וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פישמן מתכנן הנפקת ענק בצרפת

שרון שפורר

1.4.2007 / 10:16

ינפיק נכסי נדל"ן המוערכים בכ-700 מיליון יורו - כקרן ריט. כך חושפים הדו"חות הכספיים של כלכלית ירושלים

אחרי שהנפיק בחודש דצמבר את נכסי הנדל"ן שלו ברוסיה בבורסה המשנית בלונדון - אליעזר פישמן מתכנן הנפקת ענק גם בצרפת, במסגרתה ינפיק את נכסי הנדל"ן בבעלות החברה בצרפת, ששוויים מוערך בכ-700 מיליון יורו - כקרן ריט. מנכ"ל כלכלית ירושלים עודד שמיר העריך היום כי ההנפקה תתקיים ברבעון השלישי או הרביעי של השנה.

ההנפקה המתוכננת מצוינת בדו"חות הכספיים של כלכלית ירושלים ל-2006 וכך גם התכנית של פישמן להשקיע בחו"ל השקעות נוספות בהיקף של עד ל-200 מיליון דולר מתוך מסגרת של כחצי מיליארד דולר. מאחר שבחו"ל נהוגות הלוואות נון ריקורס העושות שימוש רק בכ-10%-20% מהההון עצמי - ניתן להסיק כי היקף הפרויקטים הנוספים עשוי להגיע ל-1-2 מיליארד דולר.

בנוסף, מנהלת החברה בימים אלו מו"מ לקבלת הלוואות נון ריקורס בצרפת ובגרמניה הצפויות להסתכם בכ-140 מיליון דולר.

כלכלית ירושלים חולשת בצרפת על שטח להשכרה ברוטו של 429 אלף מ"ר כאשר התפוסה בנכסים אלו, על פי הדו"חות, עמדה בשנה החולפת על 96%; הנדל"ן המניב של כלכלית ירושלים בצרפת כולל כיום משרדים בפריז משרדים בליון, מבני מסחר ברחבי צרפת, מרכז לוגיסטי אחד ומגרשי מכוניות ליד פריז ומרסיי.

ההכנסות של החברה מדמי שכירות בצרפת הגיעו בשנה החולפת לגובה של כ-200 מיליון שקל לעומת 50 מיליון שקל, בעיקר כתוצאה מגידול בנכסים שם; על פי הדו"חות שווי הנכסים בצרפת הגיע בסוף השנה לכ-3.2 מיליארד שקל ועל פי שמיר היום הוא כבר מגעי לכ-700 מיליון יורו - כלומר כ-3.9 מיליארד שקל על פי שער היורו הנוכחי. סך ההלוואות מסוג נון ריקורס שקיבלה כלכלית ירושלים בגין היקף זה עומד על כ-1.7 מיליארד שקל וההון העצמי שהשקיע מגיע לכ-580 מיליון שקל; על פי החברה הרווח התפעולי התזרימי מנכסים אלו לפני הוצאות מכירה הנהלה כלליות ומימון מגיע לכ-160 מיליון שקל.

ההנפקות הביאו לגידול ברווח

הדו"חות הכספיים של החברה כוללים גם פירוט מקרו-כלכלי על צרפת ולפיהם: בשנים האחרונות התאפיין המשק בצרפת ביציבות וצפוי על פי הערכות להמשיך במגמה זו גם בשנים הבאות עם שיעור צמיחה צפוי של כ-2% לעומת 1.2% ב-2005; בנוסף, אופיינה כלכלת צרפת בשנה החולפת בעליית שכר, ירידה בשיעור האבטלה ושיעורי ריבית נמוכים; שוק המשרדים באזור פריז, אומרים בכלכלית, הוא הגדול ביותר באירופה. היקף ההשקעות בשוק הנדל"ן הצרפתי ב-2006 הגיע ל-24.1 מיליארד יורו וצרפת מדורגת בדירוג AAA על ידי S&P.

כלכלית ירושלים חתמה את 2006 עם רווח של כ-940 מיליון שקל לעומת כ-600 מיליון שקל ב-2005. הגידול נבע בעיקר מהנפקת נכסי הנדל"ן של החברה ברוסיה - שרוכזו בחברת מירלנד - בחודש דצמבר. במסגרת הנפקה זו גייסה כלכלית כ-260 מיליון דולר ורשמה רווח הון של כחצי מיליארד שקל. אבל ברקע לגידול ברווח ניצב גם גידול בשווי הנכסים שלה לאחר שביצעה 26 עסקות של כ-3.5 מיליארד שקל וכן גידול בהכנסות מדמי שכירות שהסתכמו בשנה החולפת בכ-1 מיליארד שקל, מול 766 מיליון שקל שנה קודם לכן. כ-370 מיליון שקל נבעו מפעילות החברה ב-27 ערים בארץ - גידול של כ-20 מיליון שקל מול 2005. שווים ההוגן של נכסיה אלו מגיע לכ-5.42 מיליארד שקל.

בחו"ל - שם פעילה החברה בקנדה, פולין, צרפת, גרמניה, שווייץ, הולנד, ארה"ב, רוסיה ובהודו - עמדו ההכנסות מדמי שכירות בשנה החולפת על כ-660 מיליון שקל מול 415 מיליון שקל שנה קודם לכן ושווים ההוגן הגיע לכ-7.8 מיליארד שקל.

הוצאות המימון של כלכלית ירושלים גדלו השנה בשיעור משמעותי של כ-85% ל-780 מיליון שקל. זאת, שכן החברה, בדומה לחברות נדל"ן אחרות, ממונפת בהיקף עצום של מיליארדי דולרים. מינופים אלו נובעים מסוג הלוואות הנון ריקורס בהן הן עושות שימוש ומגיוסי העתק באג"ח ממשקיעים. רק בחו"ל מגיע היקף ההלוואות של פישמן לכ-4.5 מיליארד שקל וכאמור הוא שוקד בימים אלו על הלוואות נוספות. מלבד הגיוס של מירלנד בלונדון, הוא גייס בארץ במהלך 2006 מהציבור וממשקיעים מוסדיים באג"ח ובאג"ח להמרה כ-900 מיליון שקל נוספים נטו (כולל גיוס למבני תעשיה שככלית מחזיקה בכ-64% ממנה).

המשקיעים - המוסדיים כמו גם הציבור - כנראה לא נרתעו מההרפתקה הכושלת של פישמן בלירה הטורקית בחודש מאי האחרון במסגרתה הפסיד כ-2.5 מיליארד שקל לאחר שפתח פוזיציית ענק במטבע של השוק המתעורר של כ-15 מיליארד שקל. גם במהלך הרבעון הראשון פישמן המשיך לגייס ובהיקף של כחצי מיליארד שקל נוספים.

מלבד תוכניות ההנפקה הנוספת במחצית השנייה של השנה, שמיר סיפר היום ל-TheMarker, כי "כרגע עומדים הרבה דברים על הפרק בהודו וגם במזרח אירופה שם אנחנו ממשיכים בעיקר בפעילות פיתוח, גם במערב אירופה ובקנדה אנחנו מתכוונים להשקיע אם יהיו הזדמנויות".

מניית כלכלית עולה כעת בכ-3% במחזור ער מהרגיל עבורה לשעה זו של המסחר של כ-8 מיליון שקל; מתחילת השנה טיפסה המניה ב-36% בהמשך לזינוק תלת ספרתי של 135% ב-2006; זינוקים אלו הביאו את שווי החברה לכ-4.4 מיליארד שקל; מניות מבני תעשיה עולות הבוקר בכ-2% במחזור של קרוב לחצי מיליון שקל בהמשך לעליה של כ-18% ב-2007 ועוד 61% ב-2006; שוויה בשוק - כ-3.6 מיליארד שקל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully