וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חגיגות בת"א: המעו"ף קפץ בכ-2.5%

נתן שבע

4.4.2007 / 14:43

מניית בנק הפועלים עלתה ב-5%. אוסיף קפצה ב-18% על רקע רכישת גאדימק את השליטה בחברה

המשקיעים בתל אביב ממשיכים את אווירת החג: ציפיות להמשך הורדת הריבית, עליות שערים אמש בוול סטריט וירידה במחירי הנפט, דחפו את הבורסה בתל אביב קדימה, לרמות שיא. מדד המעו"ף עלה ב-2.4% לרמה של 1,028 נקודות, מדד תל אביב 100 הוסיף 2.2% לרמה של 1,024 נקודות, מדד תל טק שמר על יציבות. מחזור המסחר, למרות החג, היה עירני למדי והסתכם ב-1.8 מיליארד שקל.

נמשכות הציפיות בשוק להורדת הריבית בארץ, ויש כאלה שמדברים כבר על הורדה של 0.5% בסוף החודש הקרוב. הדולר - שממשיך ליפול היום לרמה של 4.14 שקלים, רמת שפל של 6 שנים - תומך בהמשך תהליך ההורדה.

הבורסה אוהבת הורדת ריבית, משום שהיא הופכת את האפיקים האלטרנטיוויים להשקעה, כמו פקדונות או מק"מים, לפחות אטרקטיוויים ומזרימה עוד משקיעים לשוק. הורדת ריבית מקלה גם על החברות בהוצאות מימון ומעלה את שוויין משום שתזרים ההכנסות העתידי שלהן מהוון כעת בריבית נמוכה יותר.

סיבה נוספת שתרמה לאווירה החיובית היום בבורסה היא סיבה מסורתית - ימי חול המועד בבורסה מאופיינים לרוב בעליות שערים. בימי חול המועד מסתיים המסחר בסביבות השעה 14:45 (מסחר בשער הנעילה מתחיל בסביבות השעה 14:30).

מניות הבנקים בלטו היום בשיעורים חדים, למרות האווירה המגמגמת שאיפיינה אותן בשנה האחרונה. מניות אלו עשויות ליהנות מעוצמה רבה, אם הורדת הריבית והצמיחה במשק יימשכו. הפועלים עלתה ב-4.8% במחזור הגבוה בשוק - 220 מיליון שקל ולאומי טיפסה ב-3.3% וריכזה את המחזור השני בגודלו בשוק.

גאידמק נכנס לבורסה

לאחר לא מעט נסיונות לרכוש כמה חברות בורסאיות, בהן הכשרת הישוב ומנרב, רוכש ארקדי גאידמק את השליטה בחברת הנדל"ן אוסיף. גאידמק חתם על עסקה לרכישת השליטה לפי שווי של מיליארד שקל - גבוה בכ-85% משווייה של החברה בשוק ובתמורה ל-600 מיליון שקל. העסקה והשווי הגבוהים שבהם נעשתה, דוחפים לעליות את מניית אביב-אוסיף ואת מגזר הנדל"ן כולו. מדד הנדל"ן טיפס ב-2.2% ואוסיף זינקה ב-18%.

בזמן שכולם היו עסוקים בהכנות לפסח ובנקיונות, היה איליק רוז'נסקי, מנכ"ל דלק נדל"ן, עסוק בניסיון להשלים את הנפקת החברה הבת DGRE בלונדון. בסופו של דבר, הסתיימה ההנפקה שלשום רק לאחר שחתכו את שווי החברה בכ-25% ל-1.04 מיליארד דולר, והיקף הגיוס ירד ל-100 מיליון ליש"ט מהכוונה המקורית לגייס 150 מיליון ליש"ט. דלק נדל"ן תרשום בעקבות ההנפקה רווח הון של 480-380 מיליון שקל. המשקיעים אוהבים את העובדה שבסופו של דבר ההנפקה הושלמה, והמניה עלתה ב-2%. עוד במדד הנדל"ן, אפריקה ישראל עלתה ב-4% והשלימה זינוק של 24% בחודש. החברה הודיעה על פרויקט חדש בצ'כיה - על פי ההערכות, בהשקעה כוללת של 200 מיליון יורו. אפריקה עברה השבוע את השווי של בנק לאומי - הבנק שמכר את השליטה בו ללבייב לפני כעשר שנים. כלכלית ירושלים נהנית מהדו"חות הכספיים של סוף השבוע וזינקה בכ-4.5%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully