וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפרקליטים נגד הפרקליטות: עשרות פרקליטים תובעים את המדינה בגין אי תשלום תוספת של 15% לשכרם

אמיר הלמר

28.8.2001 / 15:36

מדובר בלמעלה מ-70 פרקליטים ממחוזות ירושלים, חיפה ות"א; הפרקליטות העבירה לאחרונה את הטיפול בתביעות למשרדו של עו"ד נחום פיינברג

בחודשים האחרונים הוגשו בבתי הדין האזוריים לעבודה בתל אביב, בירושלים ובחיפה מספר תביעות שלכולן מכנה משותף אחד - התובעים הם פרקליטים העובדים בפרקליטות והנתבעת היא לא אחרת מאשר הפרקליטות.

כך, הגישו בצוותא 40 מפרקליטי מחוז ירושלים כתב תביעה זהה לזה שהגישו 30 פרקליטים ממחוז חיפה. בתל אביב ההתארגנות ככל הנראה דלילה יותר, ולפני מספר ימים הגישה עוה"ד עדי ארליך תביעה באמצעות בעלה, עוה"ד חנוך ארליך, ממשרד נחושתן ספרן מרום ארליך שרף.

כל כתבי התביעה שהוגשו זהים, ומתבקש בהם פסק דין הצהרתי על זכותם של הפרקליטים לקבל תוספת של 15% לשכר ששולם להם עד ראשית שנת 1999, וזאת בהתאם להסכם הקיבוצי של דירוג המשפטנים שחל עליהם.

מכתבי התביעה עולה כי התובעים הועסקו בזמנים הרלוונטיים ע"י הפרקליטות בחוזה מיוחד וכעובדים זמניים. ככאלו, טוענים הפרקליטים, ובהתאם להסכם הקיבוצי החל עליהם (משנת 1979) על פי פסק הבוררות שהוציא עו"ד חיים צדוק בשנת 1984 בבוררות בין ארגון פרקליטי המדינה לבין מדינת ישראל, הם זכאים לתוספת של 15% מהשכר המגיע למשפטן המועסק בשירות המדינה על פי כתב מינוי ושמצוי בדרגה זהה לשלהם.

הפרקליטים טוענים כי לאורך כל תקופת העסקתם הזמנית ועד למועד הגשת התביעה לא שולמה להם תוספת השכר המוזכרת בהסכם, והמדינה לא התחשבה בתוספת זו לצורך הפרשות שביצעה לקופות הפנסיה, קרנות ההשתלמות ולקופות הגמל של העובדים.

התובעים טוענים כי המדינה כבר הודתה בחובתה לשלם את התוספת, בכך שהורתה לגורמי השכר במשרד המשפטים לשלם אותה לעובדים המועסקים בחוזה מיוחד מראשית שנת 1999. אולם, המדינה לא הורתה לשלם את התוספת למפרע ממועד החתימה על ההסכם הקיבוצי.

התובעים טוענים עוד כי המדינה הפלתה אותם לרעה בחוסר תום לב אל מול משפטנים שונים בשירות המדינה, בכך ששילמה לאחרונים את התוספת המדוברת.

לפיכך, מבקשים התובעים כי בית הדין לעבודה יקבע כי על המדינה ליישם את הוראות ההסכם הקיבוצי מיום חתימתו, ולהצהיר כי בנסיבות העניין הם זכאים לפיצויים מוגדלים, מאחר שהמדינה הפרה הוראה בהסכם קיבוצי עליו היא חתומה.

רק לאחרונה העבירה המדינה את הטיפול בתביעות הללו למשרדו של עוה"ד נחום פיינברג כדי שזה ייצג אותה. בתביעות מטפלים עוה"ד פיינברג ועוה"ד סמדר קפלן וירון קרמר ממשרדו, והם הגישו באחרונה לנשיא ביה"ד הארצי לעבודה בקשה לאיחוד התיקים, שכן כל אחד מהם הוגש במחוז אחר.

ממשרדו של פיינברג נמסר כי הם עדיין לומדים את החומר, ולאחר שתתקבל החלטה בבקשה לאיחוד התיקים יוגש על ידם כתב הגנה בשם המדינה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully