וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נוגסים לנו בפנסיה

רם דגן

5.3.2007 / 12:55

עם 350 מיליארד שקל, ענף החיסכון לגיל פרישה הוא אחד החשובים והמרתקים במשק הישראלי, ולשינויים שמתרחשים בו יש חשיבות דרמטית. הענף נחלק לשלושה מוצרים: קרנות פנסיה, ביטוחי חיים וקופות גמל. הקריטריונים העיקריים שמשפיעים על בחירת המוצר הם: דמי הניהול, התשואות, הטבות המס והכיסויים הביטוחיים. ככל שהתשואות, הטבות המס והכיסויים גבוהים, ודמי הניהול נמוכים - יהיה הסכום שנקבל בגיל הפרישה גבוה יותר.

כיום דמי הניהול בביטוחי המנהלים הם הגבוהים ביותר - כ-2%-2.25% מהסכום שצבר המבוטח. דמי הניהול בקרנות הפנסיה נמוכים יותר, כ-1%-1.5%. דמי הניהול בקופות הגמל הם הנמוכים ביותר, 0.5%-1%. גם בכל הקשור להטבות המס הפוליסות הן היקרות ביותר. יחד עם קופות הגמל, על כל שקל שמשולם לפוליסת הביטוח יכול המעסיק להכיר בהוצאה של 25 אגורות (25%). תשלום לקרן פנסיה יזכה בהכרה גבוהה יותר של 35 אגורות (35%).

לחברות הביטוח היו תמיד תירוצים מדוע הן גובות יותר דמי ניהול. הן בעיקר התייחסו לכיסוי הביטוחי המשופר שהן מעניקות, אך אף לא אחד ידע בדיוק כמה הוא משלם על מה. חוסר השקיפות, שאינו מאפשר השוואה איכותית של מוצרים, אילץ את קופות הגמל, ובעיקר את קרנות הפנסיה, למקד את האסטרטגיה התחרותית בדמי הניהול - מה שדחף את המחירים לרמה נמוכה ביותר. על פי ההערכות, במכרז התעשייה אווירית, למשל, ירדה קרן מבטחים לדמי ניהול של 0.7% בלבד.

בשורת המפקח

לפני כעשרה ימים הודיע המפקח על הביטוח, ידין ענתבי, על יוזמה שאמורה לחלץ את החוסכים מהמצוקה שכרוכה בניסיון להשוות בין המוצרים השונים: הטבות המס יושוו בכל המוצרים, וחברות הביטוח ידווחו איזה חלק מהפרמיה מוקדש לרכישת כיסוי ביטוחי ואיזה לחיסכון.

חברות ביטוח קטנות, שיחברו לקופות גמל או קרנות פנסיה, יוכלו להציע מוצר דומה לפוליסת ביטוח בדמי ניהול נמוכים יותר. המטרה היא לבודד את מרכיב החיסכון ולאפשר לחוסך לדעת כמה הוא משלם על כל רכיב. השינוי הזה ינכש את השיקולים הלא רלוונטיים ויהפוך את יכולת ניהול ההשקעות של החברות המנהלות למרכיב העיקרי בתחרות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully