וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קומברס מתרגלת למצב חדש: ירידה חדה של 72 מ' ד' בצבר ההזמנות ושל 30 מ' ד' בהכנסות הנדחות

גתית פנקס

29.8.2001 / 13:15

שנה לאחר רכישת אקסלינק מודיעה קומברס על התמקדות באפליקציות נלוות ל-WAP ולא בגייטווייס; גידי בארי, סמנכ"ל השיווק: "עדיף לבצע את השינוי בזמן ולא להתמקד בעבר"

משוכה אחת עברה חברת קומברס טכנולוג'י - היא הצליחה לעמוד במספרים שמסרה באזהרת הרווח מאמצע יולי. יחד עם זאת, ההערכות היו כי בעת אזהרת הרווח קומברס השאירה מקום להפתעה, כהרגלה, וכי תפתיע לטובה בשורת הרווח, וגם כי ההכנסות יהיו גבוהות מהתחזיות. האופטימיים אפילו קיוו שהחברה, הנסחרת בבורסת הנאסד"ק לפי שווי שוק של כ-5 מיליארד דולר, תעלה את תחזיותיה להמשך השנה.

אבל המציאות היתה אחרת: קומברס דיווחה אמש על הכנסות של 345 מיליון דולר ועל רווח של 28 סנט למניה - ממש כמו האזהרות המוקדמות שניתנו 6 שבועות לפני סוף הרבעון. החברה אף לא שינתה לטובה את התחזיות להמשך, אולם אולי חצי הכוס המלאה היא שהן גם לא שונו כלפי מטה.

"התוצאות שלנו לרבעון השני משקפות את ההשפעה של המיתון הגלובלי בהוצאות ההוניות וההאטה הכלכלית בכל העולם", הסביר אתמול קובי אלכסנדר, יו"ר ומנכ"ל קומברס טכנולוג'י בנימה מעט אפולוגטית. הרווח למניה מתורגם לרווח נקי, בניכוי הוצאות חד-פעמיות, של 50 מיליון דולר. ההוצאות החד פעמיות הסתכמו ב-22 מיליון דולר לאחר מס, בגין הוצאות שנגרמו מהקיצוץ בכוח אדם של 400 עובדים, עליו הודיעה החברה בעבר, ובגין מחיקת השקעות.

עלייה ב-DSO; ירידה בצבר ההזמנות

שלושה סעיפים בדו"חותיה הכספיים של החברה מעוררים דאגה: הראשון הוא עליית ה-DSO (מספר ימי האשראי הניתן ללקוחות) מ-98 ל-117 יום. השני הוא ירידת צבר ההזמנות ב-72 מיליון דולר לרמה של 252.7 מיליון דולר (רמה שצפויה לרדת הלאה גם ברבעון השלישי) והסעיף השלישי הוא ירידה של 30 מיליון דולר בסעיף ההכנסות הנדחות מהרבעון הקודם ל-71.6 מיליון דולר.

"אנחנו מקווים לחזור לרמה הממוצעת שלנו בסעיף ה-DSO", אומר גידי בארי, סמנכ"ל השיווק, "וזאת למרות שמפעילי התקשורת מוסיפים להחזיק את הכסף חזק יותר אצלם, מה שהופך את המצב היום לקשה יותר. למרות הירידה בצבר ההזמנות ניתן לראות שהרבה לקוחות עדיין מזמינים מאיתנו", הוא אומר, ומציין לטובה את העובדה שהמלאים ירדו והסתכמו ב-80.7 מיליון דולר ברבעון. "גם אנחנו לוחצים על ספקים".

מחירה של עסקה ממוצעת ברבעון ירד, ובארי אינו מספק מספרים אך מאשר כי קומברס חווה לחץ מחירים. "כל לקוח בשוק כמו של היום מפעיל לחץ על מנת להוריד מחירים. המו"מ קשה יותר", הוא מסביר. יחד עם זאת, לדבריו, בתחום של התיבות הקוליות החברה חשה פחות בלחץ המחירים לאור הדומיננטיות שלה בשוק. המתחרות העיקריות שם הן ADC סנטיגרם, יוניסיס ולוסנט.

בבית ההשקעות קרדיט סוויס פירסט בוסטון ציינו היום כי אומנם קומברס משקיעה 300 מיליון דולר לשנה בתחום של מו"פ, אולם עדיין אין זה מספיק בתקופה של היום כדי לשכנע את חברות התקשורת לפתוח בקלות את הארנקים ולחתום על עסקות גדולות.

הרכישה של אקסלינק בפרספקטיווה אחרת

כאשר קומברס הודיעה על רכישתה של אקסלינק תמורת 550 מיליון דולר (כולל התחייבות לתשלום אופציות לעובדי אקסלינק), היה נראה כאילו הטכנולוגיה של חברת אקסלינק - שערי כניסה (gateway), המאפשרים העברת תקשורת אינטרנט על גבי פורטוקול WAP, עליו עובדות הרשתות הסלולריות - תסייע לקומברס להזניק את מכירותיה. בינתיים אקסלינק ייצרה ב-2001 הכנסות זעומות בלבד, וזו בהחלט שעה יפה לשאול את קומברס כיצד נראית היום הרכישה בפרספקטיווה של זמן, ובמיוחד לאור השינוי במיקוד העסקי. ובאמת, במהלך שיחת הוועידה הסבירה הנהלת החברה כי היא מבצעת שינוי במיקוד שלה ב-WAP Gateway.

"לאחר עבודת מחקר מעמיקה שביצענו", אומר היום בארי, "ראינו שאין צמיחה משמעותית בשוק זה ובשימוש בגייטוויס ל-WAP. כיום לספקיות התקשורת יש את קיבולת ה-WAP שהן צריכות, כך שההתמקדות שלנו תהיה פחות בגייטוויס ויותר בהוספת אפליקציות לשירותים הקיימים. שם גם יושב חלק הארי של התקציב".

"אנחנו עומדים בתוכניות שהצבנו לעצמנו ברכישת אקסלינק", אומר בארי, אולם אינו מוכן לומר כי קומברס גם עומדת בתחזיות שהציבה לעצמה. "הטכנולוגיה של אקסלינק היא ייחודית וממנה אנחנו גם גוזרים מוצרים לתחום של חיוב לקוחות על שירותי דאטה. הידע והניסיון שנרכשו באקסלינק מקצרים את זמן ההגעה לשוק עם מוצרים חדשים", הוא אומר.

הכסף בקופה ככרית נוחה

בארי מסרב להתייחס למספרים הנוגעים להכנסות שייצרה אקסלינק, אולם הוא אומר בפירוש כי חטיבת האינטרנט הנייד של קומברס, אליה משתייכת אקסלינק, ייצרה הכנסות. לדברי בארי, קומברס אינה מסתכלת לאחור אלא קדימה, ולמרות שהרכישה של אקסלינק יועדה למטרה אחרת - גייטווייס - קומברס אינה מהססת לבצע את השינוי. החברה מתחרה בשוק הוואפ גייטוויס באופנווייב (סימול OPWV) ונוקיה (סימול NOK) שלשתיהן יחד יש 75% מהשוק.

שאלת מיליון הדולר - או במקרה של קומברס מדובר בשאלת 1.8 מיליארד הדולר - היא מה החברה מתכוונת לעשות בקופת המזומנים הדשנה שלה. "דווקא בתקופה כזו ובשוק כזה, קופת המזומנים מספקת לנו כרית ביטחון", אומר בארי.

הכנסות המימון על קופת המזומנים הסתכמו ב-11.4 מיליון דולר ברבעון השני. יצוין, כי אחוז המס של החברה עלה ל-9% מ-6.5% ברבעונים קודמים, והוא צפוי להוסיף ולהיות בסדר גודל כזה. בארי מעדכן כי העלייה בשיעור המס כבר נלקחה בחשבון בתחזיות שהחברה סיפקה.

בשנת 2000 החברה צמחה בכ-35%, וברוברטסון סטיבנס מעריכים כי הרכישות שביצעה החברה בשנים האחרונות תרמו לכ-5% מהצמיחה הזו. "אני יכול לומר שאנחנו ממשיכים להסתכל על רכישות, ומרגישים שדווקא עכשיו יש הזדמנויות טובות יותר מבעבר. ייתכן שנבצע חלק מהרכישות במזומן, במניות או בעסקות משולבות", אומר בארי.

אף מלה על ורייזון

מי שציפה כי קומברס תתבל את הדו"חות בהודעה על העסקה עם ורייזון, או SBC, או כל אחת מהחברות שלפי הערכות היא מכרה לה תיבות קוליות בתקופה האחרונה - התבדה. לא רק שקומברס לא פירסמה את ההודעות המצופות, היא אף לא אמרה האם ההדרכה שהיא מספקת להמשך הדרך - הכנסות של 1.38 מיליארד דולר השנה ורווח של 1.14 דולרים למניה ב-2001 - כוללים הכנסות מההסכמים הללו. ההערכות ברוברטסון סט

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully