וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מסתמנת חזרת גלברד לתפקיד מנכ"ל בזק

ערן גבאי

10.4.2007 / 6:55

את מחיר הכשלים ישלמו המשפטנים בחברה. מנכ"ל של חברת תקשורת גדולה: "הלקח מפרשת בזק - פרוצדורלי בלבד"

חופשת הפסח הסתיימה, ואיש איש חוזר לעבודתו. גם מנכ"ל , יעקב גלברד, לא יהיה שונה בכך מאחרים. על פי המסתמן, גלברד צפוי לשוב למשרתו מחר, על אף שהעביר את השבועיים האחרונים בחופשה כפויה בשל הפרשות החשבונאיות שנחשפו באחרונה בבזק.

בחודש האחרון נחשפו הכשלים באישור תוכנית האופציות לבכירי בזק בהיקף של 111 מיליון שקל; אותרו פגמים באישור חלוקת הבונוסים לבכירים בבזק בהיקף של 7.5 מיליון שקל; וצצה לה פרשה, שמסתמנת כקשה מכולן, של אי מחיקת ציוד בפלאפון בכ-300 מיליון שקל שניפחה, לכאורה, את ההון העצמי של החברה בכ-220 מיליון שקל. בין לבין, התברר שגלברד ביצע עסקת נדל"ן עם המעסיקים שלו בבזק לרכישת קומה במגדל שלום מידי בזק תמורת 630 אלף דולר.

רשות ניירות ערך ראתה בחומרה רבה את הכשלים שנחשפו בהליכי אישור תוכניות התגמול והפרשות החשבונאיות בבזק, ודרשה מהחברה לנקוט בכל ההליכים הנדרשים כדי לתקן באופן מיידי את הדרוש תיקון. הזעזוע שאחז בבעלי השליטה בבזק, איפקס-סבן-ארקין, והאווירה הקשה ששרתה במסדרונות חברת התקשורת הישראלית הובילו להערכות שגלברד לא ישוב מחופשת הפסח למשרתו.

אלא שכעת, כאמור, כבר נשמעים קולות אחרים בבזק. בעלי המניות, חברי הדירקטוריון והנהלת החברה אמנם נמצאים כעת במתח רב לקראת רגע השיא מחר, בו יוגש דו"ח הביניים של הבודק החיצוני שמונה לבזק לבחינת הפרשות החשבונאיות, ד"ר יורם דנציגר - אך מהדלפות ראשונות מהדו"ח שהגיעו לאוזני בכירי החברה, דו"ח הביניים לא צפוי ליצור זעזועים של ממש בחברה.

חשש להשפעה על ההון העצמי של פלאפון

גלברד, על כן, צפוי לחזור מחר מחופשתו הכפויה בת השבועיים שנועדה לשם השלמת בדיקתו של הבודק החיצוני. בהנחה שהדו"ח שיגיש מחר ד"ר דנציגר לא יחשוף פרשות חשבונאיות נוספות - גלברד לא צפוי לשאת באחריות אישית למחדלים והאש תכוון לרמה נמוכה יותר, ככל הנראה למחלקת הייעוץ המשפטי של החברה. בכירי בזק בעצמם מסמנים את הייעוץ המשפטי כמוקד החדש שממנו יהיה צורך לגבות את מחיר הכשלים באישורי התגמול.

בדיקתו של דנציגר מתמקדת בעיקר בכשלים באישורי התגמול ובחשש להשפעה על ההון העצמי של פלאפון. הבדיקה אמנם נמשכה שבועיים, אך מאחר שהיא נערכה בתקופת החג ברור כי היא חלקית בלבד, ואת ממצאיו הסופיים יגיש דנציגר עד ה-26 באפריל. ספק רב אם ממצאי הביניים של דנציגר, שיוגשו מחר לדירקטוריון בזק ולרשות ניירות ערך, יוכלו להתמקד בפרשות אפשריות נוספות, כמו בחינה מקפת של העסקים שייתכן שהתבצעו בין בזק לבין המנכ"ל גלברד, באישור הדירקטוריון. יש לזכור כי בזק, נוסף על היותה חברת התקשורת מספר אחת בישראל, היא גם חברת נדל"ן עתירת נכסים. עסקי נדל"ן בין חברה כבזק למנכ"ל שלה מעוררות שאלות רבות.

ההערכות שהועלו שלפיהן לא יוכל גלברד לשוב מחופשת הפסח הכפויה, התבססו בעיקר על ההיבט הציבורי. הסיכוי שהחשדות יגיעו לממד הפלילי נמוך ביותר. בהיבט הציבורי, חזרתו של גלברד למשרת המנכ"ל אינה פשוטה כלל. השארתו של גלברד בתפקיד המנכ"ל תבטיח, כנראה, שקט גם לחברי הדירקטוריון של בזק וליושבי ועדת הביקורת של הדירקטוריון, שתפקידם בכשלים שאותרו רב מזה של גלברד. עם זאת, בזק לא תוכל להתנקות מהמסר הפגום שהיא מעבירה לעובדיה ולמשקיעיה והוא, שבבזק לא לוקחים אחריות כשיש כשלים קשים.

הכוח של הרשות לני"ע

אך בזק לגמרי לא לבד, ועל אף שרשות ניירות ערך עשתה מאמץ רב כדי להפוך את מקרה בזק למקרה מבחן ולנורמה חדשה - מלאכתה עדיין לפניה. הכוח של רשות ניירות ערך הוא מול חברות גדולות כמו בזק. חברות קטנות נופלות מתחת לרדאר של הרשות, וספק רב אם פרשיות דיווח קלוקל כפי שאותרו בבזק יכולות להיחשף בחברות קטנות בבורסה. אלא שאם פרשת בזק לא תסתיים בזעזוע ממשי בחברה, היא תתמוסס כמו פרשות קודמות אחרות ותיבלע בזיכרון הקצר של המנהלים הבכירים במשק.

מי שרוצה להבין מהי הנורמה השלטת בקרב בכירי המשק, כדאי שיטה אוזן לדברים שאמר בערב החג ל-TheMarker אחד המנכ"לים בענף התקשורת, המנהל את אחת מחברות התקשורת הגדולות בישראל: "אני לא חושב שיש לקח מסוים מפרשת בזק, אני לפחות לא יודע מהו. אם קיים לקח, הרי שהוא פרוצדורלי בלבד. אחרי פרשת בזק קראתי ליועצת המשפטית של החברה וביררתי עמה אם הפרוצדורה והליכי האישור אצלנו בחברה עלולים לחרוג מההנחיות". כשהמנכ"ל נשאל שנית אם בכל זאת הוא לא מוצא גם לקח ציבורי-נורמטיווי בהתנהגות שהתגלתה בבזק כשבכירי הקבוצה מקבלים אופציות ובונוסים בכ-120 מיליון שקל, בעוד החברה מבצעת צעדי התייעלות ופיטורים, או מכך שמנכ"ל מבצע עסקות נדל"ן עם החברה שאותה הוא מנהל - השיב המנכ"ל בשלילה.

זה מסביר מדוע חופשת הפסח הגיעה בדיוק בזמן לאנשי בזק, שגם מבחינה ציבורית כבר אינם מוצאים כל פסול בחזרתו של גלברד למשרתו, או מכך שאין חשבון נפש של ממש בדירקטוריון החברה עם הסקת מסקנות אישיות. בשבועיים האחרונים היו בבזק מי שדרשו להדיח את גלברד מכהונתו, בעיקר אנשי קרן איפקס, אך היו לעומתם גם מי שניסו להעניק לו גיבוי, גם אם מסויג, בעיקר בקבוצת סבן. אם ישוב כעת גלברד לתפקידו מהחופשה הכפויה, הרי שיהיה בכך כדי לחזק מחדש את כוחו ומעמדו כמנכ"ל קבוצת בזק, ויהיה בכך יותר מאיתות שבקבוצה רואים במחדלים שאותרו בעיות פרוצדורה בלבד.

במצב כזה שוב יתברר ויתקבע מעמדה הרם של קבוצת סבן מול שותפותיה בגרעין השליטה בחברה - קרן איפקס וקבוצת ארקין. מי שעוד פיקפק או תהה עד כמה דומיננטי חיים סבן בנעשה בבזק, מקבל תשובה נחרצת, כשגם בעניין שגורם לאיפקס לעלות על בריקדות, מצמוץ אחד של סבן מושיב אותם חזרה בישיבה נינוחה שלובת ידיים.

חזרתו של גלברד לתפקיד תחזק גם את מעמדו של יו"ר בזק, דב וייסגלס, שגם מעמדו התערער בחודש האחרון. וייסגלס, שהובא לבזק על תקן של מושיע לענייני פתיחת דלתות אצל גורמי הרגולציה השונים, לא ממש סיפק עד כה את הסחורה, ופרשות האופציות והבונוסים שהתרחשו תחת הדירקטוריון שאותו הוא מנהל לא הוסיפו לו כבוד רב.

אם היה גלברד משלם מחיר אישי בגין הפרשות, הרי שבזק היתה מתקשה להסביר לציבור משקיעיה מדוע הפרשות החמורות שאותרו מחייבות הסקת מסקנות אישיות רק מהמנכ"ל, ולא ממי שאישר לו לבצע חלק גדול מהפעולות שהתבצעו שלא כדין - חברי הדירקטוריון. כעת, כנראה שכבר אף אחד לא ישאל שאלות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully