וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גאידמק יכניס לאוסיף קרקעות שבבעלותו

רם דגן ואריק מירובסקי

4.4.2007 / 20:06

זאת תמורת הקצאת מניות. רוני מאנה על העסקה: "אביב ביקש 625 מ' שקל, אבל מיהר ללחוץ יד כשגאידמק הציע 600 מ'"

אחרי שהשתלט על חברת הנדל"ן בערב החג תמורת 600 מיליון שקל, מתכנן ארקדי גאידמק את הצעד הבא שלו - עסקת בעלי עניין ענקית, שעיקרה העברת קרקעות שבבעלותו ברוסיה. לדברי מקורבים, גאידמק מחזיק בבעלותו עתודות קרקע לבנייה בשווי של מיליארדי דולרים, בעיקר במוסקבה.

על פי התוכנית, תמורת הקרקעות שיועברו לחברה הבת, אוסיף מזרח-אירופה, תבצע אוסיף הקצאה פרטית של מניות לגאידמק. מהלך כזה יחלץ את גאידמק מבעיה אחרת - השתלטות עוינת על אוסיף. גאידמק רכש אומנם את השליטה ממשפחת אביב (56%) תמורת 600 מיליון שקל, אולם במקרה של דילול מלא, כלומר המרת כל האופציות והאג"ח להמרה שנסחרים בבורסה, הוא צפוי להיות מדולל לכ-30% בלבד, ובמקרה כזה מישהו אחר יכול להשתלט על החברה.

הנכסים שיכניס לאוסיף והמניות שיקבל תמורתם יוכלו להבטיח לגאידמק שליטה. כדי לבצע את העסקה יהיה על גאידמק להעביר את העסקה ברוב מיוחד, כמקובל בעסקות בעלי עניין. מקורב לגאידמק אמר היום: "זה לא שגאידמק מתכנן לעשות מהלך כזה מיד, יום אחרי סגירת העסקה, אבל הוא שוקל מהלך כזה".

בשוק ההון הריחו היום את עניין הדילול והמצוקה שגאידמק עשוי להיקלע אליה, וזאת אחת הסיבות לזינוקים בניירות הערך של אוסיף. מניית אוסיף זינקה ב-17.85% וריכזה מחזור מסחר גבוה במיוחד של 76.3 מיליון שקל. גם האופציות זינקו ב-80%-76% וחמש סדרות האג"ח זינקו ב-18%-4%. גאידמק הצהיר כי לא הוא רכש מניות בשוק: "אם אחליט לרכוש מניות, אעשה זאת לאחר שאדווח על כך לבורסה", אמר.

הכל התחיל בסי אנד סאן

העסקה התגלגלה מהר. רק בשבוע שעבר נפגש גאידמק עם בעל השליטה באוסיף, דורון אביב, ועם המתווך רוני מאנה, בפרויקט המגורים היוקרתי סי אנד סאן בצפון תל אביב.

אוסיף היא חברה שמזוהה עם משפחת אביב, ומבחוץ לא נראה שהיא מתכוונת לוותר על אחזקותיה בה. לכל היותר חיפשו במשפחת אביב שותף לגרעין השליטה. אבל מאנה, שחיפש חברה לגאידמק, לא ויתר: "אחרי שהעסקה לרכישת מנרב, שגם בה תיווכתי, נפלה, ניסיתי למצוא לגאידמק אפיקי השקעה אחרים. פניתי לדורון ושאלתי אותו אם החברה על המדף, כי לכל חברה יש מחיר. לפני שבוע וחצי הוא נקב במספר. דיברתי עם ארקדי, וקיימנו את הפגישה", מספר מאנה.

בפגישה נזרקו כמה מספרים לחלל האוויר. על אף שאוסיף מעורבת בפרויקטים מדוברים כמו מגדל משה אביב במתחם הבורסה ברמת גן והפרויקטים היוקרתיים למגורים אביב בג', אביב בצמרת (תל אביב) ואביב באלתרמן (הרצליה), הביצועים הפיננסיים שלה אינם מרשימים, וגם המניה אינה מתנהגת כמו מניות נדל"ן אחרות שעברו תקופת פריחה גדולה. את 2005 סיימה אוסיף בהפסד של 38.5 מיליון שקל ואת 2006 בהפסד של 26.6 מיליון שקל.

אביב החל את הדיון בהצעה של 625 מיליון שקל, שמשקפת לחברה שווי של יותר ממיליארד שקל, אולם מיהר ללחוץ יד עם גאידמק, שהציע לסגור עסקה ב-600 מיליון שקל. זהו מחיר גבוה ב-85% משווי השוק. "גאידמק הוא איש עצמאי, שאינו נזקק לאישורי דירקטוריון, והוא אמר שלא מעניינים אותו המספרים, אלא מה שיש בחברה. 'מספרים תמיד ניתן לתקן', הוא הסביר, וקיבל את ההחלטה באופן מיידי, אחרי שנועץ בעניינים טכניים עם יועציו המשפטיים", מספר מאנה. "זאת הגדולה של גאידמק. הוא לא רואה בעשרות מיליוני דולרים פקטור משמעותי בחברה, שאותה הוא מייעד לפעילות הרבה יותר גדולה".

ביום חמישי שעבר נפגשו הצדדים אצל עו"ד רם כספי, שייצג את משפחת אביב, להבהרות נוספות בנוגע לעסקה, בדרך לחתימה על ההסכם. גאידמק יוצג על ידי עו"ד אלון הורנשטיין. משתתפי הפגישה היו לחוצים, משום ששבת וליל הסדר כבר עמדו בפתח. למרות זאת, לא הצליחו לסגור את כל הסוגיות. הצדדים כבר נערכו לצאת לחופשת הפסח, אך מאנה, שחשש לאבד את המומנטום, לחץ לסגור את העסקה עד ליל הסדר. הצדדים נפגשו שוב, הפעם בערב פסח, והצליחו לגשר על הבעיות.

מאנה, שישלשל לכיסו מיליוני שקלים, מסרב להסגיר את הסכום המדויק: "אתה שואל כמה שווה המנוע שהניע את העסקה הזו? הרבה מאוד. זה מנוע יקר במיוחד".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully