וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

טרטמן מודה: "גם כיום יש לי בעיית זיכרון וקשב"

גדעון אלון

27.2.2007 / 14:43

טוענת שלמדה למזער את נזקי הפגיעה; קוראת לשלול אזרחות מאזרחים "שאינם נאמנים"



מאת גדעון אלון ושירות "הארץ"



המיועדת לכהונת שרת התיירות, ח"כ אסתרינה טרטמן (ישראל ביתנו), אישרה בראיון לכתב "הארץ" ארי שביט ששודר בערוץ הכנסת, כי יכולותיה המנטליות פגועות גם כיום עקב התאונה שעברה לפני כעשור. "הבעיה עדיין קיימת, אך רכשתי כלים להתמודדו למזער אותה", אמרה טרטמן. טרטמן אמרה כי "רמת הריכוז שלי, רמת הזיכרון שלי נפגעה (...) יש לי פגיעה, יש לי קטעים מהזיכרון של העבר שנפגעו, יש לי בעיה בכירון לטווח ארוך, לטווח קצר. במהלך השנה אחרונה, מישהו הבחין בבעיה? לא. לא משום שאין פגיעה, אלא משום שלמדתי להתמודד עם הדברים" באמצעות מיומנויות שרכשה "בעבודה קשה, תודות לסיוע של אנשי מקצוע".



בתוך כך גוברת המבוכה ב"ישראל ביתנו" לנוכח הפרסום ב"ידיעות אחרונות" כי טרטמן דיווחה דיווח שקרי על השכלתה באתר הכנסת ובאתר "ישראל ביתנו". טרטמן דיווחה כי היא בעלת תואר שני בכלכלה ושיווק מהאוניברסיטה העברית, בעוד שבפועל למדה רק מספר קורסים במכללת "טורו קולג'" שאינה מעניקה תארים אקדמיים. חברה למפלגת "ישראל ביתנו", ח"כ ישראל חסון (ישראל ביתנו), אמר ל"קול ישראל" כי אם הגילויים על טרטמן נכונים, הרי שהם מעציבים. יו"ר המפלגה, אביגדור ליברמן, יגיב מחר לגילויים.



בראיון לארי שביט נשאלה טרטמן גם על עמדותיה ביחס לאזרחים הערבים בישראל, והשיבה כי "כל אזרח שאינו נאמן לרעיון של מדינה יהודית - אזרחותו צריכה להישלל", ואולם היא אינה מבקשת לגרש את מי שיסרב לחתום על הצהרת נאמנות, אלא מציעה "להפוך את הסטטוס שלהם לסטטוס של תושב, בלי זכות לבחור ולהיבחר", שכן "אין מדינה בעולם שנותנת לאזרח שאינו נאמן לחיות חופשי". לדבריה, "יש מקום לכל אזרח שכבר נמצא במדינה הזאת, עם כל הזכויות ועם כל החובות שנגזרות מכך. לכן אנחנו דורשים להחיל שירות לאומי גם על המוסלמים, בקהילה שלהם - שיתנו שירות למדינה ויהיו נאמנים למדינה".



טרטמן אמרה כי כשאמרה לאחר מינוי ראלב מג'אדלה לשר כי יש "לבער את הנגע", היא התכוונה ל"נגע השימוש ציני" שעושים שרים במינויים מטעמים אישיים-פוליטיים. "אין לי בעיה שראלב הוא ערבי, נראה לי שהוא גם בן אדם נחמד", אמרה טרטמן. אף שנשאלה על כך כמה פעמים, סירבה טרטמן לגנות את רעיון הטרנספר, אך ציינה כי הוא "מעולם לא היה רעיון של ישראל ביתנו", וכי סיעתה מעדיפה "רעיון פרקטי ומעשי" של שינויי גבולות.



ועדת האתיקה של הכנסת החליטה היום שלא לנקוט צעדים כלשהם נגד טרטמן, למרות ההתבטאויות הקשות שהשמיעה נגד האזרחים הערבים ונגד מינויו של ראלב מג'אדלה לשר בממשלה, כשאמרה כי מינוי ערבי לשר הוא "הנפת גרזן על הציונות" ו"התבוללות".



בהחלטה שקיבלה ועדת האתיקה בראשות ח"כ חיים אורון (מרצ) בעקבות תלונה שהגישה ח"כ נדיה חילו (עבודה) נאמר, כי אף שכל חברי הועדה סבורים שדבריה חמורים בכל קנה מידה, אין מקום להמשך הדיון בקובלנה זו. לדברי הוועדה, "יש לערוך הבחנה ברורה בין התבטאויות בלתי הולמות אשר פוגעות בתרבות הדיון בכנסת, פוגעות בכבוד הכנסת ובכבוד חבריה, לבין אמירות אחרות המבטאות השקפת עולם. אמירות אלה, קשות ככל שיהיו לחלקים אחרים בכנסת, הינן חלק בלתי נפרד מהדיון הציבורי בחברה הישראלית השסועה".



הוועדה ציינה, כי מוטלת עליה החובה שלא לפגוע בדיון הציבורי הפוליטי הער הקיים בישראל, כל עוד התבטאויות אלה מייצגות דעות פוליטיות במישור העקרוני, ואינן מופנות למישור האישי, וזאת מבלי להתייחס כלל לתוכן הדברים גופם שנאמרו על ידי טרטמן, אשר לדעת כל חברי הועדה הינם חמורים בכל קנה מידה".



ח"כ חילו התלוננה על כך שבראיון לקול ישראל אמרה טרטמן כי "ישראל היא מדינה ציונית. המעשה שעשה עמיר פרץ (במינוי מג'דלה) הוא הנפת גרזן ענק על הגזע שנקרא ציונות ומדינה יהודית". בתגובתה אמרה ח"כ טרטמן לוועדת האתיקה כי מדובר בתלונה קנטרנית וטורדנית, שיש לדחותה לאלתר. היא ציינה, כי דבריה נגזרו מהשקפותיה העקרוניות בדבר צביונה הראוי של ישראל, "והכל מבלי לפגוע במגזר הערבי, זכויותיו וכבודו, ובח"כ מג'אדלה עצמו".



יו"ר הוועדה אורון אמר ל"הארץ", כי החלטת הוועדה התקבלה פה אחד, וכי "האבחנה שאנו עושים היא בין התבטאויות בלתי הולמות כמו למשל קללות עסיסיות של ח"כ אחד נגד משנהו שראויות לגינוי לבין אמירות המבטאות השקפה פוליטית שעליהן אין מקום להעניש משום שתהיה בכך פגיעה בחופש הביטוי. הדילמה היא לא פשוטה, כי אנחנו רואים את ההתבטאות הזו בחומרה, אבל עלינו למתוח קו ברור".


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully