הקודמת. בפועל, לא יפול השירות המוזל באיכותו מזה של השירות הקיים, שכן בזק מבטיחה מהירות תקשורת רק ב"מייל האחרון". כלומר, בין המרכזייה של בזק לבית הלקוח. אך מכיוון שרוב תכני האינטרנט המהיר מיובאים מאתרים בחו"ל, נקבע קצב הגלישה בפועל על פי התשתית של ספק האינטרנט והעומס ברשת. לכן, הגולשים "המהירים" לא מפסידים דבר במעבר ממהירות תקשורת תיאורטית של 2 מגה-ביט לשנייה ל-0.5 מגה-ביט לשנייה.

בזק עצמה אומרת כי מבדיקות שערכה עולה שרוב הגולשים במהירות תקשורת נכנסת של 2 מגה-ביט מעדיפים להגדיל את קצב התקשורת היוצאת מ-64 קילוביט ל-96 קילוביט, על חשבון הורדת מהירות התקשורת הנכנסת ל-1.5 מגה-ביט. האצת מהירות התקשורת היוצאת מאפשרת משלוח מהיר של קבצים כבדים, בהתאם למגמה של תקשורת "כבדה" בין משתמשים, השולחים זה לזה קובצי וידיאו ומוסיקה.

ואולם מבצעים והוזלות לא הופכים את חבילת השירות החדשה לזולה או עממית. בהתחשב בדמי המנוי הנוספים שנדרש הלקוח לשלם לספק אינטרנט, 46-39 דולר בחודש, זו עסקה יקרה גם בהשוואה למחירים המקובלים בעולם. "המחיר הכולל הוא החסם העיקרי לחדירה", אומרת שנהב.

ספקי אינטרנט עומדים להוזיל את השירות למנויים של החבילה המוזלת של בזק, אבל לא באופן פרופרצינלי להאטה בקצב הגלישה, לעומת החבילה הרגילה. "אנחנו נערכים לשינוי במחירים, אך כיום מחירי הגלישה הם מחירי הפסד, ולכן צפויה הורדת מחירים קלה בלבד" אומר אחד הספקים.

אלי בסון, סמנכ"ל הכלכלה של אינטרנט זהב, אומר שהחברה תוזיל במידת מה את השירות, אך כי אין סיבה להוזלה משמעותית. לדבריו, "מנוי אינטרנט ממוצע ממילא לא מגיע לקצב גלישה של 0.5 מגה-ביט, ולכן חבילת השירות החדשה של בזק לא מקלה עלינו באופן משמעותי בשירות שאנחנו מספקים. לפיכך, אין סיבה להוזיל אותו". הוא הוסיף כי "אפילו למנויים על חבילת 'אקסטרים' אין סיכוי ליהנות ממהירות הגלישה שבזק מציגה כמהירות מירבית".

אקסטרים היא חבילה מיוחדת ויקרה לשוק העסקי - תקשורת נכנסת במהירות 2.5 מגה-ביט בשנייה ותקשורת יוצאת במהירות 128 קילוביט לשנייה, במחיר 449 שקל לחודש. החבילה מיועדת ללקוחות עסקיים קטנים, המתקשים לשלם את המחירים הגבוהים יחסית של שירות תמסורת הנתונים המהיר הוותיק "פריים ריליי". מי שמבקש לקבל קצב תקשורת יוצאת של 128 קילוביט לשנייה ב"פריים ריליי" מתבקש לשלם כ-600 שקל בחודש, ולכן חבילת אקסטרים יכולה להיות תחליף משתלם.

להערכת שנהב, חבילת אקסטרים לא תנגוס בנתח השוק של פריים ריליי. "אקסטרים היא מוצר שונה לקהל אחר. ייתכן שיהיו כאלה שיעברו מפריים ריליי לאקסטרים, אבל מספרם יהיה שולי. אני צופה היא צמיחה בשוק, ולא מעבר מנויים בין מוצרים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully