וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המשק התאושש לחלוטין ממלחמת לבנון

חיים ביאור

12.3.2007 / 9:23

כך לפי דו"ח של מרכז מאקרו. חוזים צמיחה של 4%-5% ב-2007. הצמיחה עדיין לא באה לידי ביטוי בירידה של ממש בממדי העוני

"חצי שנה לאחר מלחמת לבנון השנייה, המשק הישראלי התאושש לחלוטין מהמכה שספג. המגזר העסקי חזר למצבו לפני המלחמה" - כך קובע מסמך של מרכז מאקרו לכלכלה מדינית וקרן פרידריך אברט למחצית השנייה של 2006 ותחילת 2007.

בדו"ח, שחיבר מנכ"ל מרכז מאקרו ד"ר רובי נתנזון, נאמר כי "למרות שחלה הרעה בהערכת המצב הכלכלי של ישראל בהשוואה בינלאומית במחצית השנייה של 2006 לעומת המחצית הראשונה, בעקבות המלחמה, הציפיות לחצי השנה הבאה הן חיוביות (...) תחזית הצמיחה של המשק הישראלי ל-2007 היא 4%-5%. הצמיחה הגבוהה הניכרת בכלכלה הגלובלית תומכת אף היא בתחזיות צמיחה גבוהות למשק הישראלי".

מרכז מקרו מעריך כי ב-2007 צפויה אינפלציה של 2%. האינפלציה הנמוכה בחודשים האחרונים גרמה להורדת הריבית במשק ב-1.5%, לשיעור של 4%. מכיוון שבנק ישראל צופה עלייה מתונה באינפלציה, ניתן להניח שגם שיעור הריבית יעלה.

לפי המסמך, בתחומים הכלכליים-חברתיים לא נראה שיפור משמעותי, מלבד הירידה בשיעור הבלתי מועסקים במשק. הפערים בחלוקת ההכנסות נותרו גבוהים ומדד ג'יני עדיין גבוה. כמו כן ישנה יציבות בממדי העוני בקרב משפחות וילדים. לפיכך ניתן להסיק כי הצמיחה עדיין לא באה לידי ביטוי בירידה של ממש בממדי העוני.

"לאחר שש שנים של צמצומים בהוצאה הציבורית בתחומים החברתיים, שהסתכמו ב-44 מיליארד שקל במצטבר, המצב הכלכלי המשופר יכול בהחלט לשמש כלי בידי הממשלה לצמצום העוני והפערים בחלוקת ההכנסות", נאמר במסמך. "ואולם ללא תוכנית רצינית וממשית לטיפול בבעיות אלה, לא ניתן יהיה לראות שיפור בתופעת העוני".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully