וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האוצר מסכים לגישור במחלוקת הקרקעות עם בזק

הארץ

27.8.2001 / 7:51

המדינה ובזק חלוקות בנוגע לבעלות על קרקעות בשווי של מאות מיליוני שקלים שהועברו לבזק למטרות שונות, ובעיקר לצורך הקמת אנטנות שידור וקליטה

מאת הדר חורש

החשב הכללי באוצר, ניר גלעד, מעכב את ההתדיינות על פשרה במחלוקת הקרקעות שבין המדינה לבזק . על פי הערכות האוצר, בהליך גישור עלולה המדינה להתחייב לוותר לבזק על נכסי נדל"ן שבבעלותה. דובר משרד האוצר אמר כי גלעד אינו מתנגד להליך הגישור ובכוונתו לקבוע בקרוב פגישה עם הנהלת בזק כדי לדון בהצעה ליישב את המחלוקת באמצעות הליך גישור.

ההצעה ליישב את המחלוקת באמצעות גישור הועלתה לפני חודשיים על ידי היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, וזכתה לתמיכתה של בזק. גלעד התנגד בתחילה להצעה, ורובינשטיין ביקש ממנו לשקול את עמדתו.

המדינה ובזק חלוקות בנוגע לבעלות על קרקעות בשווי של מאות מיליוני שקלים שהועברו לבזק למטרות שונות, ובעיקר לצורך הקמת אנטנות שידור וקליטה. מכיוון שבזק היא חברה בשליטה ממשלתית לא נדרשו לשאלה למי באמת שייכות הקרקעות, ואולם לנוכח הכוונה להפריטה נוצר צורך לקבוע את הבעלות על השטחים היקרים. בזק טענה לבעלות על הקרקעות, ואילו מינהל מקרקעי ישראל גרס כי יש לקבוע במפורש שהשטחים שייכים למדינה.

לנוכח הצורך לקדם את הפרטת בזק הגיעו הצדדים להסכם שעל פיו, תוכרע שאלת הבעלות על הקרקעות באמצעות בית משפט, ובין הצדדים ייקבע מנגנון התחשבנות על פי החלטת בית משפט. על פי החלטת הממשלה, יש לקבוע את מנגנון ההתחשבנות לפני שיוגשו הצעות המחיר של רוכשי השליטה הפוטנציאליים. הצעות המחיר אמורות להיות מוגשות, על פי תוכנית הממשלה, בתחילת 2002.

על אף שההחלטה לקבוע מנגנון התחשבנות התקבלה בפברואר 2001, לא הצליחה המדינה לגבשו עד היום. מנכ"ל רשות החברות, ירון יעקובס, אמר אתמול כי להערכתו, אין כיום אפשרות להגיע להסכמה על מנגנון התחשבנות, ויש לפעול על פי עמדת רובינשטיין, כלומר, ליישב את המחלוקת באמצעות גישור.

רובינשטיין לוחץ לפתרון מהיר ככל האפשר, שכן חלק מהקרקעות שבמחלוקת אמורות לשמש את פרויקט נתב"ג 2000, ובזק טוענת כי לא תוכל להעביר את הקרקע לרשות הפרויקט כל עוד אין החלטה בקשר לבעלות עליה.

פירעון הלוואות

בזק הודיעה אתמול כי תיאלץ לפרוע הלוואות בסך 240 מיליון דולר במסגרת ההכנות להפרטתה. מדובר באשראי שקיבלה החברה תוך התחייבות לפרוע אותו מיידית עם הפיכתה לחברה פרטית.

האשראי ייפרע באמצעות המרת ההלוואות בהון שגויס בעיקר באמצעות המרת איגרות חוב בשוקי הכספים של אירופה ב-2000.

סמנכ"ל הכספים של בזק, אורן לידר, אמר כי עלות האשראי החדש גבוהה במקצת מעלות האשראי שהחברה פורעת, ואולם הפרשי הריבית לא ישפיעו על הוצאות החברה באופן מהותי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully