וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אל על בהפסד שנתי של 44 מיליון דולר

אסף רותם

22.3.2007 / 10:07

זאת לעומת רווח של 64 מיליון דולר ב-2005. להפסדים הגדולים הובילה, לדברי החברה, מדיניות השמיים הפתוחים שיצרה תחרות

חברת התעופה אל על עברה להפסד של 18.6 מיליון דולר ברבעון הרביעי, לעומת רווח של 600 אלף דולר ברבעון המקביל, וזאת למרות עלייה של 6% בהכנסות ל-417 מיליון דולר. הגידול בהכנסות נבע בעיקר מעלייה בהכנסה ממוצעת לקטע נוסע, מהובלת מטענים ומהכנסות אחרות.

כרגיל, מחיר הדלק הסילוני גרם למירב הנזק והוביל להפסד. מחירו של הדלק הסילוני עלה ב-11% לעומת הרבעון המקביל וזאת לאחר החזרי גידור. ההוצאות עבור דלק סילוני עלו ב-17% לכ-119.5 מיליון דולר. לפיכך, הרווח הגולמי הסתכם בכ-66.3 מיליון דולר ושיעורו עמד על 15.9% מהמחזור, לעומת רווח גולמי של כ-75.3 מיליון דולר ברבעון המקביל בשיעור רווחיות של 19.2% ברבעון המקביל.

את השנה כולה נעלה אל על עם הפסד של 44 מיליון דולר וזאת לעומת רווח של 64 מיליון דולר ב-2005. להפסדים הגדולים הובילו, לדברי החברה, מדיניות השמיים הפתוחים והתחרות הנגזרת ממנה בענף התעופה, העלייה במחירי הדלק הסילוני והמלחמה בצפון, שפגעה בתיירות דווקא בעונת הקיץ. ההכנסות הסתכמו בכ-1.7 מיליארד דולר, לעומת כ-1.6 מיליארד דולר אשתקד. הגידול בהכנסות נבע בעיקר מעליה במספר הנוסעים שהטיסה אל על, הוספת טיסות, גידול בשיעור התפוסה מכ-79.4% לכ- 81.3%, ומעלייה בהכנסה הממוצעת לנוסע. כמו כן, חל גידול בהכנסות מהובלות מטענים וממתן שירותי תחזוקה לחברות תעופה אחרות.

הפסד בקצב הסילון

אבל ההכנסות לא יכולות לפצות על ההוצאות העצומות בגין הדלק הסילוני. הרווח הגולמי הסתכם בכ- 262.8 מיליון דולר, בשיעור רווחיות של כ-15.8% מהמחזור, לעומת כ-376.3 מיליון דולר אשתקד, עם שיעור רווחיות גולמית של כ-23.2% מהמחזור. בנוסף, היחלשות הדולר ביחס למטבעות השונים גררה תוספת הוצאות של כ-27 מיליון דולר, בהשוואה לשנת 2005.

מנכ"ל החברה חיים רומנו הרוויח 3.1 מיליון שקל ב-2006. יו"ר הדירקטוריון איזי בורוביץ' הרוויח 3.2 מיליון שקל.

לדברי חיים רומנו, "בנוסף לאלמנט העונתיות המובנה בענף התעופה, נאלצנו להתמודד השנה גם עם השפעת מלחמת לבנון השנייה שהחלה בתחילת חודש יולי והביאה לירידה בתנועת התיירים הנכנסת לישראל בכ-13%. עם זאת, מאמצי ההנהלה והעובדים להתייעלות והתמודדות עם תנאי השוק והתחרות הגואה נשאו פרי ברבעון הרביעי, בו אנו מציגים גידול משביע רצון בשורת ההכנסות.

"השנה הנוכחית התאפיינה בשתי מגמות: מחד, קיטון בסך התנועה בנתב"ג ומאידך, עליה במחירי התשומות. קצב העלייה במחירי התשומות היה גבוה מהגידול הצפוי בתנועת הנוסעים והביא בין היתר לקיטון במרבית הפרמטרים התוצאתיים.

"הצלחנו השנה להעלות את שיעור התפוסה במטוסינו וגידול זה מרשים במיוחד לנוכח העובדה שהחברות הזרות הגדילו את היצע המושבים שלהן בלמעלה מ-840 אלף מושבים השנה. גידול זה בהיצע המושבים לוווה בירידה חזקה בשיעורי התפוסה בקרב החברות הזרות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully