וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

התקופה שמנהלי כור יעדיפו לשכוח

הארץ

24.8.2001 / 10:29

מחיקת ההשקעה באי.סי.איי וההפסד המצטבר של טלרד גרמו להפסד רבעוני של כ-700 מיליון שקל, והפסד של 1.7 מיליארד שקל במחצית הראשונה של השנה. כור התחייבה לשפות את PwC על הערכת השווי לאי.סי.איי, ומחקה 10 מיליון דולר מתיק ההשקעות בהון סיכון

מאת עמי גינזבורג

לאחר ההודעה שפירסמה חברת כור בסוף השבוע שעבר על מחיקה של 142 מיליון דולר משווי השקעתה באי.סי.איי , קשה היה אתמול לצפות להפתעות מרנינות מהדו"ח הכספי הרשמי לרבעון השני. ואכן, הדו"ח שפירסמה אתמול כור היה אחד הגרועים בתולדותיה,

החברה דיווחה בו על הפסד של 699.2 מיליון שקל לרבעון השני של 2001. ביחד עם ההפסד הגדול ברבעון הראשון צברה כור במחצית הראשונה של 2001 הפסד כולל של 1.67 מיליארד שקל.

ההפסד הגדול של כור ברבעון השני נוצר בעיקר בשל ההחלטה למחוק 592 מיליון שקל משווי ההשקעה באי.סי.איי.

ההחלטה התקבלה לאחר שפירמת רואה החשבון הבינלאומית, PwC, קבעה כי שוויה של חברת אי.סי.איי נע בין 985 מיליון דולר ל-1.23 מיליארד דולר.

עקב זאת החליטה כור להעמיד את שווי השקעתה באי.סי.איי על 372 מיליון דולר. השווי נקבע לפי מחיר של 11.5 דולר למניית אי.סי.איי, והוא גבוה משמעותית משווי השוק של המניה, שנסחרת כיום סביב 4.5 דולרים בלבד.

הפער בין שוויה של אי.סי.איי בספרי כור לבין שווי השוק שלה טומן בחובו פוטנציאל למחיקות גדולות על ידי כור גם ברבעונים הקרובים. מחיקות כאלו עלולות להתבטא כמובן בהפסדים גבוהים בעתיד.

בדו"ח הדירקטוריון מציינת כור כי היא התחייבה לשפות את PwC כנגד כל הוצאה או נזק כספי שייגרמו לה בשל תביעה שתוגש על ידי צד שלישי שעילתה הערכת השווי. השיפוי לא יחול אם עילת התביעה תהיה רשלנות של PwC בהכנת הערכת השווי.

הפחתת השווי ברבעון השני מצטרפת להפחתה של 211 מיליון שקל שביצעה כור ברבעון הראשון. במחצית הראשונה של 2001 הפחיתה כור סכום כולל של 803 מיליון שקל מהשקעתה באי.סי.איי.

בנוסף, רושמת כור את חלקה בהפסדי אי.סי.איי, שהסתכמו בששת החודשים הראשונים ב-292 מיליון דולר. לפיכך, חלקה של כור בהפסדים אלו הוא יותר מ-100 מיליון דולר.

במהלך הרבעון השני הגדילה כור את חלקה באי.סי.איי ורכשה בבורסה 1.7% נוספים בהשקעה של 34 מיליון שקל. לאחר רכישה זו חלקה של כור באי.סי.איי הוא 34.8% מהון המניות.

אי.סי.איי היא כיום החוליה החלשה של כור, אבל החשיפה של כור לשוק התקשורת אינה מסתיימת בה.

מקור נוסף להפסדים של כור בשנה האחרונה הוא מהחברה הבת טלרד, שהכנסותיה נפלו בשיעור חד לעומת התקופה המקבילה ב-2000. חלק ניכר מהקשיים של טלרד נובעים מהמשבר אצל החברה הקנדית נורטל, שהיא הלקוח העיקרי של טלרד.

כור מדווחת כי דירקטוריון טלרד החליט על עדכון תוכניות פרישה קודמות של עובדים בחברה. העדכון תורגם להוצאה נוספת של טלרד בהיקף של 44 מיליון שקל.

כתוצאה מכך ועקב התכווצות הכנסות החברה, נוצר לטלרד במחצית הראשונה של 2001 הפסד של 30 מיליון דולר, לעומת רווח של 11 מיליון דולר בתקופה המקבילה ב-2000.

לאחר סיום הרבעון השני חתמה טלרד על הסכם למכירתה של החברה הבת Net-Eye לחברת ECtel הישראלית. טלרד תקבל בתמורה מניות של אי.סי.טל בשווי של 11 מיליון דולר, ואופציה לרכישת מניות נוספות בעתיד. העסקה צפויה להיסגר ברבעון הרביעי.

מוקד אחר בכור שעדיין רושם הפסדים ולא רווחים הוא פעילות ההשקעה בהון סיכון. כור דיווחה כי במהלך המחצית הראשונה השקיעה באמצעות השותפות כור הון סיכון 19.5 מיליון דולר בחברות סטארט-אפ, וכן העבירה 5 מיליון דולר לקרנות הון סיכון שבהן היא שותפה (ג'נסיס ופיטנגו).

במהלך הרבעון השני ביצעה כור הפרשה לירידת ערך השקעות בכמה סטארט-אפים ב-10.3 מיליון דולר.

הפרשות אלו מצטרפות להפסד של כ-9 מיליון דולר שנרשם ברבעון הראשון כתוצאה מההשקעה בחברת סיגמא One. האחזקה בסיגמא One נמכרה במהלך הרבעון השני, וההפסד הכולל ממנה הסתכם ב-10.2 מיליון דולר.

זרוע האגרוכימיה של כור, מכתשים-אגן , ממשיכה לתפקד באופן מניח את הדעת, למרות הקשיים בשוק הדרום אמריקאי. בשבוע שעבר, עם פרסום התוצאות של מכתשים-אגן, החליטה כור למכור 19.3 מיליון מניות של החברה במחיר של 8.8 שקלים למניה, בדומה למחיר הבורסה.

רווח ההון (נטו) מהמכירה, שיהיה 13.2 מיליון שקל, יירשם ברבעון השלישי. לאחר המכירה מחזיקה כור ב-53.14% מהונה של מכתשים-אגן.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully