וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

במזרחי טפחות לא דואגים מנדידת לקוחות יהב

רם דגן וחיים ביאור

2.4.2007 / 8:42

לאור זכיית דיסקונט במכרז בנק יהב, אומרים במזרחי: אנחנו מעדיפים להשקיע את הכסף בלקוחות - ולא בקופת המדינה

בנק דיסקונט הצליח להפתיע אתמול את מערכת הבנקאות ולזכות במכרז שפירסמה המדינה על השירותים הבנקאיים - המכרז שנודע בשם מכרז בנק יהב. על חשבונותיהם של עובדי המדינה היו רק שני מתמודדים, דיסקונט ובנק יהב עצמו, ודיסקונט זכה לאחר שהתחייב להעביר למדינה פיקדון של 1.036 מיליארד שקל, שישמשו לצורך מתן הלוואות מסובסדות לעובדי המדינה.

במשך עשרות שנים נהנה בנק יהב מבלעדיות במתן ההלוואות המסובסדות. עובדי המדינה יכלו לקבל את ההלוואות האלה רק בסניפי יהב, מה שאיפשר לבנק גישה בלעדית לאוכלוסייה שנאמדת בכ-150 אלף איש. הזכות הזו ניתנה ללא מכרז, ובעקבות ביקורת של מבקר המדינה החליט החשב הכללי ירון זליכה על הוצאת השירות למכרז.

בעקבות זכייתו של דיסקונט במכרז, בשבע השנים הקרובות יוכלו עובדי המדינה לקבל את ההלוואות רק בסניפי קבוצת דיסקונט, הכוללים גם את סניפי בנק מרכנתיל. בדיסקונט רואים במכרז הזדמנות לגיוס הלקוחות החדשים שיפקדו את הסניפים כדי לקבל את ההלוואות.

בשבוע שעבר סיכם בנק יהב עם ההסתדרות, המחזיקה 25% ממניותיו, כי ייתן לעובדי המדינה אפשרות לבצע משיכות יתר עד 7,000 שקל ללא ריבית ולא יגבה מהם דמי ניהול במשך חמש שנים. במקביל מכר הפועלים, שהחזיק 50% ביהב, את מניותיו בתמורה ל-237 מיליון שקל למזרחי-טפחות, שלא הגיש הצעה במכרז.

אתמול בבוקר, עם פתיחת המכרז, נודע כי בנק לאומי והבנק הבינלאומי החליטו שלא להגיש הצעות. מקורות בשני הבנקים טענו כי ההסכם שחתם בנק יהב לפני שבוע עם ההסתדרות והמכירה של יהב לבנק המזרחי-טפחות הפכו את המכרז ללא רלוונטי. מנכ"ל דיסקונט, גיורא עופר, הביע אתמול ביטחון ביכולת של דיסקונט לגייס חלק ניכר מעובדי המדינה. היעד של דיסקונט הוא גיוס של עשרות אלפי לקוחות מקרב עובדי המדינה בשנתיים הראשונות.

"הפסד מיותר"

מנכ"ל בנק יהב, דוד בן-דוד, אמר לאחר המכרז: "ההפסד במכרז המיותר והלא הכרחי לא ישנה דבר בקשרים המצוינים שיש לבנק עם קהל לקוחותיו. את הכסף שהבנק הזוכה ישקיע בפיקדון האוצר ישקיע בנק יהב בהצעות בעלות ערך ללקוחותיו, כפי שהיה עד היום. מבחינת הלקוחות וציבור העובדים דבר לא ישתנה, והעובדים ימשיכו לקבל את התנאים הטובים ביותר עבורם".

שווי ההשקעה של דיסקונט הוא עלות אובדן הריבית האלטרנטיווית של כספי הפיקדון - המוערכת בכ-300 מיליון שקל. מהמזרחי-טפחות נמסר: "אנחנו חושבים שנכון יותר להשקיע את הכסף ישירות בלקוחות ולא בקופת המדינה. תוצאות המכרז רחוקות מלבשר על נדידת לקוחות יהב לדיסקונט".

ההסתדרות הפסיקה את השביתה

בתום שביתה חלקית שהחלה ביום חמישי האחרון, הורתה אתמול הסתדרות עובדי המדינה לכל העובדים במשרדי הממשלה לשוב לעבודה מלאה. עילת השביתה היתה המכרז לשירותי בנקאות לעובדי המדינה; לדברי העובדים, המכרז עתיד לפגוע בזכויותיהם המשופרות בבנק יהב.

יו"ר הסתדרות עובדי המדינה, אריאל יעקובי, החליט להפסיק את השביתה, על אף שבית הדין הארצי לעבודה דחה אתמול את בקשת התאחדות התעשיינים להוציא צו מניעה שיאסור על הסתדרות עובדי המדינה להמשיך בשביתה.

היום, ערב חג הפסח, שוב יהיו משרדי הממשלה סגורים לקבלת קהל, וייפתחו שוב רק ביום שלישי בשבוע הבא, בגלל יציאת כל עובדי המדינה לחופשה מרוכזת.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully