וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ארנסט אנד יאנג: גידול של 54% בהשקעות בחברות ישראליות מתחום מדעי החיים במחצית 2001

הארץ

24.8.2001 / 8:53

הגידול בהשקעות בתחום נובע, בין השאר, מההערכה שכתוצאה מתהליך ההזדקנות של האוכלוסייה, בשנים הקרובות תירשם עלייה של 50% בצריכת תרופות

מאת אורה קורן

למרות המשבר בענף ההיי-טק, אין ירידה בהיקף ההשקעות בחברות ישראליות העוסקות בתחום מדעי החיים, ואף ניכרת עלייה משמעותית בגיוסי ההון שלהן בהשוואה לתקופות המקבילות ב-1999 וב-2000 - כך אמר אתמול יצחק פורר, יו"ר חברת רואי החשבון ארנסט אנד יאנג ישראל-קוסט פורר וגבאי; היקף ההשקעות במחצית הראשונה של 2001 הגיע לכ-130 מיליון דולר - גידול של 54% לעומת המחצית הראשונה של 2000, שבה הסתכמו ההשקעות ב-87 מיליון דולר; וגידול של כ-100% לעומת המחצית הראשונה של 1999, שבה הסתכמו ההשקעות ב-67 מיליון דולר.

על פי הנתונים שריכזה החברה, ההשקעה בחברות ישראליות מתחום מדעי החיים מתחילת 2001 ועד סוף הרבעון השלישי (בעוד כחודש) יגיעו לכ-185 מיליון דולר. בחודשים ינואר-אוגוסט הסתכמו ההשקעות שהסתיימו בחברות אלה בכ-139 מיליון דולר. להשקעות אלה ניתן להוסיף גיוסים לחברות קיו.בי.איי, די-פארם וגאמידה-סל, שצפויים להסתיים בקרוב. 15 חברות ביוטכנולוגיה גייסו 70.45 מיליון דולר, לעומת 13 חברות מתחום המכשור הרפואי, שגייסו 68.2 מיליון דולר. היקפי ההשקעות מבטאים שינוי בהתייחסות המשקיעים לתתי הענפים במדעי החיים.

"כמו בהיי-טק ניכרת ירידה בהשקעות 'מלאכים' ועלייה בהשקעת הקרנות בחברות, מכיוון שיש פחות מימושים", אמר פורר. לדבריו, התהליך המסתמן בחברות הפארמה הגדולות ובחברות הביוטכנולוגיה המובילות בעולם הוא 'אאוטסורסינג' של תהליך פיתוח התרופות. חלק ניכר מהתהליך עובר לחברות ביוטכנולוגיה קטנות. לפי נתונים שפורסמו באחרונה בעיתונות המקצועית, היקף ההשקעות של חברות פארמה ושל חברות ביוטכנולוגיה גדולות בחברות ביוטכנולוגיה קטנות ב-2000, היה גבוה מגיוסי ההון שביצעו חברות הביוטכנולוגיה הקטנות באותה שנה.

פלח השוק של חברות מדעי החיים הישראליות מכלל ההשקעות של קרנות הון סיכון עלה מ-7% במחצית הראשונה של 2000 ל-13% במחצית הראשונה של 2001 . הגידול בהשקעות בתחום נובע, בין השאר, מההערכה שכתוצאה מתהליך ההזדקנות של האוכלוסייה, בשנים הקרובות תירשם עלייה של 50% בצריכת תרופות. פורר העריך כי חלון ההנפקות בתחום הביוטכנולוגיה עשוי להיפתח לקראת אמצע 2002. הערכה זו מבוססת על הערכת ארנסט אנד יאנג העולמית, שלפיה ההתאוששות בתחום תורגש בעוד ארבעה רבעונים. לדבריו, שוק ההון מגיב ראשון לשינויים הכלכליים, ולפיכך נראה שחלון ההנפקות בתחום הביוטכנולוגיה ייפתח לקראת סוף הרבעון השלישי - ואולי אף ברבעון השני של 2002.

"חלון ההנפקות להיי-טק ייפתח לקראת אמצע 2002"

חלון ההנפקות לתעשיית ההיי-טק, להוציא את ענף התקשורת, ייפתח לקראת אמצע 2002 - כך העריך אתמול יצחק פורר, יו"ר חברת רואי החשבון ארנסט אנד יאנג ישראל-פורר קוסט גבאי; עוד העריך פורר, כי חלון ההנפקות של תעשיית התקשורת ייפתח שנה לאחר מכן. הערכות אלה מבוססות על הערכת ארנסט אנד יאנג העולמית.

פורר הוסיף כי קיים קונסנזוס שברבעון השלישי של 2001 יימשכו הקשיים של תעשיית ההיי-טק, ואילו ברבעון הרביעי עשוי להסתמן שיפור מסוים. התהליך יימשך עד סוף הרבעון השלישי של 2002, בו להוציא את חברות התקשורת, תתחדש הצמיחה בענף.

הערכות אלה מתבססות על כך שתהליכי ההתייעלות ומיצוי המלאים צפויים להסתיים עד סוף השנה, ואז הן יצטרכו להתפתח; לדבריו, בתוך שני רבעונים חברות יוכלו לשוב לפרסם תחזיות מדויקות, ואז מדד נאסד"ק יתייצב ברף גבוה מ-2,000 נקודות, והתנועות היומיות הדו ספרתיות בערכי החברות ייפסקו. להערכתו, כתוצאה מכך אמון המשקיעים בשוקי ההון יחזור. "בורסות מגיבות לשינויים מסוג זה מוקדם, ולפיכך ייתכן שגיוסי ההון בבורסות יתחדשו עוד חצי שנה", הוסיף.

"בתחום התקשורת המשבר עמוק יותר", הוסיף פורר. חברות אלה השקיעו מיליארדי דולרים בתשתיות. יצרניות הציוד לתקשורת השקיעו בציוד ייצור בהיקפים גדולים. בפועל, חלון ההזדמנויות שחברות התקשורת חשבו שייפתח על יסוד הפס הרחב והסלולר - לא נפתח. "בתחום זה היו הכי הרבה השקעות מיותרות, ולכן יידרש לחברות אלה זמן ממושך יותר לצאת מהמשבר", אמר פורר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully