וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תמצית ההבדל: אצל פרוטרום העסקים מצוינים

הארץ

27.8.2001 / 10:52

מתכננת הנפקת ורכישת ענק של חברה שמחזורה 50 מ' ד'

מאת יורם גביזון

מנכ"ל פרוטרום, אורי יהודאי, חוזר מדי רבעון על היעד שהחברה לעצמה: מחזור מכירות של 300 מיליון דולר ב-2005. התוכנית להגדיל את המכירות ב-200% בהשוואה לרמת המכירות הצפויה ב-2001 נראית יומרנית, ואולם יהודאי מעריך כי החברה קרובה יותר ליעד ממה שנדמה. פרוטרום , המייצרת תמציות טעם וריח וחומרי גלם לייצור תערובות ותמציות, מנהלת מגעים לרכישת חברה בעלת מחזור מכירות של 100-50 מיליון דולר, ובוחנת רכישת שתי חברות קטנות יותר בעלות מחזור של 10-5 מיליון דולר בבריטניה ובארה"ב.

רכישות אלו, שכולן בתחום ייצור התמציות, יחייבו את פרוטרום להגדיל את ההון העצמי של החברה, ולכן מתכננת פרוטרום הנפקה בנאסד"ק במחצית הראשונה של 2002, שבמסגרתה היא מקווה לגייס 50-30 מיליון דולר.

אסטרטגיית הצמיחה באמצעות רכישות של פרוטרום הניבה פירות ברבעון השני של 2001, ובאווירה החדשה שנוצרה בשוקי ההון העולמיים קל יותר להבין כיצד תקלוט נאסד"ק חברה תעשייתית בעלת צמיחה יציבה אך סולידית מעט.

מכירותיה של פרוטרום ברבעון השני של 2001 צמחו ב-32% לעומת הרבעון המקביל ב-2001, והסתכמו ב-113 מיליון שקל. הגידול החד במכירות נובע מרכישת פעילותה של חברת CPL הבריטית, הנמצאת גם היא בתחום תמציות המזון וחומרי הגלם. היות שפעילות זו ייצרה הכנסות של 22 מיליון דולר ב-2000, איחודה למאזנה של פרוטרום תרם את מרבית הצמיחה, ואילו הצמיחה הפנימית של החברה בחטיבת התמציות והתערובות הסתכמה ב-10%.

הפעילות בשוק המקומי לא נפגעה

לדברי יהודאי, החברה כמעט שלא נפגעה בשוק המקומי, למרות הירידה בפעילותם של חברות המשקאות הקלים והפסקת השיווק לשוק בשטחים. זאת, כתוצאה מגידול בנתח השוק של החברה על חשבון היבוא.

חטיבה התמציות והתערובות, האחראית ל-35% מהמחזור, היא הרכיב המרכזי באסטרטגיית הצמיחה של החברה. זאת, משום שהרווחיות הגולמית של תמציות הטעם והתערובות גדולה מזו של חומרי הגלם. גם מחירי התמציות והתערובות נתונים פחות לתנודות. מרגע שיצרני מזון ומשקאות משלבים תמציות בייצור מסחרי של המוצר - הם אינם נוטים להיפרד מהספק.

יהודאי אמר כי צמיחת החברה נתמכה בחדירה המואצת לשוק המשקאות האלכוהוליים השקופים בארה"ב, והחדירה לשוק דגני הבוקר במותג פרטי לרשתות השיווק המובילות בבריטניה.

לדברי יהודאי, מכירותיה של חטיבת חומרי הגלם ירדו בפחות מ-5%. זאת, כתוצאה מההאטה בביקושים, המושפעים מהשפל בשוק האמריקאי בכלל ומהתחרות שהחריפה בעולם בשוק חומרי הגלם לתעשייה. פרוטרום ויתרה על ייצור מוצרים שמחירם ירד ב-10%, והקטינה את הייצור של מוצרים אחרים.

הגידול בחלקה של חטיבת התערובות, השינוי בתמהיל מוצרים תוך הכנסת מוצרים בעלי ערך מוסף גבוה בחטיבת חומרי הגלם, וירידה במחיר חומרי הגלם הביאו לעלייה של %33 ברווח הגולמי של פרוטרום ברבעון השני של 2001 לעומת הרבעון המקביל ב-2000. הרווח הגולמי הסתכם ברבעון השני ב-35.8 מיליון שקל שהוא 31.8% מהמחזור, בהשוואה ל-31.6% מהמחזור ברבעון המקביל ב-2000.

איחוד פעילויות הביא לצמצום הוצאות

רכישת פעילותה של CPL הגדילה את הוצאות המכירה, ההנהלה והכלליות של פרוטרום ב-40% ברבעון השני של 2001, בהשוואה לרבעון השני של 2000. לדברי יהודאי, החברה איחדה את מערך המכירות של החברה בארה"ב עם זו של CPL, סגרה מפעל של החברה בבריטניה והקטינה את היקף כוח האדם שהיא מעסיקה בהונג קונג - כך שהוצאותיה של החברה ירדו ב-600 אלף דולר לשנה.

איחוד הפעילות של CPL, כולל המלאי ויתרת הלקוחות, גרמו להרעה, זמנית לפחות, בתזרים המזומנים של החברה. פעילותה של החברה במחצית הראשונה של 2001 ייצרה גירעון של 18 מיליון שקל בתזרים המזומנים, בהשוואה לעודף של 7.8 מיליון שקל בתקופה המקבילה. התזרים הפרמננטי גדל ל-19.6 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2001, בהשוואה ל-16.2 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2000.

שת"פ עם אוניברסיטת בן גוריון

מחוץ לרכישות, שעשויות להגדיל את מכירותיה של החברה מ-110-105 מיליון דולר ב-2001 ל-200 מיליון דולר ב-2002, מזהה יהודאי מנועי צמיחה נוספים כמו הסכם הייצור של חומרי גלם בתחום הפפטידים לחברות פרמצבטיות בתחום הביוטכנולוגיה. פרוטרום, באמצעות החברה הבת ArtChem, החלה במאי 2001 לספק חומרי גלם אלו לחברה פרמצבטית מובילה בהיקף של 3 מיליון דולר, והיא נמצאת במגעים לייצור חומרי גלם לחברות פרמצבטיקה גדולות נוספות.

החברה חתמה על הסכם לשיתוף פעולה עם אוניברסיטת בן גוריון לפיו תתחיל חטיבת חומרי הגלם לייצר רבי סוכרים ומוצרים טבעיים אחרים מאצות. לחומרים אלה מייחסים את היכולת לעכב את הזדקנות העור, ריפוי וטיפול בדלקות. פרוטרום מייצרת חומרים אלו עבור חברות קוסמטיקה כמו אסתי לאודר.

גם רכישת BBA, שמחזורה השנתי היה 500 מיליון דולר, ע"י IFF בעלת מחזור שנתי של 1.5 מיליארד דולר - יוצר הזדמנות עסקית לפרוטרום. בדומה למיזוגים בענף האגרו-כימייה, החלה החברה הממוזגת לוותר על ייצור תמציות ללקוחות קטנים, בהיקף של מאות אלפי דולרים לשנה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully