החוק מקשה? נחליש אותו

אולמרט מעוניין לתקן את חוק חובת המכרזים - התיקון הוא בעצם העברת ההחלטה לידי מנכ"ל המשרד. והדרך אל השחיתות נמשכת

נחמיה שטרסלר

דרכים רבות ומגוונות מצאו הפוליטיקאים שלנו כדי לצ'פר חברים, מקורבים ופעילים - וכך לצבור הון פוליטי. זה נעשה בעזרת מינויים לא כשרים בשירות המדינה, סידורים במס הכנסה, הפשרת קרקעות במינהל, קבלת רישיונות יבוא, ניפוח מענקים ממרכז ההשקעות וזכייה במכרזים תפורים.

כי לעשות עסקים עם המדינה זה טוב. הממשלה היא הקניין הגדול ביותר במשק. היא רוכשת שירותים ועסקים בעשרות מיליארדי שקלים. אבל עכשיו, ממש בימים אלה, מנסה ראש הממשלה לשנות את הדרך שבה הממשלה מבצעת את עסקיה.

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ומנכ"ל משרדו, רענן דינור, רוצים לשנות את תקנות חוק חובת המכרזים, כך שהכוח יעבור מהחשב הכללי אל המנכ"לים במשרדי הממשלה. המשמעות היא ריקון חוק המכרזים מתוכן, והסכנה היא שבחלק ממשרדי הממשלה יחלקו את העסקות למקורבים ולחברים באופן מושחת.

חוק חובת המכרזים חוקק ב-92' לאחר שהתברר כי יש מעשי שחיתות רבים ברכישות הממשלה. מאז ועד היום כבר לא ניתן להתקשר ללא מכרז, וכל מכרז משמעותי עובר דרך ועדה מיוחדת במשרד החשב הכללי.

כך הושגו כמה מטרות: חיסכון גדול בשימוש בכסף הציבורי, מניעת מעשי שחיתות ומתן הזדמנות שווה לכל העסקים - לא רק לגדולים ולמקורבים.

אין פטנט טוב ממכרז

חוק חובת המכרזים היקשה מאוד על השרים לחלק טובות הנאה למקורביהם. החוק לא איפשר להם לכוון את ההתקשרות למי שחפצו ולאשר לו מחירים מופרזים. לכן השרים לא אהבו את החוק. הוא הצר את צעדיהם. כתוצאה מכך ניסתה הממשלה להחליש את החוק. היא הקימה ועדה לבדיקת החוק, אבל הוועדה איכזבה. היא המליצה לשמור על שיטת המכרזים ועל הפיקוח והאישור של החשב הכללי.

לכן הקימה ממשלת אולמרט צוות בראשות ירום אריאב, מנכ"ל האוצר, ובהשתתפות רענן דינור. הצוות דן בנושא והגיע למסקנה מרחיקת לכת - שמשמעותה: פגיעה קשה בחוק חובת המכרזים.

המלצות הצוות מדברות בזכות הגברת היעילות והמהירות. הן אומרות שהצורך באישור כל התקשרות אצל החשב הכללי יוצר פקק ביורוקרטי, ולכן יש לתת פטור ממכרז להתקשרויות של עד 4 מיליון שקל. במקום לערוך מכרז, יפנה מנכ"ל המשרד לכמה אנשי עסקים, יבקש מהם הצעות מחיר - ויכריע.

האם אין זה נטל גדול מדי על המנכ"ל? הרי משרתו היא "משרת אמון" שאותה קיבל ישירות מהשר. האם הוא ישקול אך ורק את טובת המדינה, בלי לשקול את טובת השר? ובכלל, כל הרעיון של קבלת פטור ממכרז - פסול מעיקרו. זה פותח דלת לשחיתויות.

במשרד החשב הכללי, ירון זליכה, אומרים שאין ממש בטענות על עיכובים וביורוקרטיה, מכיוון שנעשו רפורמות מרחיקות לכת בתחום ואל רוב המכרזים ניתן לגשת דרך האינטרנט במהירות וביעילות. אבל במשרדי הממשלה טוענים שהעיכובים עדיין גדולים. אם זה כך, צריך לשחרר את צוואר הבקבוק, לא לשפוך את התינוק עם המים.

בינתיים אולמרט לא רוצה לאשר את המלצות הצוות, מכיון שהן לא קיצוניות מספיק לטעמו. הן לא מחסלות את החשב הכללי לגמרי, אלא משאירות בידיו זכות ערעור, ומבחינת אולמרט זליכה גרוע מהחמאס.

כך נוצרה הזדמנות לבטל את הכל. לשים במגירה עמוקה את מסקנות הצוות - ולשכוח מהן. ואם זה לא יילך, אפשר יהיה לעגן במהירות, בחקיקה ראשית בכנסת, את התקנות הקיימות של חוק המכרזים - וכך למנוע את שינוי התקנות בממשלה.

כי רק מכרז המנוהל על ידי גורם מקצועי חיצוני - כמו הוועדה במשרד החשב הכללי - הוא ערובה להשגת מחיר נכון, איכות טובה ומניעת שחיתות. אין פטנט טוב יותר ממכרז גלוי ופתוח. אור השמש הוא חומר החיטוי הטוב ביותר שיש.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully