וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המלצות מיועץ הבנק שלך

אפרת נוימן

21.3.2007 / 8:01

סקר היועצים בבנק החודשי מגלה היכן לדעתם יש להשקיע, איפה כדאי להסתכן, מיהם המנהלים המוערכים ביותר ומה יהיה המגזר המוביל

ימים סוערים עברו בחודש האחרון על שוק ההון. נדנדה של עליות וירידות על רקע משברים באסיה וחששות ממיתון בארה"ב איפיינה את כל הבורסות בעולם. ביום אחד בלבד - 19 בפברואר - מדד ת"א-25 (מעו"ף) הצליח להשקיף על הבורסה מעל רמת 1,000 נקודות. בסוף פברואר התחילו הצרות אבל המדד הצליח לסיים את החודש בעלייה של 2.2%. בינתיים, מארס נראה פחות טוב עם ירידה של כ-2% מתחילת החודש.

סקר היועצים החודשי של TheMarker ופסגות אופק שבוצע בשבוע השני של מארס מראה כי היועצים בבנקים עדיין אופטימיים (אם כי קצת פחות) ביחס לביצועי המדדים בשנה הקרובה. התחזית שלהם היא לעלייה של 8.3% במדד ת"א-25 ב-12 החודשים הקרובים - לעומת תחזיתם בפברואר לעלייה של 9.1%.

אבל הפוטנציאל הגדול יותר עדיין טמון, לפי היועצים, במניות הקטנות והמסוכנות יותר - מניות היתר. לפי תחזית היועצים, מדד יתר 150 ינתר ב-12.8% ב-12 החודשים הבאים. חודש קודם לכן - לפני שהבורסה שינתה מצב רוח - הם היו קצת יותר נלהבים עם הערכות לעלייה של 14%. החיבה למניות היתר גם מתבטאת בתשובה לשאלה נוספת שהוספנו החודש: אילו מניות עדיפות, יתר או מעו"ף? 74% מהיועצים בחרו במניות היתר הקטנות והתנודתיות יותר, 26% העדיפו את מניות המעו"ף.

ובכלל, לפי הסקר, היועצים צופים כי השקעה במדד ת"א-25 תהיה פחות כדאית לא רק מהשקעה במניות היתר - אלא גם מהשקעה במדדים אחרים בעולם. מדד נאסד"ק, להערכתם, יטפס ב-9.2% בשנה הקרובה, מדד הניקיי היפאני ינתר ב-11.3% ומדד יורוסטוק 50 האירופי יעלה ב-10%. היועצים גם עדיין חושבים כי השווקים המתעוררים יניבו תשואה עודפת על ת"א-25 עם תחזית לתשואה של 12.3% במדד מורגן סטנלי לשווקים אלה. גם כאן האופטימיות קצת התפוגגה - חודש קודם לכן התחזית היתה לעלייה של 14.4%.

ומה יקרה בגיזרת השקל-דולר? כבר תקופה די ארוכה מפלרטט השקל סביב רמה של 4.2 שקלים לדולר, ונראה כי גם בשוק ההון הפסיקו להתרגש מכך והתחילו להתרגל לרעיון שייתכן ולא נראה בקרוב פיחות משמעותי בשקל. גם לפי תחזית היועצים, לא צפוי ב-12 החודשים הקרובים שינוי משמעותי בשערו של השקל והמטבע האמריקאי ייסחר ברמה של 4.28 שקלים לדולר גם בעוד שנה.

23% מהתיק - בקונצרני

החלוקה המומלצת של התיק נותרה כמעט זהה לחודש שעבר עם גלישה קטנה לכיוון האג"ח הקונצרני, שנהפך פופולרי בתקופה האחרונה. רכיב המניות המקומיות המומלץ בתיק ירד מ-17% בפברואר ל-15% החודש, כש-2% שירדו התחלקו בין אג"ח צמוד (16% מהתיק), על רקע הערכות לעלייה באינפלציה, לאג"ח להמרה וקונצרני (23%).

הפריחה באפיק הקונצרני באה לידי ביטוי בשאלה חדשה שהוספנו החודש: מה עדיף, אג"ח קונצרני או ממשלתי? הכיוון הכללי של התשובה היה אמנם צפוי - אבל העוצמה היתה מפתיעה. 89% מהיועצים מעדיפים את האפיק הקונצרני המסוכן יותר ורק 11% בחרו בממשלתי.

כבר פחות מתלהבים מאפריקה

מניית טבע עשתה החודש צעד קדימה מבחינת היועצים בבנקים כשתפסה את המקום הראשון ברשימת המניות המומלצות. כל יועץ נקב בשלוש מניות שעליהן הוא ממליץ, כש-34% מהיועצים ממליצים על מניית טבע - לעומת 29% בפברואר. ואולם מניית טבע מאיישת גם את המקום הראשון ברשימת הלא מומלצות עם 21% מהיועצים שממליצים לא להשקיע במניה - כך שלמעשה אין הסכמה בנוגע לעתיד המניה.

ההתלהבות ממניית אפריקה ישראל התחילה לדעוך החודש. אחרי שבפברואר המליצו על המניה 29% מהיועצים, החודש ממליצים עליה רק 15%. אז מה קרה? אם המניה היתה עולה דרמטית אפשר היה לטעון שהיא כבר התקרבה למיצוי הפוטנציאל שלה. אבל מאז תחילת פברואר (מועד הסקר האחרון) ועד הסקר הנוכחי המניה דווקא התממשה בכמה אחוזים. בנוסף, מאז הסקר האחרון דווקא היו בשורות טובות בפי מנהלי החברה. אפריקה דיווחה על התנעת התוכניות להנפקה בלונדון של השקעות הנדל"ן ברוסיה.

את הירידה בפופולריות של אפריקה אפשר להסביר בחששות כי העצבנות בשווקים והירידות, גם בבורסת לונדון, עלולות להפריע להנפקה המתוכננת. הסבר פחות מחמיא ליועצים יהיה שכשמניה מאבדת גובה היא גם יורדת מרדאר ההמלצות. 16% מהיועצים ממליצים לא להשקיע במניית אפריקה ישראל - לעומת 8% בפברואר.

מניית אורמת נעלמה במפתיע מרשימת המומלצות. אחרי ש-28% מהיועצים המליצו עליה בפברואר ו-25% בינואר - אף יועץ לא המליץ עליה החודש. נראה כי הסיבה העיקרית לכך היא התוצאות והתחזיות המאכזבות שנתנה החברה בסוף פברואר. זו גם הפעם הראשונה מאז פורסם הסקר שמניית אורמת מופיעה ברשימת הלא מומלצות, כש-7% מהיועצים ממליצים לא לרכוש את המניה.

חברות חדשות ברשימת המומלצות הן קרדן עם המלצה של 10% מהיועצים וכי"ל עם המלצה של 9% מהיועצים. התמיכה במניית לאומי ירדה מ-14% בפברואר ל-9% החודש.

המגזר הכי "חם"

מניות הבנקים לא מצליחות להתרומם ב-2007. האם מדובר בכשל שוק או במניות שכבר מיצו את הפוטנציאל שלהן? בשוק אין תמימות דעים באשר לתשובה. היועצים, עם זאת, דווקא חושבים כי מגזר הבנקאות יהיה התחום המוביל בשנה הקרובה. אולי זה מתוך נאמנות למקום העבודה - אבל 25% מהיועצים בחרו בבנקאות כמגזר שיוביל השנה; 22% בחרו בנדל"ן כמגזר המוביל, 13% - במסחר ושירותים, 11% - בתקשורת ורק 4% מהיועצים מעריכים כי תחום הביטוח יהיה המוביל.החודש הוספנו לסקר שאלה נוספת: "מי לדעתך המנהל המוערך ביותר בישראל"? את המקום הראשון כבש לב לבייב, בעל השליטה באפריקה ישראל, כש-22% מהיועצים נקבו בשמו. במקום השני התמקם נוחי דנקנר, בעל השליטה בקבוצת אי.די.בי, עם 18% מהקולות. במקום השלישי - מנכ"לית בנק לאומי גליה מאור (14%). איש העסקים יצחק תשובה הגיע "רק" למקום הרביעי עם 13% מהקולות.מה הכי משפיע על הלקוחות כשהם מגיעים אל היועץ במטרה לקנות מוצר פיננסי? לפי היועצים, העצות שהם מספקים הן המשפיעות ביותר (42% מהיועצים השיבו כי זהו הפרמטר הכי משפיע). במקום השני מבחינת החשיבות, בפער קטנטן, נמצא מרכיב התשואה (41%).את ניתוח הנתונים ועיבודם ביצעה המחלקה למחקר כמותי של מכון המחקר מרקט ווטש

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully