וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בן 36, בלי ניסיון בטלוויזיה

הארץ

24.8.2001 / 15:24

מיהו ניר חפץ, המועמד לתפקיד מנכ"ל רשות השידור / הארץ

מאת אורי איילון

ביום שלישי התכנסה מליאת רשות השידור לדיון עם השר הממונה על הרשות, רענן כהן, על מינוי מחליף למנכ"ל אורי פורת, שהתפטר. כהן הציג רשימה ארוכה של מועמדים שהתפקיד הוצע להם אך הם "סירבו להתקרב למיטה החולה ברוממה", כדברי בכירים ברשות. בין המסרבים מנה כהן את שמם של אלון שליו, לשעבר עורך "ידיעות אחרונות", שלום קיטל, מנכ"ל חברת החדשות של ערוץ 2, ויוחנן צנגן, מנכ"ל זכיינית ערוץ 2 רשת. לרשימה זו מיתוסף גם יו"ר מועצת שידורי הכבלים והלוויין לשעבר, צבי האוזר, שחזר בו מהסכמתו בעקבות ההתקוממות ברשות על מינויו.

לדברי כהן, המועמדים היחידים שהסכימו לקבל על עצמם את הבראת רשות השידור וניהולה בשנים הקרובות הם נחמן שי, יו"ר הוועד המנהל של הרשות; משה שלונסקי, מראשי קבוצת "חדשות ישראל" שהתמודדה במכרז לערוץ החדשות הייעודי; וניר חפץ, העורך הראשי של רשת המקומונים ידיעות תקשורת מבית "ידיעות אחרונות". כהן ציין כי הוא קורא את רשימת המועמדים לפי סדר העדיפויות, אך למחרת התברר כי דווקא המועמד השלישי, ניר חפץ, היה ונותר המועמד המועדף על ראש הממשלה אריאל שרון.

מועמדותו של נחמן שי, שזכתה לתמיכה גורפת של חברי המליאה והשר כהן, ירדה מהפרק בגלל פסילתו של אלון אלרואי, חבר הוועד המנהל של רשות השידור ובעל רשת "מקומונים בשרון", לשמש בתפקיד יו"ר הרשות במקום שי. ראש הממשלה היה מוכן לשאת מינוי של מנכ"ל המקורב לשמאל כמו שי, בתנאי שיאזן אותו יו"ר המקורב אליו. ואולם, דווקא קרבתו של אלרואי לשר האוצר סילבן שלום והעובדה שהוא חבר במרכז הליכוד עמדו לו לרועץ כשהשופט יצחק רביבי בחן את מועמדותו לתפקיד יו"ר הרשות.

מסיבות דומות התקשה ראש הממשלה להסכים עם מועמדותו של משה שלונסקי, אף שהוא הוכיח את עצמו בתפקידים בכירים כמפקד גלי צה"ל וסמנכ"ל זכיינית ערוץ 2 רשת - וכמו נחמן שי, גם הוא בא מתוך רשות השידור והביע נכונות להבריאה ולהחזירה למעמד של כלי תקשורת מוביל.

למשמע שמו של ניר חפץ תהו רוב חברי המליאה במי מדובר. השר כהן הודה שגם הוא לא הכיר את האיש עד ששמע את שמו מראש הממשלה, אך התרשם ממנו לטובה בכמה פגישות. גם לאחר שהציג כהן את קורות חייו של חפץ, בן 36, בוגר הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב ובעל תואר ראשון נוסף במדעי המדינה, המשיך אחד מחברי המליאה לתהות שוב ושוב בקול רם: "מי זה?"

הפעם הקודמת שהוזכר שמו של חפץ ברשות השידור היתה לפני כשנתיים וחצי, כאשר הוא פנה למנכ"ל הרשות אז, אורי פורת, וביקש ממנו להשתלב באחת מתוכניות הטלוויזיה של ערוץ 1. חפץ היה אז עורך המקומון "תל אביב" של רשת ידיעות תקשורת, ופורת הציע לו להיות רכז המערכת בתוכנית "דוקומדיה" של מתי גולן. לאחר כמה פגישות בין חפץ לגולן הוחלט ברשות השידור שלא לקבלו לתפקיד בגלל העדר ניסיון בעשייה טלוויזיונית. בעוד כשבוע הוא עשוי להגיע לרשות, הפעם כמנהל של מתי גולן ושל עוד כ-5,000 מועסקים.

בכיר ברשת ידיעות תקשורת, שעובד עם חפץ כמה שנים, מתאר אותו כדמות קפריזית. "הוא נוהג להתפרץ על עורכים ועל עובדים ללא סיבה", הוא אומר, "ושיטת הניהול שלו כוחנית". אותו אדם מספר שבמסדרונות הרשת מכנים את חפץ "התליין" ו"הנסיך של מקיאוולי".

חפץ החל לעבוד ברשת המקומונים של ידיעות תקשורת ככתב זוטר במקומון "על השרון" ובתוך פחות מעשר שנים היה לעורך הראשי של הרשת. בדרכו המהירה מעלה פיטר עיתונאים רבים וצבר לא מעט אויבים. אלה טוענים נגדו שקודם בזכות קשרים טובים עם ארנון מוזס, מו"ל "ידיעות אחרונות", ושהקיף עצמו ב"אנשים בינוניים ומטה, עושי דברו". מבחינה מקצועית, אומר עורך בכיר שעבד אתו בעבר בידיעות תקשורת, "חפץ לא רצה כתבות תחקיר, אלא רק כתבות צבע ועיסוק בפוליטיקה".

המשפט הראשון שמסר חפץ לעיתונות, בתגובה לידיעה כי הוא מועמד לתפקיד מנכ"ל רשות השידור, היה: "אני נטול כל זיקה פוליטית". ואולם, חפץ מזוהה עם הליכוד, מיודד עם מזכיר הממשלה גדעון סער ונחשב מקורב לרמי נבון, שהיה מנכ"ל הליכוד בתקופת ממשלת נתניהו. עיתונאים שעבדו אתו בעבר טוענים שהרבה לפרסם כתבות שהחמיאו לאנשי ימין. "ניר הוא פוליטיקאי ולא עיתונאי", אומר אחד מהם.

העיתונאי יהודה נוריאל עבד עם חפץ כשנה במקומון "תל אביב". "מעבר לחילוקי הדעות המקצועיים בינינו", אומר נוריאל, "לא הסכמתי עם היחס שלו לעובדים בעיתון ועם כך שלא היה מוכן לקבל שום ביקורת". העיתונאי אראל סג"ל, הידוע בדעותיו הימניות, עזב את "תל אביב" בגלל חילוקי דעות עם חפץ. "היכולות המוכחות של ניר בתור קבלן פיטורים צריכות להדליק נורות אזהרה ברשות השידור", הוא אומר.

עורך בכיר בידיעות תקשורת מגן על חפץ ואומר שהזרים דם צעיר לעיתוני הרשת, איחד מקומונים, מיחשב את הרשת ואף העניק לה קו עיצובי מאפיין. הוא מתאר את חפץ כ"עורך כריזמטי שעובד מבוקר עד לילה לטובת העיתון". עוד פרט שזוקפים לזכותו במקום עבודתו: המספר המועט של תביעות הדיבה המוגשות בעקבות כתבות בעיתון, ירידה המעידה, לדברי אחד העורכים, על הירידה לפרטים והעבודה המקצועית של חפץ. בשנתיים האחרונות, טוען עורך אחד המקומונים, ירד מספר התביעות מעשרות בשנה לאחדות.

שמואל שם-טוב, מנכ"ל הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו, שהיה העורך הראשי ברשת ידיעות תקשורת כשחפץ שימש כעורך "תל אביב", מתאר אותו כ"עיתונאי ועורך מקצועי והגון". שם-טוב מוסיף כי "רמת הניהול והניסיון הנדרשים ברשות השידור אינם שונים מהרמה הנדרשת בידיעות תקשורת. חפץ", מוסיף שם-טוב, "לא יהיה המנכ"ל הראשון של רשות השידור שנכנס ללא ניסיון בתקשורת אלקטרונית".

אם תאשר ועדת רביבי את מינויו של חפץ, הוא יועבר לאישור הממשלה בעוד שבוע. עד כניסתו לתפקיד מתארגנים גורמים שונים, מרשות השידור ומחוצה לה, להילחם במינוי. חברת הוועד המנהל של הרשות, אהובה כהן, ניסחה בסוף השבוע מכתב הקורא לראש הממשלה ולשר כהן לשקול מחדש את המינוי, שעליו חתמו חברי מליאה נוספים. אם הקריאה לא תיענה, שוקלים כמה חברי מליאה להגיש עתירה לבג"ץ, אולי בשיתוף התנועה לאיכ

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully