וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בעלת המניות הגדולה ביותר בקונסטליישן 3D, המחזיקה ב-67% ממניותיה, מבקשת למכור מניות בשווי 3.1 מ' ד'

גתית פנקס

29.8.2001 / 18:49

מאז הגשת הבקשה נפל שווי חבילת המניות ב-62%; רונן יפה, מנכ"ל החברה בישראל: "זה לא נגד החברה אלא לטובתה; יש כאן רצון להגדיל את כמות המניות הצפה שלנו, ולהזרים לנו כסף"

האם בעלי המניות הגדולים ביותר של חברת קונסטליישן 3D (סימול CDDD) אינם מאמינים בחברה? תלוי את מי שואלים. חברת האחזקות של קונסטליישן, שנקראת Constellation 3D Technology Limited, שהיא בעלת המניות הראשית בה עם החזקה של 67.4% מהון מניותיה, הגישה באמצע אוגוסט בקשה למכירת 2.9 מיליון מניות, כך שהחזקתה תרד ל-60%.

חברת האחזקות כוללת בעלי מניות של החברה ודירקטורים. ביום הגשת הבקשה, באמצע אוגוסט, שיקף מחיר מניית קונסטליישן 3D לחבילת המניות שווי כולל של 8.3 מיליון דולר. בתחילת יולי החלה המניה במהלך של ירידה חדה ביותר (של כ-80%), שמסרב להיעצר בינתיים בצורה משמעותית, והיתה לכך השפעה גם על מחיר החבילה שמבקשת למכור חברת האחזקות - העומד כעת על 3.1 מיליון דולר בלבד.

מדוע התעוררה לפתע בעלת המניות הגדולה ביותר של קונסטליישן, הרשומה באיי הבתולה הבריטיים, והחליטה כי היא מעוניינת למכור מניות של החברה. ובכן, תשובה הגיונית תהיה כי היא מבקשת להוריד את החזקתה בחברה ולממש כעת חלק ממנה מתוך פחד שבהמשך יוסיפו המניות לרדת. אחוז קטן מוחזק ע"י הציבור

אבל גם לרונן יפה, גזבר קונסטליישן 3D ומנכ"ל החברה בישראל, יש תשובה: "זה ממש לא נגד החברה אלא לטובתה. שני דברים עומדים מאחורי הבקשה - האחד הוא רצון להגדיל את כמות המניות הצפה שלנו, והשני הוא להזרים לנו כסף".

לכאורה, נשמע כי שני הדברים הללו אינם יכולים להתקיים יחדיו, שכן אם חברת ההחזקות תמכור את המניות בשוק היא אומנם תגדיל את ה-Float, אבל קונסטליישן 3D לא תזכה להעשיר עקב כך את קופת המזומנים שלה.

"זה נכון", אומר יפה, "אבל יש כאן מכשיר שמגן עלינו. חברת ההחזקות לא מתכוונת לזרוק את המניות סתם בשוק, ואפשרות שעומדת בפניה היא למכור אותן באמצעות עסקות מחוץ לבורסה למשקיעים שמעוניינים לרכוש, בצורה שלא תשפיע על המחיר".

לדבריו, לקונסטליישן 3D יש בעיה קשה, שכן רק אחוז קטן ממניותיה מוחזק בידי הציבור. "בד"כ חברות רושמות את כל המניות שלהן למסחר", אומר יפה, "אבל אנחנו מלכתחילה רשמנו רק אחוז קטן מהמניות". כיום מהווה כמות המניות הצפה של החברה 23% מכלל המניות המונפקות שלה.

לא בטוח שקו האשראי ימומש

קונסטליישן פיתחה טכנולוגיה שאמורה להגדיל את כמות אחסון המידע האפשרית על גבי CDs. "בעוד כשנה, כאשר המוצר שלנו יגיע לשוק, לא תהיה לנו בעיה לגייס", אומר יפה, "ואם בסופו של דבר המכירה תמומש, זו לא תהיה הפעם הראשונה שאנחנו מקבלים כספים מחברת ההחזקות". וכך, לפני כשנה הסכימה חברת ההחזקות להעמיד לרשות קונסטליישן קו אשראי בגובה 6 מיליון דולר במחיר המרה של 10.72 דולר למניה.

ככל הידוע, חברת ההחזקות טרם ביצעה את המכירה. "גם לא בטוח שהיא תבצע זאת בסופו של דבר", אומר יפה, "ובינתיים מדובר רק בהגשת בקשה כדי לאפשר מכירה מסוג זה בעתיד" - תשקיף מדף, אם תרצו.

הצורך העז של החברה במזומנים הוא ברור, שכן את הרבעון השני של השנה סיימה החברה עם מזומנים של 2.3 מיליון דולר בלבד. קונסטליישן אף הודיעה לא מכבר כי גייסה קו אשראי בגובה של 30 מיליון דולר מחברת ההשקעות Gleneagle, במסגרתו תוכל האחרונה לרכוש מניות של קונסטליישן 3D בכמויות ובפרקי זמן קבועים מראש, מדי חודש.

"כלל לא בטוח שנשתמש במסגרת האשראי", אומר יפה, "שכן המטרה שלנו היא כמה שפחות לדלל את בעלי המניות, ובמיוחד במחירים כאלה. מה שמשמח אותנו זו העובדה שאין לנו הגבלה של כמויות וקריטריונים דומים, ואפילו כעת, כשהמניה ברמה של דולר, נוכל לממש את קו האשראי אם נרצה".

הכל בגלל המרג'ין קול

ההסבר שמספק יפה לירידות במניה בתקופה האחרונה הוא מרג'ין קול, ועשה זאת גם מנכ"ל חברת TTR (סימול TTRE) לא מכבר, לאחר שהמניה איבדה כ-70% בשלושה ימים. המרג'ין קול היא פקודה המאלצת משקיע להחזיר הלוואה שנטל כדי לרכוש מניות כשהמחיר יורד בשיעור חד, ולכן בחברות בהן יש אחוז גבוה של משקיעים ממונפים, האפקט מורגש בצורה חזקה יותר.

"אני יודע שזה נשמע מוזר, אבל זה ההסבר להערכתנו", אומר יפה. "אנחנו סובלים במיוחד כי אנחנו קטנים, וכי יש לנו אחוז מאוד קטן של מניות שמוחזק בידי הציבור", הוא אומר.

בינתיים, החברה אינה מייצרת הכנסות, ומאז הקמתה ועד סוף הרבעון השני של השנה היא צברה הפסד נקי מצטבר של 39.8 מיליון דולר. כיום היא מעסיקה כ-65 עובדים, מתוכם 15 בישראל. "לאחר שקיצצנו ב'שמנת' ובהוצאות הנלוות, אין לנו כוונה לבצע פיטורים. אנחנו גוף רזה", אומר יפה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully