וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דירקטוריון המשביר מחסני אופנה ידון מחר באישור ההסכם עם המשביר אחזקות

אילן מוסנאים

27.8.2001 / 16:20

לפי ההסכם, מקבלת המשביר אחזקות 1.5% מהמכירות של החברה הבת; בעלי מניות המיעוט מבקשים מהדירקטורים החיצוניים להעביר את ההסכם לאסיפה הכללית

מחר בערב תתקיים ישיבת הדירקטוריון של חברת המשביר מחסני אופנה , שאמורה לדון בהסכם החברה עם החברה האם המשביר אחזקות (71.9%). המדובר בסעיף שהוכנס על ידי המשביר אחזקות לתשקיף החברה במועד הנפקתה בבורסה ב-1997, לפיו תעביר המשביר מחסני אופנה דמי ניהול בהיקף של 1.5% ממחזור המכירות שלה בלי קשר לשורה התחתונה בדו"ח.

המשביר אחזקות הינה חברת אחזקות הנמצאת בשליטת משפחת לבנת ואיש העסקים בני גאון. בנוסף לאחזקה במשביר מחסני אופנה, מחזיקה המשביר אחזקות בחברות המשביר לחקלאי, המשביר בוטנים ותנובת השדה.

בתשקיף נקבע עוד כי הסכם דמי הניהול הוא לתקופה של 5 שנים (אמור לפוג בסוף 2001). במידה שאחד הצדדים מעוניין להפסיק את ההתקשרות, עליו להודיע על כך 90 יום מראש, כך שישיבת הדירקטוריון מחר היא ההזדמנות האחרונה של המשביר מחסני אופנה להודיע על רצונה בהפסקת ההתקשרות. אם לא תצא הודעה כזו - ההתקשרות תתחדש אוטומטית לתקופה של 5 שנים נוספות.

אז על מה כל הרעש הגדול? בבורסה המקומית נסחרות שתי קמעונאיות גדולות של בגדים: המשביר מחסני אופנה וקסטרו . בעלי מניות המיעוט במשביר מחסני אופנה (כלל ביטוח , אוורגרין ואופק ניירות ערך) מאשימים את המשביר אחזקות באחריות ישירה לכך שהחברה ממשיכה לדשדש, בעוד קסטרו מצליחה להציג שיפור בתוצאותיה מדי רבעון בעקבות מהלכי התייעלות שעברה.

למעשה, הטענה העיקרית נוגעת לסעיף דמי הניהול. על פניו, הסעיף אולי אינו נראה מאוד משמעותי, אולם למעשה הסתכמו דמי הניהול בשנת 2000, בה הסתכמו מכירות החברה ב-329.6 מיליון שקל, בכ-4.9 מיליון שקל - גבוה מהרווח התפעולי של החברה שהיה נמוך מ-3 מיליון שקל.

יתרה מכך, בעלי מניות המיעוט טוענים כי בעקבות הכנסת הסעיף המעיק התמקדה החברה בעיקר בנושא ההתרחבות (שמאפשר לגאון ולמשפחת לבנת להגדיל את דמי הניהול הנגבים) ופחות בענייני השורה התחתונה.

בנוסף, הצורך לשלם 1.5% מההכנסות, שבענף הריטייל יכול להיות לפעמים (כמו גם במקרה של המשביר מחסני אופנה) ההבדל בין רווח להפסד, מאלץ את המשביר מחסני אופנה לפנות אל הבנקים - דבר שיפגע בתוצאותיה עקב הגידול בהוצאות מימון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully