וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפרלמנט הסיני ביטל הטבות מס למשקיעים זרים בסין

סוכנויות הידיעות

16.3.2007 / 12:06

משקיעים זרים ומקומיים ישלמו מס אחיד בשיעור 25%; אושר חוק המגן על הרכוש הפרטי במדינה



הפרלמנט בסין ביטל את הטבות המס מהן נהנו עד כה חברות זרות: מעתה ישלמו משקיעים זרים ומקומיים מס אחיד בשיעור 25%. בנוסף, אישר היום הפרלמנט חוק תקדימי המגן על הרכוש הפרטי והעסקים הפרטיים במדינה - כמו היו רכוש ציבורי.



החוק החדש, המבטל את הטבות המס למשקיעים הזרים, יסיים תקופה שבה סין העניקה הטבות כלכליות וטכנולוגיות בעלות מיסוי נמוך כדי למשוך את המשקיעים הזרים, וכ-700 מיליארד דולר מכספם. אותם כספים הם האחראים לצמיחתה הכלכלית המהירה של סין, ולהפיכתה למדינה בעלת הכלכלה הרביעית בגודלה בעולם.



לפי החוק הישן, חברות סיניות היו צריכות לשלם לממשלה הסינית 33% מס על רווחיהן, בעוד שמשקיעים זרים לא צריכים היו לשלם מס על רווחים בהשקעות סיניות במהלך השנתיים הראשונות להשקעה. במהלך שלוש השנים הבאות, היו מקבלים המשקיעים הזרים הנחה של 50% במס, ולאחר מכן קיבלו הנחות והיו יכולים לשלם עד ל-10% מהרווחים. השיטה הישנה גררה תגובות מצד משקיעים וחברות בסין, על יחס בלתי הוגן ובלתי שווה.



חוק הרכוש הפרטי - בו תמכו 2,799 מחוקקים, 52 התנגדו ו-37 נמנעו - משיב לתביעה שהעלה המגזר הפרטי במדינה עוד מתחילת הרפורמות הכלכליות בסין בשנות ה-70'. מגזר זה, הכולל משקיעים זרים, אחראי ל-65% מהתמ"ג. החוק החדש מחזק את בעלותם של רוכשי הדירות (80% מהדירות בערים הן בבעלות פרטית) ושל חקלאים שאיבדו עד כה את אדמתם לטובת מיזמי בנייה ותשתית ציבוריים, ושבמקרה הטוב זכו לפיצויים דלים.



לחוק התנגדה קבוצה קטנה אך בעלת השפעה של משכילים ופקידי ממשל קומוניסטים, שפרשו מהשירות הציבורי. אלה טענו כי הצעד יוביל להפרטה חסרת רסן ולהגדלת הפערים החברתיים. בביטול הטבות המס לחברות זרות תמכו 2,826, 37 התנגדו ו-22 נמנעו.



החוקים נתקבלו לאחר שבועיים של דיונים בחוק זה ובחוקים נוספים, ביניהם נושאים סביבתיים ונושאי מס שונים.


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully