וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חג החירות: מי שיעבוד יפוצה ב-250%

חיים ביאור

23.3.2007 / 7:24

רוב עובדי המגזר הציבורי ינוחו בפסח. משפטנים: "טעות לחשוב כי בימי חול המועד חלה חובת יום עבודה מקוצר"

משרדי הממשלה, הרשויות המקומיות ומוסדות ציבוריים אחרים כמו קרנות הפנסיה הוותיקות וההסתדרות יהיו סגורים בחול המועד פסח. גם חלק מהמגזר העסקי, בעיקר מפעלי מזון (כגון אסם) יושבת באותם ימים. אין מדובר בעוד שביתה שההסתדרות מתכננת, אלא בארגונים המוציאים את העובדים לחופשה מרוכזת, במטרה לחסוך עלויות תפעוליות בסך מיליוני שקלים.

משפטני חברת חשבים HPS אומרים כי עובד שאולץ לעבוד במהלך החג בניגוד לרצונו, זכאי לשכר גבוה יותר עבור עבודתו באותם ימים. מדובר בשכר הגבוה ב-150% לעומת שכרו הרגיל בתוספת לשכר הרגיל, כלומר גמול כולל בשיעור 250% מהשכר. מטרת השכר הגבוה המשולם עבור עבודה בימי חג היא להרתיע את המעסיקים המבקשים לכפות על עובדיהם לעבוד בחג.

עובד ששכרו מחושב לפי תפוקתו והישגיו, למשל במקרים שבהם הוא מועסק בקבלנות, או בתמורה לעמלות, או על בסיס תמריצי מכירה שונים - זכאי לתוספת של 50% עבור כל יחידה שהוא הפיק בחג. לדוגמה, עובד בתחנת דלק המתומרץ למכור מוצרים לבעלי הרכב, זכאי בחג ובחול המועד לתוספת של 50% לתמריץ המקובל בימים רגילים וכך גם לגבי מכירות בשבתות. בנוגע לעבודה במוצאי החג, על המעסיק לשלם גם בעבורה שכר גבוה מהרגיל, בשיעור של 150%, (אך לא בשיעור 250%, שכן במקרה של מוצאי החג אין מדובר בעבודה מאולצת). ביום שלפני החג, מספר שעות העבודה לא יעלה על שבע שעות.

"עובדים ומעבידים טועים לחשוב כי בימי חול המועד חלה חובת יום עבודה מקוצר, אך אין זה כך", אומרים משפטני חשבים HPS. לדבריהם, בחוקי העבודה אין התייחסות לעבודה בימי חול המועד ולא נקבע כי אלה ימי עבודה קצרים יותר. עובדי החקלאות הם היחידים הזכאים לעבוד בימי חול המועד שש שעות ביום בתמורה לשכר מלא.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully