וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פויו זבלדוביץ' מנסה להשתלט על אל על

יורם גביזון

20.3.2007 / 21:32

רכש מנוריאל את אחזקותיו בכנפיים. העסקה התבצעה לפי שווי של 740 מ' שקל לכנפיים, גבוה ב-40% משווייה בבורסה

המיליארדר פויו זבדלוביץ' רכש את יתרת מניותיו של אבשלום נוריאל בחברת אבשלום נוריאל אחזקות. חברה זו מחזיקה ב-15.9% ממניותיה של חברת כנפיים, שהיא בעלת השליטה בחברת אל על. על פי הערכות, העסקה שהתבצעה לפי שווי של 740 מיליון שקל לכנפיים, גבוה ב-40% משווייה של החברה בבורסה, נועדה לקדם מהלך של השתלטות על חברת התעופה.

אבשלום נוריאל, שהוא הבעלים של חברת ההובלה והשיגור מובילי דרור ושל קבוצת הכדורגל הפועל נצרת עילית, רכש 15.9% ממניותיה של כנפיים בספטמבר 2004 תמורת 97 מיליון שקל, באמצעות חברת אבשלום נוריאל החזקות. העסקה מומנה ברובה על ידי הלוואה של 17 מיליון דולר מחברת הביטוח הפניקס.

נוריאל מכר 49% ממניותיה של אבשלום נוריאל החזקות למיליארדר פויו זבלדוביץ' בדצמבר 2005, על רקע ירידה בשווייה של מניית כנפיים.

נוריאל השלים היום את מכירתם של 51% ממניותיה של אבשלום נוריאל החזקות לזבלדוביץ', כך שכעת מחזיק זבלדוביץ' ב-15.9% ממניותיה של חברת כנפיים, שמחזיקה ב-39% ממניותיה של אל על, הנמצאת בשליטת משפחת בורוביץ' באמצעות הסכמי הצבעה עם בעלי מניות אחרים.

זבדלוביץ' סולל דרכו לדירקטוריון

קבוצת בורוביץ' ביטלה בפברואר 2006 הסכם הצבעה עם קבוצת נוריאל, בעקבות מכירת כמחצית מהשליטה בקבוצה לזבלדוביץ' והרצון למנוע מהמיליארד להתמנות כדירקטור באל על. משפחת בורוביץ' מחזיקה ישירות ב-33.8% ממניותיה של חברת כנפיים, כך שניסיון השתלטות של זבלדוביץ' עשוי להיעשות באמצעות רכישת מניות של אחד מבני המשפחה - תמי מוזס-בורוביץ' (5.4%), בעלה דדי בורוביץ' (13.8%), או אחיו התאום איזי בורוביץ' - יו"ר אל על - שמחזיק ב-14.6% ממניותיה של החברה.

מקורבים לקבוצה דחו את ההערכות לפיהן איזי בורוביץ' עשוי להפסיק את התאום עם אחיו וימכור את מניותיו לזבלדוביץ'.

אפשרות אחרת מבחינתו של זבלדוביץ' עשויה להיות רכישת מניות של בעלי מניות אחרים, כמו חברת כור (9.1%) סופי קימרלינג (6.6%) סאקי ארנון (6.5%), גרושתו של עו"ד יגאל ארנון, או דפנה ארנון - ביתו (8.2%), רכישת מניות בשוק, והפעלת לחץ בשלב מאוחר יותר על משפחת בורוביץ'.

קבוצת בורוביץ' מחזיקה עם זאת בזכות סרוב ראשונה על מניותיהם של קימרלינג וארנון, ומכיוון שעל פי תקנון החברה בעל הרוב באסיפת בעלי המניות ממנה את כל חברי הדירקטוריון, נראה שזבלדוביץ' יצטרך להיכנס למו"מ עם משפחת בורוביץ' כדי לרכוש את השליטה בכנפיים ובאמצעותה את השליטה באל על.

חברת כור שבשליטת קבוצת אי.די.בי, עשויה להשתלב בניסיון ההשתלטות של זבלדוביץ', שכן אי.די.בי הבהירה בעבר שרכשה את השליטה בכור בעיקר כאמצעי להשתלטות על חברת מכתשים אגן ושהחזקות פיננסיות של כור, למשל כנפיים, יימכרו.

הציבור מחזיק ב-21% ממניותיה של כנפיים ועל פי הערכות זבלדוביץ' יצר קשר עם מנהלי תיקים וגופים מוסדיים במטרה לרכוש חבילות גדולות של מניות.

"סאנדיי טיימס" מיקם באפריל 2006 את זבלדוביץ' במקום ה-18 ברשימת עשירי בריטניה. זלדוביץ' פועל באמצעות קרן תמרס ומחזיק במפעל מכלי כרמל, בחברת שער הכרמל שמחזיקה בפארק עסקים ביקנעם, בחברה המנהלת את מלון דניאל בהרצליה ובזיכיון לניהול מלונות מריוט ורנסנס. זבלדוביץ', שמכר בסוף 2004 את השליטה בחברת דיון הבריטית לחברת ליפמן תמורת 69 מיליון דולר, קיבל 200 מיליון דולר באוגוסט 2005, בהסכם פשרה עם אחותו רבקה בלדגרין, על הירושה המשפחתית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully