וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

היועמ"ש: נושאי משרה ברשויות מקומיות יחויבו באופן אישי במקרים בהם אישרו הוצאות מקופת הרשות בניגוד לחוק

אמיר הלמר

26.8.2001 / 12:48

רואי החשבון שיבחנו את דו"חות הרשות יביעו עמדתם על פעולות שביצעו נושאי משרה, ושר הפנים יחליט על הטלת החיוב האישי וסכום החיוב

היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, העביר לאחרונה ליו"ר מרכז השלטון המקומי, מר עדי אלדר, נוהל מפורט בו הוא קובע את אמות המידה לצורך חיוב אישי של נושא משרה ברשות מקומית בגין הוצאה בלתי חוקית מקופת הרשות המקומית לה היה אחראי.

מדובר בנוהל שגובש על סמך חקיקה קיימת, שאיפשרה חיוב אישי של נושאי משרה ברשות מקומית בגין הוצאות בלתי חוקיות, אך כמעט ולא הופעלה מעולם.

בנוהל נקבע כי פעולות שייחשבו כ"הוצאה שלא כדין" כוללות, בין היתר, הפרת הכללים הקבועים לעניין ביצוע התקשרות בעלת השלכות כספיות. התקשרות ללא אישור המועצה או התקשרות ללא ביצוע מכרז במקום שכזה נדרש עפ"י החוק.,יהוו הפרת כללים אלו. כמו כן, מתן הנחה מבלי שהתקבלה לכך החלטה בגופים המוסמכים, ואפילו הוצאה שהיא בבחינת תעמולת בחירות אסורה.

הנוהל קובע בין היתר כי בדו"חות הכספיים המוגשים ע"י רואי חשבון אשר ממנה משרד המשפטים לצורך ביקורת חשבונות הרשויות המקומיות, יתבקשו רואי החשבון לפרט הוצאות שהוצאו על ידי הרשות או התקשרויות שהרשות צד להן ואשר נעשו שלא כדין.

רואי החשבון יידרשו לצרף לדו"ח כל מידע נוסף בדבר ההוצאה או ההתקשרות שיש בו כדי להשליך על ההחלטה להפעיל את הסמכות לחייב אישית את בעל המשרה באותה הוצאה.

רואה החשבון רשאי לציין עמדתו באם ראוי בנסיבות העניין להטיל חיוב אישי על מי מהאחראים להוצאה.

בהתאם לנוהל, דו"ח רואה החשבון יועבר לוועדה מיוחדת אשר תמליץ לשר הפנים על הטלת חיוב אישי על כל מי שהיה אחראי להוצאה זו. שר הפנים יחליט על יסוד ההמלצות והחומר שהוצג בפניו אם להפעיל סמכותו לחיוב אישי; החליט השר לקבוע חיוב אישי, הוא יקבע גם את סכום החיוב שיוטל.

רובינשטיין מציין בנוהל כי הוא נועד להבטיח כי נבחרי הציבור ונושאי התפקידים יפעלו במסגרת תפקידיהם כנאמני ציבור, במחויבות ובאחריות לשמירה על הוראות הדין וסדרי המינהל התקינים. כמו כן, טוען רובינשטיין כי בגיבוש הנוהל נעשה מאמץ להביא בחשבון את הקשיים והאילוצים בהם פועלים נבחרי הציבור ונושאי התפקידים השונים ברשויות המקומיות.

הנוהל הוכן במשותף ע"י המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד מני מזוז, והיועצת המשפטית למשרד הפנים, עו"ד שרית דנה, ובתיאום עם מרכז השלטון המקומי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully