וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נבחרה השופטת שתקבע את העונשים בתיק מיקרוסופט

הארץ

26.8.2001 / 7:30

השופטת קוטלי תדון בתיק, לאחר שבית המשפט לערעורים פסק כי יש לבטל את העונשים שקבע השופט הפדרלי ג'קסון

מאת יובל דרור

בית המשפט המחוזי של מחוז קולומביה בחר באופן אקראי בשופטת קולין קולר קוטלי לשופטת שתקבל לידיה את התיק המכונה "משפט מיקרוסופט", שבו נתבעת חברת מיקרוסופט על ידי משרד המשפטים ו-18 מדינות בארה"ב בגין הפרת חוקי ההגבלים העסקיים.

קולר קוטלי תדון בתיק, לאחר שבית המשפט לערעורים פסק כי יש לבטל את העונשים שקבע השופט הפדרלי תומאס פנפילד ג'קסון, ולאחר שג'קסון הודיע בתחילת 2001 כי הוא פוסל את עצמו מלדון בתיק.

ב-28 ביוני פסק בית המשפט לערעורים פה אחד כי בזמן שהוא מבטל את העונשים שקבע השופט ג'קסון, ובראשם ההחלטה לפצל את החברה לשתי חברות נפרדות, הוא מאשרר.

השופטים פסקו כי יש להחזיר את התיק לדיון בבית המשפט המחוזי, ולבחור באופן אקראי שופט חדש, שיטיל על מיקרוסופט עונשים חדשים; בעקבות החלטה זו ניסתה מיקרוסופט לערער על חלק מהחלטות בית המשפט לערעורים,את הדיון בתיק, והגישה בקשה לבית המשפט לערעורים שבה היא דורשת לעכב את החזרת התיק לבית המשפט המחוזי כל עוד בית המשפט העליון לא נתן את החלטתו, אך בית המשפט לערעורים דחה גם בקשה זו.

שלשום העביר בית המשפט לערעורים את התיק בחזרה לבית המשפט של מחוז קולומביה, שבחר מיד בשופטת קולר קוטלי לדיון בתיק.

קולר קוטלי, 58, מונתה לבית המשפט המחוזי במאי 97' על ידי ביל קלינטון; בעברה כיהנה השופטת בתפקידים שונים, בהם כעורכת דין במחלקה הפלילית של משרד המשפטים, אך מעולם לא דנה בתיקים הקשורים בהגבלים עסקיים.

"לרוב השופטים המתמנים לשופטים פדרליים יש רקע כתובעים", הסביר אמט סטנטון, עורך דין בתחום ההגבלים העסקים במשרד עורכי דין בקליפורניה, בראיון לרשת Cnet. "הרקע שלה חזק יותר בתחום הפלילי מאשר בתחום האזרחי, ואין בעבר שלה תיק שעסק בהגבלים עסקיים או כלכליים, אבל אין לכך כל משמעות. כמו שופטים רבים, היא תיאלץ ללמוד את החומר מההתחלה".

במשרד המשפטים קיבלו את החזרת התיק לבית המשפט המחוזי בהתלהבות רבה: "אנחנו שמחים שהתיק חזר לבית המשפט המחוזי ומעוניינים להתקדם במהירות האפשרית", אמרה דוברת מחלקת ההגבלים העסקיים במשרד המשפטים האמריקאי. דובר חברת מיקרוסופט אמר כי ניתן היה לחזות את המהלך, וסירב למסור פרטים נוספים על התחושות בצוות המשפטי של מיקרוסופט.

ה"וול סטריט ג'ורנל" דיווח כי ביום חמישי האחרון, יום לפני החזרת התיק לבית המשפט המחוזי, אמרו שופטים רבים כי הם מקווים ששמם לא יעלה בגורל כשופטים שישבו בתיק זה. לטענתם מדובר בתיק עם "המון עבודה", וכי לתיק זה פוטנציאל של "עשיית שמות" בלוחות הזמנים של תיקים אחרים שבהם הם מטפלים.

כעת מקווים במשרד המשפטים כי השופטת קולר קוטלי תזרז את הדיון בתיק, ותקבע עונשים בהקדם האפשרי. ככל הנראה, אין בכוונת משרד המשפטים לחזור לשולחן הדיונים עם מיקרוסופט בניסיון להגיע לפשרה, מכיוון שיעדיפו להטיל על מיקרוסופט כמה שיותר הגבלים שיחולו גם על השקת מערכת ההפעלה החדשה של החברה, חלונות XP, שתושק ב-25 באוקטובר.

מיקרוסופט הכריזה בסוף השבוע על סיומו הרשמי של הליך הפיתוח של מערכת הפעלה זו. במשרד המשפטים טענו כי מכיוון שמיקרוסופט נמצאה על ידי שתי ערכאות אשמה ב"קשירת" הדפדפן שפיתחה, אינטרנט אקספלורר, למערכת ההפעלה שלה, חלונות 98', יש להטיל עליה הגבלות חמורות בכל הקשור להשקת חלונות XP, שכן במערכת הפעלה זו "קושרת" מיקרוסופט מוצרים רבים למערכת הפעלה, בהם נגן מדיה, תוכנה למסרים מיידיים ותוכנת פיירוול.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully