וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רוברטסון סטיבנס: אכזבת המשקיעים מדו"חות קומברס נובעת מאי העלאת התחזיות להמשך השנה; המניה נופלת ב-8.5%

גיא ימין

29.8.2001 / 21:24

בליהמן ברדרס מותירים המלצת "קנייה חזקה" למניה; בקרדיט סוויס ממליצים למשקיעים לשבת על הגדר; בסלומון סמית ברני מעריכים כי הצפיות של החברה תמשיך לרדת

אמש לאחר המסחר פירסמה קומברס את דו"חותיה לרבעון השני, ובבתי ההשקעות המכסים את מניית החברה נעות ההמלצות מ"קנייה חזקה" אופטימית במיוחד ועד לעצה למשקיעים להדיר את רגליהם מהשקעה בחברה עד שיצטברו סימנים חיוביים ליציאה מההאטה.

קומברס הצליחה אמנם לעמוד ברף שהציבה בעת אזהרת הרווח הראשונה בתולדותיה שפירסמה ביולי - עם הכנסות של 243 מיליון דולר ורווח נקי של 50 מיליון דולר ברבעון השני, אך לא היה די בכך כדי להשביע את רצון המשקיעים. אלה ציפו ליותר, והם שולחים בשעה זו את מניית החברה לירידות של 8.5%, לאחר שאתמול כבר איבדה כ-4.5%.

המשמעות של ירידות הימים האחרונים היא כי מניית החברה נושקת עתה לערכי השפל אליהם הגיעה בימים הראשונים שלאחר פרסום האזהרה. בבתי ההשקעות מנתחים היום את דו"חות החברה, ומספקים בעקיפין הסברים למגמה השלילית במניה.

ברוברטסון סטיבנס, למשל, מעריכים כי בטווח הקצר עשויים משקיעי החברה להיות מאוכזבים מדו"חות הרבעון השני, מה שישפיע על מחיר המניה בימים הקרובים. מקור האכזבה הראשי אינו דווקא המספרים בשורות ההכנסות והרווח ברבעון השני, שגם אם לא היו גבוהים מהצפוי לפחות לא החטיאו את התחזית, אלא העובדה שהנהלת החברה לא העלתה את תחזיותיה לגבי המשך השנה.

האנליסטית מריאן ווק מבית ההשקעות מעריכה כי את החולשה במניית החברה ניתן לייחס גם לכך שהנהלת החברה לא סיפקה מידע קונקרטי על עסקות שנסגרו לאחרונה, על אף שמועות על חוזי ענק עם חברות כמו SBC וורייזון. גם אם חוזה עם ורייזון אכן קיים, ברוברטסון סבורים כי הוא כבר מתומחר בתחזית שמספקת החברה להמשך השנה, ובכל מקרה אין הוא מגיע לסכום של 200 מיליון דולר, ההערכה שנשמעה לאחרונה.

"הצפיות בקומברס נותרת נמוכה, ורוב הרכישות של מוצרי החברה נעשות רק כשללקוחות באמת אין ברירה", אומרים בבית ההשקעות. בין הגורמים לצפיות הנמוכה של החברה - ירידה בהיקף עסקה ממוצעת והתארכות מחזורי הקניות של לקוחות החברה. ברוברטסון סטיבנס תולים בצפיות הנמוכה את השארת תחזית החברה השנתית על כנה - הכנסות של 1.28 מיליארד דולר ורווח של 1.14 דולרים למניה - ומותירים למניה המלצת "תשואת שוק".

סלומון: זה השוק, לא החברה

המלה "צפיות" מהווה ציר מרכזי גם בדו"ח שמפרסם בית ההשקעות סלומון סמית ברני, שמותיר על כנה המלצת "קנייה בסיכון גבוה". לאחר שצבר ההזמנות של קומברס ירד ברבעון השני ב-72 מיליון דולר לעומת הרבעון הראשון ל-253 מיליון דולר, הערכת בית ההשקעות היא כי מגמה זו תימשך גם ברבעון השלישי.

"הירידה בצבר ההזמנות ובהכנסות הנדחות ברבעון השני מעידה פחות על מעמדה התחרותי של קומברס ויותר על המצב הכללי בשוק הטלקומוניקציה", אומר צוות האנליסטים בראשותו של ויקטור הלפרט. בסלומון מצטרפים להערכה הכללית כי דווקא מצב זה מאפשר לקומברס להגדיל את נתח השוק שלה על חשבון מתחרותיה.

במהלך הרבעון השני לא חל שינוי בהתפלגות ההכנסות שייצרה חטיבת קומברס נטוורקס סיסטמס (CNS), ושירותי הערך המוסף תרמו ל-20% מכלל הכנסות החברה, כמו ברבעון הראשון. "אנו ממשיכים להאמין כי שירותי הערך המוסף יהוו את מנוע הצמיחה העיקרי של החברה", אומרים בבית ההשקעות. בסלומון מציינים כי לקומברס יש את מספר הלקוחות הגדול ביותר בעולם בשירותי המסרים המאוחדים, וכי החברה צפויה ליהנות מהעלייה בביקושים מצד ספקי השירות לשירותים אלה.

ליהמן ברדרס: קומברס תגדיל את נתח השוק

בבית ההשקעות ליהמן ברדרס מחזיקים בדעה חיובית אף יותר כלפי קומברס, עם המלצת "קנייה חזקה" שנותרת על כנה ומחיר יעד בטווח של 40 עד 50 דולר למניה.

האנליסט טים לוק מעריך כי קומברס תמשיך להגדיל את נתח השוק שלה בתחום התיבות הקוליות, שתרם 65% מכלל הכנסות החברה ברבעון השני. "ביכולתה של קומברס לכבוש נתח שוק על חשבונה של לוסנט באמצעות חוזים עם ורייזון, סינגולר ואחרות".

CSFB: הנהלת החברה הפגינה חוסר ביטחון

המלצה זו של ליהמן ברדרס מצטיירת כחמה במיוחד ביחס לדברים שאומר צוות האנליסטים בראשות סוזן פאסוני מבית ההשקעות קרדיט סוויס פירסט בוסטון. "הטון של הנהלת החברה בכל הנוגע לסביבה העסקית היה עגום, ולתפישתנו אף הקרין חוסר ביטחון", אומרים בקרדיט סוויס.

בבית ההשקעות ממליצים למשקיעים "לשבת על הגדר" ולהמתין להוכחות כי החברה מצליחה לשפר את תוצאותיה. גם בקרדיט סוויס סבורים כי צבר ההזמנות ימשיך לרדת ברבעון השלישי, ומותירים המלצת "החזק" למניה על כנה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully