וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

Perfect Day

דפנה מאור

7.3.2007 / 14:07

11 בספטמבר 2001 הוא יום שייזכר לדיראון עולם בוול סטריט, לא רק בגלל זוועת הפיגוע אלא בגלל העיתוי המושלם לרישום אופציות

אם חיפשתם אי פעם את ההגדרה המושלמת לביטוי "ניצול ציני" - טובה יותר מאשר רמטכ"ל שמוכר את תיק ההשקעות שלו כמה שעות לפני צאתו למלחמה - ייתכן שמצאתם אותה עכשיו, בידיעה הפותחת של אתר "וול סטריט ג'ורנל". לחברות רבות בוול סטריט נמצא יום מושלם לבקדייטינג. ומהו יום מושלם יותר לתארך בו את האופציות, אם לא יום שבו מחיר המניה נמוך, רצוי מאוד - כמו, בעקבות מפולת. ואיזה יום טוב יותר למפולת מאשר יום שבו מתו אלפי אנשים בפיגועי טרור?

11 בספטמבר 2001 הוא יום שייזכר לדיראון עולם בוול סטריט. מאות עובדים בתעשיית הפיננסים היו בין קרבנות ההתקפה. אולם למנהלים רבים בחברות בורסאיות, התאריך הזה שימש הזדמנות להעניק לעובדים ולבכירים תגמול זול. עשרות חברות הודו כי הטרימו (כלומר, שינו רטרואקטיווית את התאריך הרשום על האופציות), לימים של המפולת בעקבות ארועי הטרור האמורים.

בהשקעות, תזמון הוא הכל

אופציה, למי שתהה בנדון, היא חוזה לרכישה של נייר ערך (במקרה זה מניה) במחיר נקוב. מענקי אופציות לעובדים בדרך כלל נוקבים את המחיר שביום מתן האופציה כתאריך הרלוונטי, וקובעים תאריך עתידי שממנו והלאה ניתן יהיה לממש את האופציה. אם מחיר המניה גבוה ממחיר הרכישה הנקוב, ההפרש הוא רווח לכיסו של העובד. הבעיה היא שכאשר נותנים אופציות במועד שבו מחיר המניה גבוה - היא לא רווחית בעת שניתן לממש אותה (אם כי ניתן לחכות בתקווה שמחיר המניה יעלה).

בהשקעות, תזמון הוא הכל. מי שנכנס להשקעה בנאסד"ק במארס 2000 הפסיד, קרוב לוודאי, את מרבית כספו. מי שנכנס אפילו כמה חודשים קודם לכן ויצא במהלך מארס 2000 עשה את עסקת חייו.

עתה הולכות ומצטברות עדויות - והודאות - לכך ששבועות ספורים לאחר פיגועי הטרור של ספטמבר 2001 מיהרו חברות להנפיק אופציות ולהטרים אותן. בין החברות ש"וול סטריט ג'ורנל" מונה, נמצאות יצרנית ציוד השבבים KLA טנקור, שבה 11 בכירים קיבלו אופציות הנקובות בתאריך 2 באוקטובר, בשפל המדויק של מניית החברה. ההטרמה של האופציות הללו הניבה לבכירים רווח נוסף של 12 מיליון דולר.

חברות אחרות שהוזכרו בכתבה: אפיליאייטד קומפיוטר סרוויסס, טייק טו אינטראקטיב סופטוור, פרוגרס סופטוור וקורינתיאן קולג'ס - כולן הודו בהטרמת האופציות לשפל שלאחר פיגועי הטרור. בכירים במונסטר וורלדווייד וברוקייד הואשמו על ידי רשות ני"ע וכפרו בהאשמות, או שהם במו"מ ליישמן.

שערוריות הבקדייטינג, שאחד משיאן היה בריחתו המתוקשרת של קובי אלכסנדר הישראלי לנמיביה, חבקו את וול סטריט מכל עבר. בסך הכל נחשפו 140 חברות אשר ביצעו בקדייטינג.

ייתכן שהזעזוע שמעורר ההקשר בין גריפת הרווחים לבין ארועי הטרור הוא נאיווי. אלו שניצלו את הטרגדיה לא לקו בתאוות בצע רבה יותר מאשר אלה שעשו זאת במועדים אחרים. וודאי שלא היו היחידים בעולם שניצלו את המצב לרווח מהיר: טובי המשקיעים בהיסטוריה ניצלו מלחמות לשם התעשרות, ובספטמבר ובאוקטובר 2001 היו רבים שניצלו את המהומה והבהלה לספקולציות רווחיות. היו אפילו חברות פיננסים שמיהרו לנסות לחטוף עובדים מפירמות שנפגעו אנושות פיזית בפיגועים. למרות כל זה, מהמעשים הספציפיים הללו, עולה ניחוח ציני עז יותר מהרגיל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully