וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מחקר Booz Allen & Hamilton: ענף האינטרנט הנייד צומח בקצב של 50% לשנה

ערן גבאי

26.8.2001 / 19:28

פורום ה-IMIF הישראלי חושף את המחקר של חברת הייעוץ האנגלית; כ-70% מהחברות יזדקקו לגיוס הון נוסף ב-12-18 החודשים הבאים

פורום ה-IMIF הישראלי חושף מחקר מקיף ראשון מסוגו שערכה חברת הייעוץ האנגלית Booz Allen & Hamilton העוסק בשוק מפתחי האינטרנט הנייד באירופה, לפיו מדובר בענף צעיר, אופטימי ובעל צמיחה חזקה. איירה קאהן, יו"ר IMIF: "כל הסימנים מראים שענף האינטרנט הנייד נמצא בצמיחה ועבר את תקופת המשבר. אין ספק כי מתוך הריסות תעשיית האינטרנט כולה, התחום הכמעט יחידי שממשיך להתפתח הינו האינטרנט הנייד".

מהמחקר עולה כי תעשיית מפתחי האינטרנט הנייד (WAD-Wireless Application Developers), הכוללת כ-3,000 חברות קטנות המעסיקות בין 10,000-60,000 עובדים ברחבי אירופה, צומחת בקצב של 50% לשנה.

המחקר מתמקד ב-200 חברות "חמות" ומובילות בשווקים החדשניים ביותר של אירופה, דהיינו בריטניה, גרמניה וסקנדינוויה.

הסקר צופה כי יישומי תקשורת כמו שליחת הודעות וחדרי צ'אט יהיו הנפוצים ביותר, לפני שירותי מידע, בידור ובמיוחד מסחר נייד הנראה מרוחק למדי. ואולם, הכסף הגדול נמצא כנראה בבידור.

יש אחידות דעים ששירותי המידע, בעיקר דיווחי תנועה או שערי מניות, לא יניבו הכנסות. למרות ששורר בלבול בסוגיית מנגנוני החיוב של המשתמשים מבין חמישה מודלים חלופיים שנבדקו, המבטיח ביותר נראה מודל הטלוויזיה בכבלים המבוסס על תשלום חודשי לשירותים בסיסיים ונוספים. הסקר מסכם ומציין כי קהילת ה-WAD רגישה מאוד לכוחות ענפיים, מודלי ההכנסות רחוקים מלהיות חסונים ורק 25% מהן יוכלו להגיע לצמיחה פיננסית באמצעות הכנסות ממכירות. כ-70% מהחברות הממומנות בהון סיכון ונמצאות בצמיחה יזדקקו לגיוס הון נוסף בנקודה כלשהי ב-12-18 החודשים הבאים. לפיכך, רובן ככולן תלויות בעסקות ושותפויות עם חברות מבוססות כדי להביא את מוצריהן לשוק.

בישראל פועלות כ-250 חברות המפתחות אפליקציות לרשתות סלולריות. לאחרונה הכריזו כמה מהן על מכירות ראשונות וניסויי שטח עם מפעילים סלולריים מובילים באירופה, בהן פולו-וופ, קאשיו ווואליס.

לאחרונה קיים לחץ כבד על המפעילים הסלולריים להגדיל את ההכנסות מהאינטרנט הנייד, מכיוון שבעיני שוק ההון מרכיב זה נתפש כיחידי שניתן להגדלה, לאור שחיקת ההכנסות ממקורות ההכנסה המסורתיים (voice).

בחודשים האחרונים השיקו ארבעת המפעילים הסלולריים בישראל שירותי מידע מבוססי מיקום ופתחו את התחרות בשוק זה. כל המפעילים הצהירו שהם מתכוונים להתמקד בהגדלת הכנסותיהם החודשיות (ARPU) באמצעות הכנסות מאינטרנט נייד: אפליקציות מבוססות מיקום, יישומים לארגונים, משחקים וצ'אט.

לפי תחזיתה של YANKEE GROUP, עד שנת 2006 כ-36% מההכנסות משירותים באירופה יגיעו משירותים המסופקים דרך אינטרנט סלולרי.

פורום האינטרנט הנייד הישראלי (IMIF) הוקם לפני כשנתיים במטרה להאיץ את ההתפתחות של האינטרנט הנייד ואת תעשיית האינטרנט הנייד הישראלית. בפורום חברות מעל 70 חברות בהן 4 המפעילים הסלולריים, ספקי תוכן, ספקי אינטרנט, קרנות הון סיכון, חברות סטארט אפ, חברות היי-טק, ספקי ציוד, יבואני ציוד, בנקים וארגונים.

פורום ה-IMIF שם לעצמו מטרה להעלות את המודעות בקרב הצרכנים והתעשייה, לקדם החלפת ידע, יצירת הזדמנויות עסקיות לחברות, קידום נושאים וטכנולוגיות חדשות, וכן לסייע למפתחי שירותים ובעלי תוכן לחדור לשוק.

הפורום מקיים קשרים עם ארגונים מקבילים בחו"ל, מפעילים, חברות היי-טק וספקי ציוד במטרה לשמש עבורם שער לתעשיית האינטרנט הנייד הישראלית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully