וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המלצה בצרפת להעמיד לדין את גאידמק

סוכנויות הידיעות

29.3.2007 / 12:48

בעקבות שערוריית עסקת הנשק באנגולה, התביעה במדינה ממליצה להעמידו לדין יחד עם גורמים נוספים, בהם בנו של מיטראן

תובעים בצרפת הודיעו אמש על המלצתם להעמיד לדין 42 אנשים, ביניהם ארקדי גאידמק ובנו של נשיא צרפת לשעבר, פרנסואה מיטראן, בגין מעורבותם בשערוריית עסקת הנשק עם אנגולה בשנות ה-90', המוערכת ב-790 מיליון דולר. התובע, ז'אן-קלוד מרין, אמר כי סוחרי הנשק פייר פלקון וגאידמק שיחדו מספר גורמים פוליטיים על מנת לזכות בתמיכתם בפעולת סוחרי הנשק באנגולה.

פלקון וגאידמק, אחד מאנשי העסקים השנויים במחלוקת בישראל כיום, נמצאים במוקד החקירה, והתובעים בצרפת מעונינים בהוצאת צווי מעצר בינלאומיים נגד פלקון וגאידמק. פלקון מואשם במכירת נשק רוסי למדינה האפריקאית רוויית המלחמות ב-1994-1993, בפרשה המכונה "אנגולה-גייט", שהעכירה את תקופת נשיאותו של פרנסואה מיטראן.

הקשרים של פלקון כללו את בנו של מיטראן, ז'אן-כריסטוף, היועץ הסוציאליסטי לנשיא, ז'אק אטאלי ושר הפנים השמרני דאז, שארל פאסקואה - כולם חשודים בקבלת סכומים גדולים בסיוע לעסקות. מדובר בסכומים הנעים בין 160 אלף דולר לאטאלי ועד 2.6 מיליון דולר לז'אן-כריסטוף מיטראן.

מקלט מדיני בישראל

פלקון וגאידמק רכשו טנקים, מסוקים, ארטילריה, מוקשים, להביורים וכלי נשק אחרים במזרח אירופה, ומכרו אותם לאנגולה באמצעות חברה צרפתית בשם ברנקו, וחברה בת סלובקית. כלי הנשק שימשו את נשיא אנגולה, אדוארדו דוס סנטוס, במאבקו בכוחות המורדים של יונאס סווימבי. התובעים טוענים כי העסקות היו טעונות אישור, טענה שנדחתה על ידי ההגנה במשפט.

התובעים טוענים כי ז'אן-כריסטוף מיטראן, שהיה יועצו של אביו הנשיא לנושא אפריקה בין השנים 1992-1986, צריך לעמוד למשפט בגין "שחיתות ומעילה בנכסים ציבוריים", אישומים שבגינם הוא עשוי לקבל עד 10 שנות מאסר. שופט חוקר יצטרך להחליט האם לפתוח משפט חדש, שככל הנראה יתקיים ב-2008. עבור מיטראן, זו אינה הפרשה המשפטית הראשונה, לאחר שנמצא אשם בהונאת מס ב-2004 ונגזר עליו מאסר על תנאי של 30 חודשים.

נגד גאידמק הוצא כבר צו מעצר בינלאומי, ובין השאר מבקשת ממשלת צרפת מישראל להסגירו לידיה. משרד המשפטים טען בזמנו בתשובה לצרפתים כי העבירות שבגינן הוא נחשד בצרפת אינן נחשבות לעבירות בישראל, או שאינן ברות הסגרה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully