וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"סיכוי של 1 ל-3 שכלכלת ארה"ב תיכנס למיתון"

סוכנויות הידיעות

6.3.2007 / 12:18

כך אומר אלן גרינספאן בראיון לבלומברג: מחזור הצמיחה הכלכלי הנוכחי לא יהיה ממושך כמו מחזור הצמיחה הקודם

אלן גרינספאן, יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב לשעבר, טוען כי קיים סיכוי של 1 ל-3 שכלכלת ארה"ב תיכנס למיתון השנה ושמחזור הצמיחה הכלכלי הנוכחי לא יהיה ממושך כמו מחזור הצמיחה הקודם, שנמשך עשור. כך אמר גרינספאן בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג.

"אנחנו נכנסים לשנה שישית של התאוששות, וכתוצאה מכך עלול להיווצר חוסר איזון", אמר גרינספאן בן ה-81 בראיון לבלומברג, והוסיף: "תקופות התאוששות בנות עשר שנים הן חלק מתופעה עולמית יותר. המחזור הכלכלי ההיסטורי הוא בדרך כלל קצר יותר, וצפוי להיות קצר יותר גם הפעם".

"מאוד ייתכן שכלכלת ארה"ב תיכנס לתקופת מיתון כבר בסוף השנה הנוכחית", חזה גרינספאן, אשר כיהן כיו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב במשך 18 שנה, עד לינואר 2006.

תחזיתו של גרינספאן עולה 150 אלף דולר

אלן גרינספאן מנהל כיום "שיחות אינטימיות" עם קבוצות שונות אשר משלמות כ-150 אלף דולר על מנת לשמוע את תחזיתו הכלכלית. אולם למרות שהשיחות אמורות להיות "אינטימיות", בסוף פברואר פורסמו שיחות אלו בציבור פעמיים, זיעזעו את השווקים הפיננסיים ברחבי העולם, וגנבו את ההצגה לבן ברננקי, יורשו של גרינספאן בתפקיד יו"ר הבנק הפדרלי.

ב-26 בפברואר, וביום חמישי שאחריו, הביא גרינספאן לירידות בשוקי המניות רק מעצם הגיית המילה "מיתון", ואמר כי אירוע שכזה עשוי להתרחש עד סוף השנה, אם כי יותר סביר שלא. מעטים מסוגלים להניע את השווקים במידה שבה עושה זאת יו"ר הבנק הפדרלי, אולי מלבד יו"ר הבנק הפדרלי לשעבר. השימוש של גרינספאן ב"מילת ה'מ'" סייעה להדיפת מדד דאו ג'ונס כלפי מטה בכ-200 נקודות ביום חמישי בבוקר, אף כי מאוחר יותר התאוששו המניות ורשמו רק ירידה יומית קלה.

"הופתעתי מכל האפיזודה הזאת", אמר גרינספאן בראיון, והוסיף כי מעולם לא התכוון לעשות "חיים קשים" לברננקי: "השתדלתי להישאר מחוץ לעיני הציבור כדי להקל על בן, וחשבתי שהצלחתי, במרבית הפעמים, לחזור לאנונימיות".

תחזיתו של גרינספאן נוגדת את תחזיותיו של יו"ר הבנק הפדרלי הנוכחי בארה"ב, בן ברננקי, אשר אמר לקונגרס האמריקאי בשבוע שעבר כי כלכלת ארה"ב צפוי לצמוח ולהתחזק השנה. ברננקי סירב להגיב לתחזיותיו של גרינספאן.

הבנק הפדרלי של ארה"ב חוזה צמיחה של 2.5%-3% בכלכלת ארה"ב בשנה, וצמיחה של 2.75%-3% בשנה הבאה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully