וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מכה לסוחרים הקטנים: דרישות המינימום לחשבונות מרג'ין הוגדלו פי 12 ל-25 אלף דולר

יהודה שויצר

27.8.2001 / 15:39

החוק החדש של בורסת ניו יורק עשוי למנוע ממשקיעים קטנים יכולת לסחור; הברוקרים המקוונים צפויים להיפגע

סוחרי יום בבורסת ניו יורק יאלצו להפקיד מינימום של 25 אלף דולר על מנת לקבל אשראי לסחור במניות (מרג'ין). סכום זה גדול פי 12.5 מסכום המינימום שהיה נהוג עד כה - 2,000 דולר. הנאסד"ק מתכוון להעביר חוק דומה בקרוב.

החלטה זו עשויה לגרום למשקיעים קטנים להדיר את רגליהם מהשוק, או לפחות להימנע ממסחר במניות באמצעות אשראי. בשנתיים האחרונות, עם עלייתו ונפילתו של השוק, מתחו גורמים רבים ביקורת על תופעת המרג'ין, שכן היא מגדילה מאוד את הסיכון למשקיע ולשוק כאחד.

מרג'ין- אשראי לקניית מניות - הוא שיטה פופולרית בארה"ב, לפיה הברוקר מאפשר למשקיע לרכוש מניות באשראי הגבוה בשיעור מסוים מהמזומן שהוא מחזיק בחשבונו, כאשר המניות משמשות בתור ערבון.

במקרה שמחיר המניה צונח, הברוקר יכול להוציא Margin Call, ולמכור את המניות כדי להחזיר את האשראי. בצורה כזו, בשוק יורד שבו יש שיעור מרג'ין גבוה, נוצר מעגל של היזון חוזר, שגורם, במקרה של ירידות, לשטף של היצעים, שמחזקים את הירידות.

לפי החוק החדש, סוחר יום מוגדר כמי שקונה ומוכר מניה באותו יום מסחר, לפחות ארבע פעמים בשבוע. משקיעים יכולים לקבל "פטור" מחוק זה בתנאי ששווי העסקות בחשבון המרג'ין יהיה נמוך מ-6% מכלל העסקות שביצעו בשבוע זה.

החוק החדש עשוי להשפיע לרעה על הברוקרים המקוונים הגדולים שרובם דרשו עד עתה רק 2,000 דולר לפתיחת חשבון מרג'ין. העלאת דרישת המרג'ין עלולה למנוע ממשקיעים רבים המנויים על שירותי הברוקרים המקוונים מלסחור באשראי.

ההשפעה על חברות קטנות עשויה להיות מוגבלת, שכן רובן כבר דורשות סכום מינימום לפתיחת חשבון של 25 אלף דולר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully