וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ת"א: המעו"ף עלה ב-0.7% לשיא - 1,004 נק'

1.4.2007 / 17:43

מניית בזק ירדה ב-0.3% על רקע הדו"חות ופרשת האופציות בחברה. דיסקונט עלתה ב-1.8% לאור זכייה במכרז בנק יהב

מדד המעו"ף פתח את הרבעון השני של השנה עם שיא חדש של מעל ל-1,000 נקודות. זאת, אחרי שסיים את הרבעון הראשון עם תוספת של כ-8%. הפעם אחרונה שניסה המדד לפרוץ רף זה היתה ב-19 בפברואר, אך אז הצליח המדד להישאר שם בגובה של 1003.7 נקודות במשך יום אחד בלבד וכשל בביצוע פריצה של ממש. בכדי לקבל תשובה לשאלה האם הפעם המצב שונה, ייאלצו המשקיעים להמתין ליום רביעי - לאחר חג הפסח.

ברקע למסחר היום בבורסה - שטף הדו"חות שפורסמו מיום חמישי אחרי הצהריים ועד למוצאי שבת. לרוב, עונת דו"חות עשויה להביא למסחר תנודתי וער, אולם נראה כי המשקיעים "הריחו" את חג הפסח ואת ליל הסדר מחר ולכן המסחר לא היה סוער, שכן רבים כבר אירגנו לעצמם "גשר" על יום המסחר. הימים הקרובים צפויים להיות רגועים: מחר ומחרתיים לא יתקיים מסחר. גם בימים ראשון ושני של השבוע הבא צפויה הבורסה להיות בחופשה.

בוול סטריט הסתיים המסחר ביום שישי האחרון בעליות שערים קלות של 0.2% בנאסד"ק ו-0.1% בדאו ג'ונס. בסיכום רבעוני, דרך הנאסד"ק במקום עם עלייה של 0.3% בלבד ואילו דאו ג'ונס איבד כ-0.9% מתחילת השנה. המדדים בוול סטריט המשיכו לסבול מתנודתיות ומסנטימנט שלילי על רקע תחזיות להאטה בכלכלה האמריקאית. התחזיות הפסימיות מדברות אפילו על מיתון אפשרי. גם המשבר בשוק המשכנתאות אחראי לאווירה השלילית בבורסות בניו יורק.

לעומת זאת, תל אביב מתעלמת בתקופה האחרונה מהנעשה בעולם והיום הוא היום העשירי לעליות, למעט הפוגה של יום אחד בדרך. מדד המעו"ף עלה ב-0.7% ל-1,004.2 נקודות, מדד תל אביב 100 עלה בכ-0.6% ל-1,000.9 נקודות והתל טק 15 חתם את המסחר בירידה של 0.3%. עלייה של 0.5% נרשמה בבנקים וגם מדד הנדל"ן חתם את המסחר עם עלייה של כ-0.5% בלבד על אף שבמהלכו נהנה מעלייה חדה יותר של כ-1.2%; מניות השורה השנייה (תל אביב 75) טיפסו ב-0.4% וכמוהן גם מניות השורה השלישית (היתר 30).

מחזור המסחר היה רגוע והסתכם בכמיליארד שקל, בדומה לימי ראשון, כשהזרים נעדרים מהמסחר לרגל חופשת סוף שבוע וכאמור בשל חג הפסח הממשמש ובא.

בשוק הסולידי, נרשמו עליות שערים קלות של עד 0.16% בשחרים הארוכים ועד 0.1% בגלילים הצמודים לטוח ארוך.

אפריקה ישראל מטפסת

דו"חות חברת בזק שפורסמו הבוקר ריכזו עניין רב. הדו"חות היו אמורים להתפרסם כבר בשבוע שעבר אולם בשל אירועי חלוקת האופציות הלא תקינות, הבונוסים הלא תקינים והעובדה כי החברה בת פלאפון לא ביצעה בדו"חות מחיקה של ציוד - דבר שהביא למחיקת נכסים בשווי של מעל 300 מיליון שקל, פורסמו הדו"חות של החברה רק הבוקר. אגב, בזק היתה אמורה לפרסם את הדו"חות כבר אמש, אולם הדיווח נדחה שוב. בשוק גברו ההערכות בסוף השבוע כי מנכ"ל החברה, יעקב גלברד, צפוי לשלם בכסאו על השערוריות שפורסמו בימים האחרונים. בזק חתמה את המסחר בירידה של 0.3% במחזור של כ-15 מיליון שקל.

מי שעוד עוררה עניין היום היא מניית חברת דלק נדל"ן. בסוף השבוע ניסתה החברה להנפיק את נכסיה הבינלאומיים בבורסה האלטרנטיווית של לונדון. עד כה, לא פירסמה החברה את תוצאות ההנפקה אולם הניסיון שהיה ביום רביעי בלילה להנפיקה לפי שווי מניה של 2.9-2.2 פאונד כשל והחברה נאלצה להפחית את השווי לרמה של 2.2-2.1 פאונד למניה.

כמו כן, הקטינה החברה את הגיוס המבוקש מרמה של 150 מיליון פאונד ל-100 מיליון פאונד. בשוק תהו בסוף השבוע האם הקשיים בהם נתקלה קבוצת דלק עלולים גם להשפיע לרעה על מניית אפריקה, שמתכננת אף היא הנפקה דומה - הנפקת נכסי החברה ברוסיה לפי שווי נכסים של 3.8 מיליארד דולר. דלק נדל"ן שנסחרה במהלך יום המסחר בתוספת של יותר מ-1%, חתמה אותו בירידה של 1.8%.

את הסנטימנט כלפי אפריקה לא הצליחה החברה לשבש וזו המשיכה לצבור גובה עם עלייה של 1.3% במחזור של כ-82 מיליון שקל כשהיא משלימה עלייה של כ-21% בשבוע בלבד. לעומתה, התממשה גזית גלוב ב-0.45%.

מניית דיסקונט, נפלה לאחר פרסום הדו"חות בשבוע שעבר ב-12% בעקבות ההערכות כי המניה נסחרת בדיסקאונט וכי התגובה של השוק ושל המשקיעים לתוכנית האסטרטגית של המנכ"ל גיורא עופר ולתשואה הצפויה על ההון היתה מוגזמת. דיסקונט התאוששה היום עם עלייה של 1.8% אחרי שאיבדה יותר מ-10% ביומיים. לקראת סיום המסחר, קיבלה המניה עידוד גם מתוצאות המכרז לרכישת בנק יהב. בנק דיסקונט זכה במכרז לאספקת שירותי בנקאות ל-140 אלף לקוחות בנק יהב. מצד שני, מי שזכה כבר לפני ימים ספורים ברכישת השליטה ביהב הוא דווקא מזרחי ומנייתו הגיבה היום בירידה של 1.4%.

במניות הבנקים הגדולים נרשמה מגמה חיובית. מניית הפועלים חתמה בתוספת צנועה של כ-0.25% ואילו לאומי טיפסה ב-1.1%.

דו"חות טובים פירסמה בסוף השבוע החברה הכלכלית לירושלים, שבשליטת אליעזר פישמן, והמניה קפצה בכ-4.9% במחזור של כ-36 מיליון שקל - בין עשרת הגדולים באחד העם. החברה דיווחה על רווח נקי של 492 מיליון שקל בעקבות הנפקת חברת מירלנד (נכסי הנדל"ן ברוסיה שהונפקו בלונדון). כלכלית נהנתה גם מהפרטים שהתפרסמו במסגרת הדו"חות על ההנפקה המתוכננת של נכסי הנדל"ן שלה בצרפת. היקפם של נכסים אלו מגיע לכ-700 מיליון יורו כיום. מנכ"ל החברה, עודד שמיר, סיפר היום ל-TheMarker כי ההנפקה צפויה להתבצע במחצית השנייה של השנה.

החברה הבת מבני תעשייה עלתה ב-4% במחזור של כ-9.6 מיליון שקל.

טבע מרכזת עניין

גם אלפרד אקירוב מעוניין בנכסים בצרפת: אלרוב נדל"ן הודיעה הבוקר כי הציעה 450 מיליון דולר במכרז שפתחה ממשלת צרפת לרכישת נכס שנבנה במקור כארמון ושאלרוב מעוניינת להפכו למלון. אלרוב עלתה ב-3.8% במחזור של כ-9 מיליון שקל ואלרוב נדל"ן, החברה הבת, חתמה בירידה של כ-0.5% במחזור ער של כ-4.5 מיליון שקל.

מניית טבע מעוררת עניין תמיד, במיוחד לאחר שפורסם בסוף השבוע כי זכתה במשפט נגד חברת נוברטיס, המנסה יחד עם באייר לשווק תרופה אוראלית לטרשת נפוצה שעלולה לסכן את טבע בארה"ב. כמו כן, נתבעת טבע על ידי אבוט על תרופה של 640 מיליון דולר בשנה. טבע עלתה היום ב-1.24% במחזור של כ-33 מיליון שקל.

עוד בדואליות, נייס חתמה בירידה מזערית של כ-0.5% ואילו אלביט מערכות עלתה ב-1.4%.

מניות החברות של בני משפחת עופר בלטו היום בבורסה: מליסרון קפצה ב-1% במחזור ער מהרגיל עבורה של כ-11.3 מיליון שקל; החברה לישראל הוסיפה 1.4% במחזור של כ-16 מיליון שקל ובז"ן טיפסה ב-1.3% במחזור של כ-20 מיליון שקל.

במסגרת המסחר במניות היתר, בלטו היום מניית קבלנים שזינקה ב-39% במחזור ער מהרגיל עבורה לאחר שאמנם דיווחה על מעבר להפסד ב-2006 אבל במקביל הודיעה על מימוש שיניב לה רווח של 24 מיליון שקל - גבוה יותר משוויה בשוק. חד עלתה ב-17.3% במחזור של 4.8 מיליון שקל בעקבות דו"חות חזקים.

גם לייפוייב המשיכה לבלוט עם עלייה של 7.1% במחזור של כ-6.6 מיליון שקל כשהיא מקדימה מניות מעו"ף כמו נייס, שטראוס ודיסקונט השקעות של נוחי דנקנר. לייפוייב משלימה עליות של 294% מתחילת השנה, אז הונפקה באופן עצמאי וללא חתמים. זאת, למרות שלמעט הודעות בתחילת חודש פברואר על הסכמי הפצה באירופה, היא לא סיפקה לבורסה כל הודעה מהותית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully