וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מה חוסם נשים בפני התקדמות בראיית חשבון?

אתי אפללו

20.3.2007 / 7:47

לפי איריס שטרק מנכ"ל נמל אשדוד הקושי נובע מרשת הקשרים של הגברים. 41% מרו"ח בפירמות גדולות הן נשים ורק 10% הן שותפות

חמש פירמות ראיית החשבון הגדולות מעסיקות 1,599 רואי חשבון, ומתוכם 666 נשים (41%) - כך עולה מבדיקה שערך TheMarker. מהבדיקה עולה עוד כי מספרן של הנשים מצטמצם בהרבה כשמדובר בשותפות, וכך מתוך 224 שותפים בפירמות הללו, רק 22 (10%) הן נשים.

רו"ח אורי גרוסמן, מהמחלקה מקצועית ב-BDO זיו האפט, אסף נתונים על העסקת נשים בענף לצורך לימודיו. הנתונים עובדו במחלקה המקצועית של משרדו ומהם עולה כי השתלבות נשים בענף ראיית חשבון היא בשיעור של כ-30% בלבד, וזאת על אף ששיעור הנשים בכוח העבודה הכללי עומד על כ-48%, ובענף הבנקאות, הביטוח והפיננסים נשים מהוות יותר מ-50%.

לדברי גרוסמן, מכיוון שאין נתונים מדויקים על מספר רואות החשבון הפעילות החליט לבדוק מה מספר הסטודנטיות לראיית חשבון. מנתונים שאסף עולה כי חלה עלייה הדרגתית במספר הסטודנטיות בתחום: בשנות ה-60 וה-70 היה רוב מוחלט של סטודנטים גברים, אך מאז אמצע שנות ה-90 כבר מהוות הנשים 35%-40% מכלל הסטודנטים לחשבונאות. יש לציין כי בשלוש השנים האחרונות אחוז הנשים הלומדות חשבונאות ירד, אך לטענת גרוסמן, הדבר נובע מירידה בהרשמה ללימודי המקצוע בשנים 2000-2001, בהן סבל המשק ממיתון. לדבריו, המספר הנומינלי של סטודנטיות לחשבונאות נותר קבוע. גרוסמן מעריך שלאחר סיום הלימודים, רק 30% מהסטודנטיות משתלבות בענף ראיית החשבון. לדבריו הפער נובע, בין היתר, מכך שבעבר היה זה מקצוע גברי מובהק. גרוסמן מציין כי נשים רבות העוזבות את המקצוע פונות לענף הבנקאות הביטוח והפיננסים.

כמו באמריקה

מצב הנשים בענף בישראל דומה לזה שבארה"ב, שם ב-2006 היוו נשים 30.8% מתוך סך חברי לשכת רואי החשבון. בארה"ב ניכרת מגמה של עלייה במספר הנשים החברות בלשכה בשלוש השנים האחרונות. ואולם, אף שמספר הנשים המשתלבות בתחום ראיית החשבון בארה"ב גדל, נראה שקיימת תקרת זכוכית לנשים במקצוע שכן מרבית התפקידים הבכירים נותרו בידי גברים. כך למשל, אחוז השותפות במשרדי רואי חשבון בארה"ב הוא 15% בלבד, ושיעור רואות החשבון המשמשות כחברות דירקטוריון הוא 22%.

בדיקת TheMarker בחמשת המשרדים הגדולים מעלה שאחוז הנשים העובדות כרואות חשבון הוא 40%. משרד KPMG סומך חייקין מוביל את הרשימה עם שיעור הנשים הגבוה ביותר - 52%. E&Y קוסט פורר גבאי סוגר את הרשימה עם 32%. ואולם שיעור הנשים השותפות בפירמות אלו הוא 10%. קסלמן PwC קסלמן ו-KPMG סומך חייקין פותחים את הרשימה עם 14% שותפות, וסוגרים אותה דלויט בריטמן אלמגור עם 4.6% שותפות בלבד - 2 שותפות מול 41 שותפים גברים. בדלויט אומרים כי אחוז הנשים בקרב הדירקטורים, שמהווים את עתודת השותפים, הוא גבוה.

גרוסמן מסכם את המחקר שלו בכך שהגידול באחוז הנשים במקצוע בשנים האחרונות משקף את הצורך הגדל של הגופים הכלכליים בכוח עבודה משכיל, ואת הגידול בממדי ההשכלה האקדמית בקרב נשים. עם זאת, הוא לא מצא הסבר מניח את הדעת לשיעור ההשתלבות הנמוך יחסית של נשים במשרדי רואי חשבון.

ייתכן שהמטבע נמצא מתחת לפנס - מקצוע ראיית החשבון הוא מקצוע קשה ותובעני, ועבודה במשרדים הגדולים מצריכה התמסרות טוטלית. נשים רבות מתקשות לשלב את דרישות הקרירה עם דרישות המשפחה.

"דגש על קידום נשים"

רו"ח איריס שטרק ובעלה הקימו משרד ראיית חשבון משותף, אותו עזבה שטרק לטובת תפקיד יו"ר דירקטוריון נמל אשדוד. בנוסף היא מכהנת גם כסגנית נשיא לשכת רואי החשבון, וחברה במועצת רואי החשבון. לדבריה בעבר מקצוע ראיית החשבון, שבאופיו הוא מקצוע ריאלי, נחשב למקצוע גברי מובהק. נשים החלו לחדור אליו רק בעשור האחרון, ולכן בעבר הן לא קודמו כי פשוט לא היה את מי לקדם.

סיבה נוספת שהיא מציינת לקושי של נשים להתקדם במקצוע היא הרשת הגברית שקיימת בישראל שמתבססת על היכרויות מהצבא. לדבריה רשת קשרים גברית קיימת גם במקצוע ראיית החשבון, אבל מתחילים לחוש בשינוי, היא אומרת. לראיה היא מביאה את דירקטורין לשכת רו"ח בו יש 3 נשים מתוך 24 דירקטורים.

לדעת שטרק צריך לשים דגש על קידום נשים במקצוע. "אחת הבעיות שמאפיינת את המקצוע היא שימור עובדים. זה נכון לגבי גברים, אבל בפרט לגבי נשים. עובדים רבים פשוט עוזבים את המקצוע בגלל הקושי להתקדם בו. ברגע שישלבו יותר נשים כשותפות ומנהלות הן יישארו במקצוע, וגם רואות חשבון צעירות יראו שיש לאן להתקדם וזה יתמרץ אותן להשקיע ולמצות את יכולתן".

תקרת הזכוכית בפירמות לא נפרצת

יפעת ביצ'ונסקי הצטרפה לאחרונה כשותפה מנהלת ביקורת למשרד ביקר טילי אורן הורוביץ. לדבריה, למרות שפעם המקצוע נחשב גברי, אם מסתכלים על סטז'רים ורו"ח צעירים כיום, במשרד יש חלוקה כמעט שוויונית. עם זאת מציינת ביצ'ונסקי ששיעור השותפות נמוך, היא מייחסת זאת לזמן ולמשאבים שנדרשים על מנת להתקדם במקצוע. "אנחנו במקצוע שמספק שירותים ללקוחות, ולכן אנו נדרשים למקצועיות ולתודעת שירות גבוהה. על מנת להוביל ולהתקדם צריך להשקיע זמן ומשאבים, וזה בא על חשבון דברים אחרים".

רו"ח שרון ויטקובסקי-טביב, שותפה, מנהלת מחלקת ניהול סיכונים וביקורת פנימית ב-BDO זיו האפט אומרת כי היא גדלה בבית של רואי חשבון, ותמיד ידעה שתעסוק במקצוע הזה. ויטקובסקי "התמזגה" לתוך BDO זיו האפט הישר לסטטוס של מנהלת מחלקה. ב-2002 היא התקבלה כשותפה. "אני הצלחתי למצוא את השילוב המנצח, אני בעלת משפחה ויש לי מקצוע שהוא אתגר עצום. אני יודעת שאני נמדדת לפי המקצועיות שלי, לכן אני יכולה לצאת אחרי הצהריים בשביל להיות עם בנותיי, ובערב אני אתיישב להשלים את העבודה".

עם זאת ויטקובסקי מציינת שראיית החשבון הוא מקצוע שיש בו אפשרויות להתפתחות מחוץ למשרדי ראיית החשבון. "אם העבודה האינטנסיווית במשרד לא מתאימה לרו"ח הוא יכול למצוא תפקיד אחר בחשבות או כמנהל כספים וכך להתאים לעצמו את קצב העבודה ואת רמת האינטנסיוויות בה הוא מעוניין.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully