וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כסף, עובדים ויוקרה:עמיר פרץ מתארח כעת בפורום "אצלנו בבית"

איתמר סיידא

23.8.2001 / 16:27

מה עושה ההסתדרות כדי להילחם בפיטורים ההמוניים במשק? מדוע ח"כ עמיר פרץ לא פורש מהקואליציה למרות שהצעת חוק שכר המינימום לא אושר? ומה עם התיקון לחוק חברות כח האדם?

יו"ר ההסתדרות, עמיר פרץ, מתארח כעת בפורום "אצלנו בבית" של וואלה!. בימים אלה משקיע פרץ מאמצים לא קטנים להופעה באמצעי התקשורת, וזאת בעיקר עקב נסיונה של הסתדרות העובדים הלאומית לחתום על הסכם עבודה בלעדי מול חברות כח האדם.

התקופה אינה קלה עבור ההסתדרות: המשק נמצא במצב קשה, שלא נראה כמותו כבר שנים רבות: פיטורים המוניים, סגירת מפעלים, עליית שכר דירה וחוסר היכולת להעביר את חוק שכר המינימום. האם
ההסתדרות ערוכה לטפל בנושאים הקשורים בפעילותה?

עובדים זרים

בשנים הראשונות לייבוא העובדים הזרים לארץ, לא פצתה ההסתדרות פה. בעיית העובדים הזרים כפולה: היא באה על חשבון עבודה ישראלית ועוזרת לאבטלה הגואה (למרות שרבים סבורים שהישראלים מעדיפים לקבל דמי אבטלה מאשר לעבוד בעבודות הללו). בנוסף, מדובר בבעיה מוסרית – תנאי העבודה והמחיה של העובדים הזרים - משפילים. שר האוצר אמר אתמול כי בשנה הבאה המדינה תצמצם את תופעת העובדים הזרים, וההסתדרות שיבחה.

אולם נראה כי ניתן היה כבר מזמן, ודי בקלות, לצמצם את תופעת העבודה הזרה בארץ, וההסתדרות החדשה אף יכלה לגזור קופונים. איך? אם ההסתדרות החדשה הייתה מייצגת את העובדים הזרים והיית דואגת לכך שיקבלו את זכויותיהם, היא היתה יכולה לגבות דמי חבר מאותם עובדים. אז העובדים הזרים לא היו זולים משמעותית מהישראלים, ולכן גם לא היו באים על חשבון העובדים הישראלים.

מדוע ההסתדרות לא פעלה בכיוון זה והאם יש לה אינטרס כלשהו ברמיסת זכויות העובדים הזרים?

פיטורים במשק

מספר המובטלים במשק שנרשמו כדורשי עבודה בלשכות התעסוקה בחודש האחרון עומד על 213,700 איש. לנתון הזה יש להוסיף עוד עשרות אלפי בני אדם שאינם רשומים שם. מדי יום, אנו מתבשרים על עוד ועוד מפעלים שנסגרים, ועוד עשרות עובדים היוצאים ממעגל העבודה.

מדי פעם, אנחנו שומעים את תגובתה של ההסתדרות לארועים שכאלה, לדוגמא בעת סגירת מפעלי קריית הפלדה ועץ לבוד.

האם ההסתדרות עושה די כדי למנוע את פיטורי העובדים, האם היא דואגת לכך שהמפוטרים יקבלו את זכויותיהם ומדוע ההסתדרות לא עוזרת להם למצוא עבודה חדשה?

1,000 דולר לחודש או משבר קואליציוני

לפני מספר חודשים, בעת החתימה על ההסכם הקואליציוני בין סיעת עם אחד, בראשות פרץ, לראש הממשלה, הבטיח פרץ שבמידה והממשלה לא תעביר את חוק שכר המינימום שהוא יזם (על פיה יעמוד שכר המינימום על 1,000 דולר בחודש) הוא יפרוש מהקואליציה. "אנחנו לא נכנסנו סתם לממשלה, אנחנו נדאג לאוכלוסיה החלשה בישראל, שכר המינימום יהיה 1,000 דולר בחודש ואם הממשלה לא תעביר את החוק הזה - אנחנו בחוץ", כך אמר.

בינתיים, הלך המיתון והעמיק, מספר המובטלים הולך וגדל, ופרץ אמנם עוד לא זנח את הצעת החוק, אבל גם לא את מנעמי השלטון. אתמול פורסמו עיקרי המדיניות הכלכלית של משרד האוצר לשנת 2002 ובהם אף מילה על חוק שכר המינימום. אז למה הוא לא מממש את הבטחתו ופורש מהקואליציה?

sheen-shitof

עם החזר כספי

5 דקות בשבוע והקמטים נעלמים עם מכשיר אנטי אייג'ינג מהפכני

בשיתוף Sensica

ההסתדרות הלאומית וההסתדרות החדשה במאבק על כסף ויוקרה

לפני כשבועיים נכנס לתוקפו חוק חברות כוח האדם, שההסתדרות, באמצעות סיעת עם אחד, העבירה בכנסת. מעתה יזכו עובדי חברות כוח אדם, שעד כה נחשבו לעובדים זמניים, לתנאים דומים לאלה של העובדים הקובעים בתום 9 חודשי עבודה.

חברות כוח האדם, שחששו לקיומן, פתחו במשא ומתן עם ההסתדרות הלאומית והכללית, לשם חתימה על הסכם קיבוצי לכלל עובדי החברות. אולם המשא ומתן הגיע למבוי סתום, וההסתדרות הלאומית ניצלה זאת כדי לחתום על הסכם קיבוצי שלא מונע את פיטורי העובדים לאחר מספר חודשי עבודה (פיטורי העובדים לפני תום 9 חודשי העבודה הראשונים מונע מהם לצבור ותק ולהפוך לעובדים קבועים). ההסכם הקיבוצי של ההסתדרות הלאומית אף אוסר על העובדים לשבות.

בהסכם נקבע עוד כי בתמורה יעביר כל עוד חברת כוח אדם אחוז מסוים משכרו להסתדרות הלאומית. אולם, קטץ'! ההסכם ייכנס לתוקף רק על פי צו של שר העבודה, שייקבע כי ההסתדרות הלאומית היא הגוף היחיד על פי חוק שייצג את אותם עובדים.

בהסתדרות החדשה של עמיר פרץ נזעקו ופתחו במלחמה על היוקרה ועל כספי העובדים. בימים אלה הם מפעילים לחצים מאסיביים על שר העבודה שלא לחתום על הצו.

איך ההסתדרות החדשה תסכל את המהלך של ההסתדרות הלאומית – מהלך שעלול לפגוע בזכויות העובדים ובחוק של פרץ? ומדוע היא לא משתמשת בכוחה – העובדים המאוגדים כמו עובדי חברת חשמל, בזק וכו' – להפגנות נגד ההסכם שנחתם עם חברות כוח האדם?

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully