וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יוזמה: הקמת קופת חולים חמישית

רוני לינדר-גנץ

1.4.2007 / 7:16

בקשת שיבא להקים קופ"ח חדשה בתגובה לשינויים דרמטיים בשוק ביה"ח הפרטיים. טוענים כי חברת ביטוח גדולה כבר הביעה התעניינות

בית החולים שיבא (תל השומר) הגיש לשר הבריאות, יעקב בן יזרי, בקשה להקים קופת חולים חמישית מלכ"רית, שתתחרה בארבע קופות החולים הקיימות - כך עולה ממכתב ששיגר שיבא לשר הבריאות בשבוע שעבר ואשר הגיע לידי TheMarker. לפי ההצעה, בית החולים יפעיל קופת חולים אזורית שתשרת את תושבי האזור. לחלופין מציע שיבא להוביל מהלך של הקמת קופת חולים בפריסה ארצית, בשיתוף עם בתי חולים ממשלתיים אחרים כמו רמב"ם ואיכילוב, וכן בשיתוף עם הדסה ושערי צדק.

על פי המודל המוצע, החברים בקופה המתוכננת יקבלו רפואה ראשונית (רופא משפחה), שניונית (רפואה מקצועית) ושלישונית (אשפוז וניתוחים) באותו מרכז או בשלוחותיו תוך שמירה על רצף טיפולי. לטענת שיבא, חברת ביטוח גדולה כבר הביעה התעניינות בניהול הפרויקט במרכיב הביטוחי.

הרקע לבקשה המפתיעה הוא שינויים דרמטיים בשוק בתי החולים הפרטיים שבשליטת קופות החולים: בימים אלה הולכת ונשלמת הקמתו של בית חולים אסותא הענק בצפון תל אביב על ידי קופת חולים מכבי. באסותא החדש יהיו 18 חדרי ניתוח וכ-300 מיטות אשפוז. במקביל, כפי שפורסם ב"הארץ", נמצאת הכללית בהליכים סופיים לקבלת אישור של משרד הבריאות להקמה או לרכישה של בית חולים פרטי משלה בעבור מבוטחיה בביטוח המשלים.

בתי החולים הממשלתיים צופים במתרחש בחשש כבד. "הקמת אסותא היא כמו פצצת אטום במערכת הבריאות, והיא גרמה גם לכללית להטיל פצצה נגדית ולהקים בית חולים פרטי משלה", אמר ל-TheMarker בכיר בשיבא. "השינויים הללו מחייבים את בתי החולים הממשלתיים להגיב או שהם פשוט יימחקו בתוך כמה שנים".

"כוח עודף לקופות"

החשש בבתי החולים הוא שקופות החולים יסיטו את מבוטחיהן לבתי החולים הפרטיים שלהן, וישאירו לבתי החולים הציבוריים רק את הניתוחים והאשפוזים המסובכים והפחות רווחיים. בנוסף חוששים בתי החולים הממשלתיים מ"עריקה" של רופאים בכירים ואחיות חדר ניתוח לבתי החולים הפרטיים. "כבר כיום אסותא פונה לאחיות שלנו ומציעה להן משכורות הגבוהות פי 2 מאלה שהן מרוויחות אצלנו, ואילו לנו אסור להעלות את שכרן", אומר הבכיר בתסכול. "כוונת המחוקק היתה להפריד בין המבטח לספק, אך בפועל כל מערך האיזונים והבלמים הופר: המבטח הופך גם לספק, 'גונב' גם את כוח האדם ולא מאפשר לנו להתחרות".

במכתב שעליו חתומים סמנכ"ל למחקר ופיתוח של בית החולים, פרופ' שלמה נוי, וסמנכ"ל הכספים, ציון אוליאל, נטען כי קופות החולים מרכזות כוח בלתי סביר, מכיוון שהן קובעות באופן בלעדי היכן יקבלו המבוטחים את הטיפול. עוד נטען כי בפועל הכוח מרוכז בידי הכללית ומכבי השולטות ב-80% מהשוק (דואופול).

"הכוח העודף הניתן בידי הקופות, כאשר האזרח משלם מס בריאות אבל הגוף הקובע בעבורו את הכול בתחום השירותים הרפואיים הוא המבטח, הניזון מכספי הביטוח שהחולה משלם - אינו סביר. אין כיום מנגנונים אמיתיים של איזונים ובלמים ... הפעלת קופות חולים אזוריות במודל שאנחנו מציעים, ולא רק ארציות, תביא להקמת קופות נוספות שיאלצו את הקופות הנצחיות להתחיל ולהתחרות, לצמצם הוצאות הנהלה ונלווים ולשפר את השירות לאזרח", נכתב. עוד צוין כי המהלך נעשה בליווי משפטי של עו"ד ברוך אברהמי, שהיה יועץ משפטי מיוחד לכנסת בעת חקיקת חוק ביטוח בריאות ממלכתי.

במשרד הבריאות לא התייחסו רשמית בסוף השבוע למכתב, והסתפקו בהצהרה כי "המכתב התקבל בלשכת השר והוא יגיב עליו לאחר שילמד את תוכנו". ואולם, בכיר במשרד אמר ל-TheMarker כי להערכתו מדובר בבלון ניסוי שמטרתו להפעיל לחץ על משרד הבריאות להחזיר את השר"פ (האפשרות לבחור מנתח פרטי תמורת תשלום בבתי חולים ממשלתיים), שהופסק ב-2002. בשיבא מתעקשים כי זהו צעד רציני.

מנכ"ל הכללית, זאב וורמברנד, אמר בתגובה: "מדובר במהלך בלתי חוקי וחצוף שמעיד על ההפקרות של בתי החולים הממשלתיים, שגם כיום נמצאים בגירעון של יותר ממיליארד שקל, הנתמך כולו על ידי משלם המסים ורק יעמיק ברגע שיקימו קופת חולים. אם היה להם אומץ ציבורי הם היו יוצאים מבעלות המדינה ונהפכים לציבוריים. עם זאת, אני תומך בהקמת קופות ציבוריות נוספות על ידי חברות ביטוח כדי לשכלל את התחרות בשוק". ממכבי שירותי בריאות לא נמסרה תגובה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully