וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חזית חדשה לזליכה: חברות כוח האדם

הארץ

21.3.2007 / 14:39

החשב הכללי באוצר הנחה את משרדי הממשלה לא לשתף במכרזיהם חברות שהורשעו או נקנסו. לא יתפשרו על תנאי עובדים

משרד האוצר הנחה את כל משרדי הממשלה שלא לאפשר לחברות קבלן שפגעו בזכויות עובדים להתמודד בעתיד במכרזים ממשלתיים. זאת, כדי לשים קץ לתופעה של חברות קבלן העובדות עם משרדי הממשלה ומנצלות את עובדיהן, ובכך מפרות את התחייבויותיהן להעניק להם תנאים ראויים.

את התקנות חשף אתמול החשב הכללי באוצר, ד"ר ירון זליכה, בכנס חיפה לאחריות חברתית באוניברסיטת חיפה. "לא נסכים לשום פשרה בכל הנוגע לתשלומי שכר ותשלומים סוציאלים לעובדים", אמר זליכה.

מבער תרבות קלוקלת

התקנות, שגובשו במשרד החשב הכללי יחד עם הלשכה המשפטית באוצר, קובעות כי קבלנים שהורשעו בפגיעה בתנאי העובדים, או קיבלו קנסות ממשרד התמ"ת, לא יוכלו להשתתף במכרזים. בנוסף, מחייבות התקנות לקבוע את תנאי השכר של העובדים והתנאים הסוציאליים שיינתנו להם "בצורה שלא ניתנת לפרשנויות". בכל החוזים עם חברות קבלן גם יצוין, כי "אי קיום חובות הקבלן בעניין זכויות עובדים לפי חוקי העבודה מהווה הפרה יסודית של ההתקשרות".

לדברי זליכה, בשנה האחרונה נחשפה בפניו תרבות קלוקלת, שבה התחייבו חברות הקבלן לתנאים מסוימים במכרזים מול המדינה, בכוונה תחילה להפר אותן תוך ניצול העובדים. לדבריו, למצב זה היו נזקים חמורים, ובהם: יצירת תרבות עבריינית בהתקשרויות עם הממשלה, שהובילה למסקנה בקרב הציבור הרחב שניתן לרמוס את החוק ולצאת נשכרים; העמקת הפערים החברתיים עקב ניצול עובדי הקבלן; פגיעה באיכות השירות שניתן לממשלה; וכתם מוסרי שהוטל בחברה כולה עקב הפגיעה בעובדי הקבלן.

"התקופה שחוזים חתומים עם המדינה היו המלצה לא מחייבת בלבד עברה מהעולם", אמר זליכה. כדי לוודא שכך יהיה הודיע זליכה, כי משרדי הממשלה יערכו לפחות פעם בשנה ביקורת בכל ההתקשרויות שלהם עם קבלנים, שתכלול בדיקת תלושי שכר, דו"חות נוכחות, חשבוניות, הפרשים לפנסיה ועוד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully