וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בחירת התמחות דורשת מומחיות

TheMarker

11.3.2007 / 7:35

עתידו המקצועי של עוה"ד נקבע בבחירת מקום ההתמחות. TheMarker, בעזרת עו"ד דודי זלמנוביץ, מציגים 8 אפשרויות לניהול המרוץ

חרף ניסיונותיהם של משרדי עורכי הדין הגדולים לעכב במעט את מרוץ האיתור הגדול, בימים אלה עסוקים אלפי סטודנטים ומאות משרדים בגיבוש מחזור המתמחים שיצטרף רשמית לקלחת המשפטית במארס 2009 - עוד שנתיים תמימות.

כפי שהוצג בסדרת כתבות שהתפרסמו ב-TheMarker בשבועות האחרונים, שוק עריכת הדין הישראלי מאופיין בפערי שכר עצומים - כאשר רק אלפים ספורים משורת עורכי הדין בישראל, המונה 35 אלף איש, מצליחים להשתכר היטב. היתר נאבקים על פרנסתם במשך שנים רבות, בין אם כשכירים במשרדים קטנים ובין אם במסגרת ניסיונות שלא עולים יפה בפתיחת משרדים עצמאיים.

בניסיון להתמודד עם קושי זה, ביקשנו להתמקד בנקודה הבעייתית של שלב ההתמחות ולשרטט עבורה מסלולי קריירה אופציונליים. בעזרת עו"ד דודי זלמנוביץ, מנכ"ל חברת GLawBal המייעצת למשרדי עורכי דין, ביקשנו לחזות את מקומם של שמונה מתמחים שונים בעוד 5, 10 ו-15 שנה: לא רק מה תהיה רמת שכרם, אלא גם מה תהיה רמת איכות חייהם, וכמה שעות פנאי ייוותרו להם.

כל הנתונים המופיעים בכתבה מבוססים על סקרי שכר שעורכת חברת גלובל ועל פרופילים קיימים של עורכי דין במשרדים או בחברות.

בהתבוננות בנתונים, נראה כי מעבר למסקנה הברורה, שהמסלול ההישגי של עורך דין במשרד מסחרי גדול הוא אמנם מכניס אך כרוך בהשקעת שעות מאסיווית, שמנו לב למסקנה מעניינת אחרת: בהשוואה לשעות העבודה המקובלות במשרדים המסחריים בניו יורק, חייהם של עורכי הדין הישראליים נחשבים קלים למדי.

בסופו של דבר, בכל מסלול קריירה שבדקנו, ניתן לראות כי השיקולים שצריך כל מתמחה ועורך דין להביא בחשבון כשמדובר על מסלול חייו המקצועיים מתבססים על האתגר האפשרי, הנכונות להשקיע, וכמובן - הציפיות להכנסה, בהווה ובעתיד.

משרד מסחרי גדול: מסלול ישיר לכסף ולעבודה מסביב לשעון

2007: צילה מתמחה במשרד מסחרי תל אביבי גדול וידוע. היא עוברת בהצלחה את מבחני ההסמכה ומתקבלת כעורכת דין במשרד.

2012: 12 עבודה שעות ביום, לעתים גם בימי שישי, הן שגרת העבודה של צילה. בלא מעט מקרים היא לוקחת עבודה הביתה לסוף השבוע. היא משתתפת בניסוח הסכמים בעסקאות גדולות, נסעה מספר פעמים לחו"ל, לייצוג לקוחות בעסקות מיזוג בולטות, ואף קיבלה - לשם הסיוע - חצי משרת מתמחה. השנה עודכנו תנאי השכר שלה והיא מרוויחה 18,500 שקל ברוטו לחודש, בנוסף לתנאים שמעניק המשרד - ביניהם, כמובן, בונוסים שנתיים.

2017: בהתקדמותה למעמד של שותף רווחים, צילה מרכזת כעת תחום שלם במחלקה לדיני חברות. היא אחראית על שלושה שכירים ומתמחה, מרכזת פעילות של כמה לקוחות מסחריים גדולים ושל כמה לקוחות מחו"ל. השנה גם סיימה את התואר השני במשפט מסחרי, שמומן על ידי המשרד. צילה כבר אם לשני ילדים - אך מכיוון שהיא מתחילה את יום העבודה בשמונה בבוקר ומסיימת אותו בארבע אחה"צ, כמעט שאין ערב סוף-שבוע שבו אינה ממשיכה לעבוד מהבית. שכרה בשנה זו, כולל בונוסים, מגיע ל-48 אלף שקל בחודש, והיא מקבלת אותו באמצעות חשבונית חודשית המופקת למשרד.

2022: בארבע השנים האחרונות צילה מכהנת כשותפת הון - האישה היחידה במשרד במעמד זה. היא מרכזת את כלל הפעילות של מחלקת החברות, מנהלת תחתיה שני שותפי רווחים, תשעה עורכי דין שכירים ושלושה מתמחים. העסקאות עליהן היא אחראית הן בהיקפים של עשרות מיליוני דולרים, ובנוסף היא מייעצת בשוטף ליו"ר דירקטוריונים של מספר חברות נחשבות. היא מתחילה את יום העבודה בשש בבוקר ומסיימת אותו אחרי חצות, כשהיא מנהלת שיחות ועידה ארוכות עם לקוחות בחו"ל. סכום המשיכות שלה, כולל בונוסים, מגיע לכ-122 אלף שקל לחודש.

משרד עצמאי אחרי שנתיים: קשה לגייס לקוחות, הכסף עוד רחוק

2007: דני מתמחה במשרד אזרחי בינוני בתל אביב.

2012: לאחר שנתיים במשרד בו העביר את התמחותו, פתח דני - יחד עם חבר נוסף - משרד עצמאי ברמת גן. דני וחברו עובדים מסביב לשעון ואינם בוחלים באמצעים: כל לקוח, עסקה, או תיק בית משפט מטופלים אצלם, גם כשהמקרים מזמנים קשיי גביית שכר טרחה. למרות מאמציו הרבים, דני מסיים את השנה עם משיכות בערך נקי לפני מס של כ-8,500 שקל לחודש. מסכום זה הוא מממן, בין השאר, את הביטוחים הסוציאליים שלו.

2017: מצב משרדו של דני ושותפו השתפר, אך לדעתם השניים הם עדיין עובדים קשה מדי ומרוויחים מעט מדי. הם אינם מצליחים להביא למשרד לקוחות מסחריים גדולים או תיקי ליטיגציה, ומוצאים את עצמם שקועים מבוקר עד לילה בגביית כספים מלקוחות שאינם משלמים שכר טרחה. דני מסיים את 2018 עם משיכות בערך נקי לפני מס של כ-12,500 שקל לחודש - בשלב זה הוא כבר מקנא בחברתו לספסל הלימודים, צילה, שהמשיכה את דרכה כשכירה במשרד המסחרי ברחוב הסמוך.

2022: אף על פי שחל שיפור נוסף במצבו של המשרד, דני עודו חש שהוא דורך במקום. הוא ושותפו עוד טרודים בבעיות גבייה - אחד מלקוחותיהם הסרבנים אף הגדיל לעשות והגיש נגד המשרד תביעת רשלנות מקצועית - ללא כל עילה, למעט חוסר רצונו לשלם שכר טרחה. השנה, המשיכות בערך נקי לפני מס של דני הגיעו לכ-16,500 שקל לחודש, והוא החל לבחון את האפשרות למכור את פעילות משרדו - או למזגו עם משרד הדומה לו בפעילות.

המאבק על פרנסה במשרדים קטנים: עד לנטישת המקצוע

2007: רמי מתמחה במשרד קטן ברמת גן.

2012: מאז סיום התמחותו עבד רמי בכמה משרדי עורכי דין אזרחיים קטנים בתל אביב. הוא כבר חשב כמה פעמים על פרישה מן המקצוע, אך בשלב זה עוד טרם אזר את האומץ לעשות זאת. השנה הוא עובד כ-11 שעות ביום במשרד אזרחי המתמחה בעיקר בעסקות מקרקעין פשוטות: העברת דירות, ייצוג בתיקי נזיקין וליווי שוטף של חברות קטנות ומשקי בית. רמי משתכר 10,500 שקל ברוטו, ללא הטבות מיוחדות.

2012: בחמש השנים שחלפו הספיק רמי לעבוד בעוד שני משרדים. הוא אף ניסה לפרוש מהתחום, לטובת משרת מנהל בחברה משפחתית - אך הניסיון לא צלח והוא חזר למגרש עריכת הדין. הוא עודנו עובד במשרד קטן בתל אביב במשך 11 שעות ביום, ומשתכר כ-12,500 שקל ברוטו לחודש.

2017: לאחר החלפת משרדים נוספת, רמי החליט השנה לפרוש סופית מהמקצוע. בימים אלה הוא משמש כמנהל תפעול של חברה מסחרית בינונית בתל אביב - תפקיד שבמסגרתו הוא עושה שימוש חלקי בניסיונו המשפטי, בפרט כשמדובר בניהול חוזי ההתקשרות של החברה עם לקוחות וספקים. שכרו של רמי עומד על כ-16 אלף שקל לחודש והוא מקבל רכב צמוד, זכויות והטבות כנהוג בחברה.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

פיטרו חוגגת יום הולדת עגול ואתם נהנים ממבצע של פעם ב-60 שנה

בשיתוף פיטרו

מחוץ לתל אביב: אפשר לעשות כסף, אבל צריך סבלנות

2007: איציק מתמחה במשרד קטן באחת מערי הצפון.

2012: איציק עוזב את המשרד מייד לאחר הסמכתו ופותח משרד. השנה הוא מתעסק בכל סוגיה שמגיעה למשרד - אזרחית, מסחרית, תעבורתית ואף פלילית. הוא עובד מסביב לשעון ולעתים הוא אף ישן במשרד, המרוחק מביתו במושב. רווחי המשרד המגוון השנה מותירים בידו סכום משיכות חודשי של כ-10,500 שקל.

2017: משרדו הצפוני של איציק מראה אותות פריחה ושגשוג. הוא מיצב את עצמו כמוציא ומביא בתחומי התכנון והבנייה באזורו ותוך כדי כך נחשף ליזמים ועסקות נדל"ן רבות. לאחר שעבד מסביב לשעון בכל תיק בכל תחום, הוא לראשונה מרשה לעצמו לברור את לקוחותיו ואת התיקים בהם יטפל. סכום המשיכות החודשי של איציק כבר מרצה אותו יותר - הוא עומד כעת על 18,000 שקל, ובמבט אל האופק נראה כי תוך שנתיים יגיעו לפרקן כמה עסקות מקרקעין שיותירו בקופת המשרד שכר טרחה בסכום של כמה מאות אלפי שקלים.

2022: משרדו של איציק, כמרכז חלק ניכר מעסקות הנדל"ן המקומיות, התמזג עם אחד המשרדים המצליחים באזור המתמחים בתחום הבנקאות. אט אט, איציק החל לפזול לתחום העסקי: הוא מוצא את עצמו יותר מעורב בשוק זה ושמשרדו כבר מתנהל בלי התערבותו התמידית, על ידי שותף זוטר שצירף לפני כשנתיים. סכום המשיכות החודשי של איציק מפעילות המשרד עומד על 58 אלף שקל, שמבוססים בעיקר על שכר טרחה עבור ייצוג ארוך-טווח בכמה עסקות מקרקעין.

משרד נישה: שנים של שכירות עד לפתיחת משרד עצמאי

2007: שלומית מסיימת התמחות במשרד בוטיק העוסק בצווארון לבן.

2012: כעורכת דין מן המניין במשרד בו התמחתה, שלומית מצטרפת לבעל המשרד כמעט בכל תיקי המשרד, שעוסקים בעיקר בהגנה על אישי ציבור או אנשי עסקים ידועים. היא עובדת מעל 12 שעות עבודה ביום ושכרה עומד על 14,500 שקל, כמעט ללא כל בונוסים או הטבות.

2017: בשונה ממשרדים מסחריים, במשרד הבוטיק שלומית מתקבלת היישר למעמד שותפת הון. במסגרת זו, אחוז השותפות שלה מקנה לה עד כ-8% מרווחי המשרד. היא מופיעה לבדה בתיקים משפטיים חשובים ומתוקשרים ומעסיקה עורכת דין צעירה המסייעת לה. היא ממשיכה לעבוד כ-11 שעות ביום עבודה וסך משיכותיה בחודש מסתכם ב-34 אלף שקל.

2022: לאחר שהגיעה לרמת הבנה מופלגת בתחום המשפט הפלילי והצווארון הלבן, שלומית אינה שבעת רצון מחלקה באחוזי השותפות. לכן, היא פורשת מהמשרד ועמה מספר תיקים ארוכי-טווח - ובצירוף תיקי לקוחות חדשים ועורכת דין שכירה שעזבה יחד איתה - היא מצליחה לפתוח משרד בוטיק נוסף בתחום המבוקש. היא עובדת מבוקר עד לילה כדי לבסס ולמצב את משרדה החדש, ואכן - כבר בשנת הפעילות הראשונה של המשרד היא רואה ברכה ומסיימת את השנה עם סכום משיכות חודשי משוקלל של 67 אלף שקל - כ-50% יותר ממה שהצליחה למשוך במקום העבודה שבחרה לעזוב.

המסלול הטבעי: מהפרקליטות לבית משפט שלום

2007: סיוון מסיימת התמחות בפרקליטות הפלילית.

2012: כמי שהמשיכה לתפקיד פרקליטה, סיוון מסייעת השנה לפרקליטה בכירה באחד מהתיקים המתוקשרים. היא עובדת תשע שעות ביום, אך לוקחת חומר הביתה. היא משתכרת, בשקלול חודשי של שכר בסיס והטבות שונות, כ-13,750 שקל.

2017: ההתקדמות בפרקליטות הנחיתה את סיוון בתפקיד בכיר למדי, שבמסגרתו היא מנהלת - בסיוע פרקליטים ומתמחים - תיקים גדולים ומתוקשרים. היא עדיין עובדת תשע שעות ביום אך עוד לוקחת חומר רב הביתה. היא משתכרת בשקלול חודשי כ-17,500 שקל ולוטשת את עיניה לתפקיד רשמת בבית משפט השלום.

2022: לאחר שהתקבלה לתפקיד הרשמת, סיוון מכהנת כיום כשופטת בית משפט השלום. היא מצויה במרוץ חסר סיכוי אחר ערימות התיקים שעל שולחנה, לוקחת עמה הביתה חומר רב ומבלה את מרבית סופי השבוע בניסיון להשלים כתיבת פסקי דין. השנה היא משתכרת שכר חודשי משוקלל של כ-20,250 שקל ומקווה כי עד 2030 תמונה לשופטת בית המשפט המחוזי.

חולמים על אופציות ורכב חברה? תשכחו ממשרדים, רק ייעוץ משפטי

2007: יעל מתמחה במחלקה המשפטית של חברה מסחרית.

2012: כעורכת דין מן המניין במחלקה המשפטית של החברה המסחרית, יעל כפופה ליועצת המשפטית - היא מסייעת משפטית לאגפים שונים בחברה ומרכזת את הטיפול בענייניה מול כמה משרדי עורכי דין. היא עובדת 10 שעות ביום, משלימה מעט עבודה מהבית ושכרה החודשי עומד על 13,750 שקל. בנוסף, היא זכאית להטבות המקובלות בחברה לכלל העובדים.

2017: יעל, שהתקבלה זה עתה לתפקיד היועצת המשפטית של חברה מסחרית בינונית, מממשת את כל מה שלמדה וספגה בעבודתה הקודמת. היא עובדת חמישה וחצי ימים בשבוע ובימי שישי היא משלימה עבודה רבה שאותה לא הצליחה להספיק. היא אחראית על ניהולו של עובד שכיר ועל תקציב ייעוץ משפטי של כמה מאות אלפי שקלים. היא מייעצת לחברה באופן שוטף בכל הסוגיות המשפטיות: החל מדיני עבודה וכלה בקניין רוחני. שכרה מסתכם בכ-23 אלף שקל ברוטו והחברה ממנת עוברה רכב וסט של תנאים סוציאליים הניתנים לחברי הנהלת החברה.

2022: יעל מתראיינת לתפקיד היועצת המשפטית של חברת האם בה היא מועסקת - תפקיד שבמסגרתו תזכה למעמד של חבר הנהלה, תנהל חמישה עורכי דין שכירים ותלווה את כל מהלכיה העסקיים של החברה. היא מבינה כי אם תצליח להתקבל לתפקיד, תהיה זו תקרת הזכוכית במדרג התפקידים המוצע לה כיועצת משפטית - משם, תוכל רק להתקדם לתפקידים דומים בחברות אחרות או לעבור לעבוד במשרדי עורכי דין. שכרה החודשי מגיע ל-42 אלף שקל, היא משתתפת בתוכנית האופציות לחברי הנהלה ובמידה תוכל לממשן תפדה כ-150 אלף דולר, לפני מס, בעוד כארבע שנים.

ניו יורק, ניו יורק: הכסף והטירוף הגדול נמצאים כאן

2007: שמעון מסיים התמחות במשרד מסחרי ידוע בתל אביב.

2012: לאחר שיצא את גבולות המדינה, עבר שמעון את בחינות ההסמכה בניו יורק וקיבל רישיון עריכת דין אמריקאי. לאחר שנה הוא הצליח להשיג משרה במשרד עורכי דין ניו יורקי ידוע, וכעת הוא מוצא את עצמו עובד כ-13 שעות ביממה ובמרבית סופי השבוע. הוא משויך ל"כיתה" במשרד שמשתכרת כ-190 אלף דולר לשנה, ואף מקבל בונוסים של כ-35 אלף דולר. שכרו שווה ערך למשכורת חודשית של כ-80 אלף שקל, המשמשים למימון החיים הניו יורקיים שלו ושל אשתו.

2017: לפני כשנה, לאחר הולדת בנו השני, שב שמעון לישראל. כעורך דין מצליח, בוגר משרד יוקרתי בניו יורק ודובר אנגלית רהוטה, התקבל בזרועות פתוחות במשרדה של צילה, משרד מסחרי מהגדולים בתל אביב. הוא מונה לתפקיד סגן מנהל המחלקה הבינלאומית במשרד, ומסגרת תפקידו הוא אחראי על ארבעה שכירים ושני מתמחים. אף על פי שהוא עובד קשה ובאופן מאומץ ביותר, הוא חש הקלה גדולה בעומס בהשוואה לשנות העבודה בניו יורק. סכום המשיכות החודשיות שלו במשרד, כולל בונוסים, עומד על 64 אלף שקל.

2022: בשליחות המשרד שבו בילה את השנים האחרונות, שמעון חוזר ואורז את חפציו בדרכו לתפוח הגדול - שם הוא מפקח על פתיחת סניף משרדי בשיתוף עם עורך דין יהודי מקומי, כדי שלקוחות המשרד האמריקאים יזכו בסניף מקומי, והלקוחות הישראלים - בנקודת משען צברית בניו יורק הרחוקה. השנה המשרד כבר מעסיק חמישה שכירים, ושמעון מנהל רוחבית את הפעילות בישראל ובארה"ב. בני משפחתו שוב נאלצו להגר בעקבות הקריירה שלו, והם חיים בשכונה יוקרתית במנהטן - פיצוי קל על העובדה שאבי המשפחה נמצא ספון במשרדו או מתנמנם במטוס במהלך השבוע, כולל מרבית סופי השבוע. סכום המשיכות החודשיות שלו במשרד, כולל בונוסים, עומד על כ-285 אלף שקל לחודש - סכום שמשמש למימון עלות המחייה בניו יורק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully