וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רשות ני"ע בודקת את התגמול החריג בלאומי

שלומי שפר

10.4.2007 / 20:57

המדובר ב-22 מיליון שקל שקיבלו יו"ר הבנק, איתן רף, המנכ"לית, גליה מאור ו-13 מנהלים בגין מכירת נכסי הקופות והקרנות

רשות ני"ע פותחת חזית נוספת במלחמתה בבונוסים החריגים המשולמים בשוק ההון הישראלי. לפני כ-10 ימים פנתה הרשות לבנק לאומי וביקשה ממנו לקבל את הפרוטוקולים של ישיבות הדירקטוריון וועדותיו השונות, שדנו בבונוס החריג שקיבלו ראשי הבנק בגין מכירת קופות הגמל וקרנות הנאמנות.

מדובר על בונוס בהיקף של 22 מיליון שקל שקיבלו יו"ר הבנק, איתן רף, המנכ"לית, גליה מאור ו-13 מנהלים בכירים נוספים בבנק. הבונוסים ניתנו על הרווחים שהשיג הבנק לאחר שמכר את קופות הגמל וקרנות הנאמנות. ואולם ברשות ני"ע סבורים כי מדובר בבונוס חריג, גם בשל העובדה שהוא נובע ממכירות שנכפו על הבנק (בעקבות חוק בכר), וכן בעקבות העובדה שלאומי הוא הבנק היחיד שהעניק למנהליו בונוס בגין מכירות אלו, למרות שכל הבנקים מכרו בשנה האחרונה את מרבית קופות הגמל וקרנות הנאמנות שלהם.

רשות ני"ע מנסה להעביר בחקיקה בכנסת שורה של הנחיות שמטרתן לטפל בבונוסים ובהטבות של מנהלים בחברות הציבוריות. מטרת ההנחיות היא לחייב את החברות לפרט באופן רב יותר את מרכיבי השכר וההטבות שניתנו לבכירים. בינתיים העבירה הרשות תקנות המחייבות את החברות להסביר מדוע ניתנים בונוסים חריגים. בהגדרה של בונוסים חריגים נכללים למשל כאלו שאינם מתאימים לביצועי החברה (למשל בונוס גבוה למנכ"ל של חברה מפסידה), בונוסים שאינם תואמים את מה שהיה מקובל בחברה בעבר או בונוסים החריגים לגבי מה שמקובל בשוק.

הרשות הפשילה שרוולים

המקרה של לאומי אינו מתאים לשתי הקטגוריות הראשונות, אך מתאים לשלישית, שכן הבנקים האחרים, כאמור, לא תיגמלו את מנהליהם בגין מכירת הנכסים. נדגיש כי לרשות אין כל מידע או טענה ראשונית על כך שהבונוסים האלו ניתנו שלא כדין, ואולם במסגרת המלחמה שהיא מנהלת בשנה האחרונה נגד הטבות חריגות (בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בזק) הוחלט לבדוק את כלל החברות שנתנו הטבות חריגות, ובכלל זה גם את ההטבה בבנק לאומי.

הבנק נדרש למסור לרשות את הפרוטוקולים עד ה-5 באפריל, ואולם בעקבות החג התאריך נדחה ליום חמישי ה-12 לחודש. נציין כי המענק המיוחד לרף עמד על 2.45 מיליון שקל והמענק המיוחד למאור עמד על 3.5 מיליון שקל. בנק לאומי דיווח בדיווח מיוחד לבורסה ביום פרסום דוחות 2006 על הבונוס החריג, והודיע כי המענק התקבל לאחר אישור של כל ועדות הדירקטוריון הרלוונטיות ותוך מילוי דרישות רשות ני"ע. נציין כי גם מבקר הפנים של הבנק נכלל בין מקבלי הבונוס החריג.

מבנק לאומי נמסר: "דירקטוריון בנק לאומי אישר את התגמולים בגין רווחי שנת 2006 לאחר שוועדת הביקורת והדירקטוריון, המורכב כולו מדירקטורים חיצוניים, בחנו וקיימו דיונים בנושא, וללא השתתפות הנוגעים בדבר. לתגמול ניתן גילוי נאות מלא ושקיפות מרבית, בהתאם ותוך הקפדה מרבית על הנחיות רשות ני"ע, באמצעות דיווח לציבור והודעה לעיתונות שהופצו ביום 28 למארס 2007. בדיווחים אלה פורטו בהרחבה רבה הסכומים, המוטבים והסיבות לתגמול. לאומי ישמח לשתף פעולה עם כל גורם שיחפוץ בבדיקת העניין".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully