וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הדולר בשפל של שש שנים - 4.135 ש'

טל לוי

4.4.2007 / 11:59

הנגיד לא הוריד את הריבית והדולר מאבד 0.5%. גם בעולם ממשיך הדולר להיחלש מול המטבעות העיקריים ובראשם היורו

רק ביום שישי קבע הדולר שפל של שש שנים כמעט, וכבר הבוקר הוא יורד לשפל נוסף. בשעה זו מאבד המטבע האמריקאי עוד 0.5% והוא נסחר ברמה של 4.135 שקלים בלבד. הפעם האחרונה שבה נסחר הדולר ברמה שכזו היתה בתחילת יוני 2001.

בנק ישראל מעוניין בדולר חזק יותר, שכן דולר נמוך מוריד את האינפלציה ולא מאפשר לבנק לעמוד ביעד הממשלתי בטווח של 3%-1%. קריסתו של הדולר היתה הגורם העיקרי לפספוס יעד האינפלציה ב-2006. בבנק ישראל מנסים להחליש את המטבע המקומי באמצעות הורדת הריבית אולם בינתיים ללא הועיל. נגיד בנק ישראל הותיר לפני כשבועיים את הריבית על 4% - נמוך ב-1.25% לעומת הריבית הנהוגה בארה"ב.

בחדרי העסקות מציינים כי ישראל עדיין נחשבת ליעד אטרקטיווי בעיני המשקיעים הזרים אשר מוכרים דולרים במטרה לקנות שקלים - אותם ישקיעו בישראל. מנגד, ירידת הדולר פוגעת ביצואנים אשר מקבלים את תמורת המכירה בדולרים וממירים אותם לפחות שקלים. הנהנים העיקריים הם היבואנים אשר משלמים לספקים בדולרים - אלה שווים כעת פחות שקלים, כך שהיבואנים משלמים פחות עבור המוצרים שהם מייבאים.

אטרקטיביות הדולר פוחתת

גם בעולם ממשיך הדולר להיחלש מול המטבעות העיקריים ובראשם היורו. בשעה זו נסחר היורו ברמה של 1.3337 דולר ליורו. אתמול דווח כי אירופה עקפה את ארה"ב במונחי שווי שוקי מניות, לראשונה מאז מלחמת העולם הראשונה. שווי השוק של 24 בורסות המניות של אירופה, כולל רוסיה ושווקים מתעוררים ביבשת, הסתכם נכון לסוף שבוע שעבר ב-15.72 טריליון דולר, לעומת שווי השוק של בורסות המניות בארה"ב שהסתכם ב-15.64 טריליון דולר. מדדי המניות באירופה זינקו מאז תחילת שנת 2003 ב-160% במונחים דולריים, לפי תומסון פייננשל. זאת לעומת עלייה של 70.5% שרשמו מדדי המניות בארה"ב. היורו התחזק מול הדולר ב-26%, באותה התקופה.

האטרקטיוויות של הדולר הולכת ופוחתת יחד עם המשבר בשוק המשכנתאות בארה"ב: שלשום נודע כי חברת הלוואות הסאב-פריים ניו סנצ'ורי פייננשל (סימול NEW), החברה השנייה בגודלה בארה"ב המעניקה הלוואות ללווים בעייתיים אשר לא מצליחים לעמוד בתשלומי המשכנתא, ביקשה מבית המשפט בדלוור שבארה"ב הגנה מפני פשיטת רגל. בקשה זו של ניו סנצ'ורי פייננשל מעידה על ההתמוטטות הגדולה ביותר עד כה של בנק להלוואות סאב-פריים בשנים האחרונות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully