וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כוחה של משכנתא

דפנה מאור

14.3.2007 / 15:43

דו"ח על שמיטת חובות הראה אתמול כי הקשיים בשוק הדיור האמריקאי יימשכו. מדוע המשקיעים הגיבו בפאניקה?

בורסות וול סטריט נפלו אתמול וסחפו אחריהן את השווקים המתפתחים ואסיה. הסיבה: דו"ח על שמיטת חובות של לווי משכנתאות הראה כי הקשיים בשוק הדיור יימשכו. המשקיעים הגיבו בפאניקה, שכן שוק הדיור משפיע במידה רבה על הצריכה הפרטית בארה"ב – אשר מהווה שני שליש מהכלכלה הגדולה בעולם. אם תיקלע ארה"ב להאטה קשה או מיתון – העולם עלול ללכת בעקבותיה.

כדי לסבר אוזניים, היקף שמיטת החובות איננו גבוה במונחים היסטוריים. למעשה, רק לאחרונה החלו שמיטות חובות של משכנתאות לעלות מרמת שפל היסטורית. אולם מספר שיא של משפחות נכנסו לתהליך של כינוס נכסים ברבעון הרביעי של 2006, סך 0.54% מכלל לווי המשכנתאות, ומספר רב של בנקי משכנתאות העוסקים בהלוואות לבעלי היסטוריית אשראי בעייתית, נפגע. יתר על כן, שיעור שמיטת החובות גדל מאוד גם בקרב לווים רגילים – לא רק בשוק ה-sub-prime ( משכנתאות בריבית גבוהה ללווים בעייתיים), ובקרב לווי משכנתאות ממשלתיות.

שוק המשכנתאות, שצמח לגודל מפלצתי של 2.8 טריליון דולר, סובל מהידרדרות לרוחבו, אמר מארק זאנדי, כלכלן בכיר במודי'ס, חברת דירוג האשראי, ל"ניו יורק טיימס". שמיטת חובות פוגעת במוסדות הפיננסיים הקשורים בהן – לא רק במלווים עצמם, אלא גם בקרנות נאמנות שמשקיעות באג"ח המגובות על ידי משכנתאות (ראו בהמשך). אולם מלבד זאת היא פוגעת גם בשוק הדיור עצמו – שכן בתים מעוקלים מצטרפים להיצע הבתים בשוק – ומובילים לירידת מחירים.

החששות כרגע גדולים יותר מהפגיעה בפועל, מכיוון שהפוטנציאל לפגיעה בבעלי בתים, מלווים ומשקיעים בכלל, הוא גדול וטרם התממש ברובו. זאנדי הזהיר כי התיקון בשוק הדיור יימשך.

יש מושקעים שלא יודעים שהם מושקעים

בשבועות האחרונים הצטרפו לרשימת נפגעי שוק הדיור כמה בנקים המלווים בשוק ה-sub-prime, כמו ניו סנצ'רי פייננשל ואקרדיטד הום לנדרס. רזידנשל קפיטל, חטיבת המשכנתאות של GMAC, חטיבת הפיננסים של ג'נרל מוטורס, רשמה הפסד תפעולי של 651 מיליון דולר ברבעון הרביעי,לעומת רווח של 118 מיליון דולר ברבעון המקביל. GM תיאלץ להזרים מיליארד דולר ל-GMAC כדי לפצות על ההפסד.

מעבר למוסדות הפיננסים הקשורים בשוק הדיור ישירות, צפויים להיפגע אפילו משקיעים שאין להם מושג שהם מושקעים בשוק זה. קרנות משכנתאות רבות מחזיקות בניירות ערך שמבוססים על משכנתאות. המלווים בשוק ה-sub-prime מאג"חים את ההלוואות שלהם ומוכרים אותן למשקיעים. כמו כן מחזיקות קרנות הנאמנות במניות של המלווים הללו – שנפלו בעקבות הקשיים.

כדור השלג לא נעצר שם. חגיגת הצריכה הענקית שנמשכה בארה"ב עשרות שנים עלולה להיפגע בקרוב, כאשר בעלי בתים לא יוכלו לממן מחדש את חשבונות כרטיסי האשראי שלהם באמצעות משכנתאות. כשזה יקרה, ההאטה בצמיחתה של ארה"ב – לקצב של 2.2% ברבעון הרביעי (לעומת 5.5% ביפאן) – עלולה להחמיר. וכשזה יקרה, יסבלו גם החברות המייצרות מכוניות ביפאן ובברזיל, צעצועים וטלפונים סלולריים בסין, ותבואה באוקראינה – והכלכלה הגלובלית כולה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully