וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ענקית הנפט אקסון מובייל תעניק את השליטה בפרויקט הנפט סרו נגרו לממשלת ונצואלה לפני הראשון במאי

סוכנויות הידיעות

2.3.2007 / 14:44

צ'אווס הורה לממשלתו להאיץ את תהליך הלאמת מיזמי הנפט בהמשך לשורה של הלאמות במגזרי הטלקום והחשמל



ענקית הנפט, אקסון מובייל, מתכננת להעניק את השליטה בפרויקט הנפט סרו נגרו, ששוויו מיליארדי דולרים, לממשלת ונצואלה לפני ה-1 במאי - תאריך היעד שהציב נשיא ונצואלה - הוגו צ'אווס.



צ’אווס חתם השבוע על פסק דין המורה על ממשלתו לקחת את נתח השליטה בארבעה פרויקטים של נפט גולמי בבקעת האורינוקו עד ה-1 במאי, במסגרת שאיפות הלאמה בהשראת הסוציאליזם של קובה.



הצעד מצביע על כך כי אקסון מצייתת להוראתו של צ'אווס לוותר על השליטה בפרויקט, למרות התהיות לגבי האם חברות פרטיות יעמדו, למעשה, בתאריך היעד השאפתני של הנשיא.



רשויות האנרגיה בונצואלה האריכו ב-2006 את תאריך היעד המקורי, שלפיו ישתלטו על שדות נפט בהפעלה של חברות פרטיות או זרות. הערכות של אנליסטים במגזר היו כי אקסון מובייל תינקוט בגישה קשוחה מול ונצואלה. זאת, בעיקר לאור הספקות האם לפטרוליוס דה ונצואלה, חברת הנפט הממשלתית (PDVSA), יש את היכולת הטכנית להפעיל את הפרויקט המסובך, המוערך ב-30 מיליארד דולר.



סרו נגרו הוא מיזם משותף של BP ,PDVSA ואקסון, המפעילה אותו באמצעות חברה בת. ארבעת הפרויקטים בבקעת האורינוקו, המפיקים 600 אלף חביות נפט ליום, מהווים רבע מתפוקת הנפט הכוללת של ונצואלה, לפי נתונים אמריקאיים. ארה"ב מייבאת 11% מצריכת הנפט שלה מונצואלה. חברות הנפט הנוספות המעורבות בפרויקטים, הכוללות את קונוקו פיליפס, שברון, טוטאל וסטייטאויל, הביעו ספק לגבי עמידה בתאריך היעד.



צ'אווס הורה על הממשלה, בחודש ינואר, להאיץ את תהליך ההשתלטות על הפרויקטים במגזר האנרגיה. זאת, על רקע שורה של הלאמות במגזרי הטלקום והחשמל.


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully