וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נסטלה רכשה את גרבר ב-5.5 מיליארד ד'

יורם גביזון

13.4.2007 / 8:11

העסקה עשויה להכניס את אסם, חברה בת של נסטלה, לשוק המזון לתינוקות בישראל. גזי קפלן: זהו שוק של 700 מ' ש'

נסטלה הכריזה על עסקה בשווי 5.5 מיליארד דולר לרכישת יצרנית מוצרי המזון לתינוקות גרבר מיצרנית התרופות ומזון הבריאות נובארטיס. נובארטיס, חברת התרופות החמישית הגודלה בעולם, סירבה להגיב על הידיעה.

העסקה, שתהפוך את נסטלה לחברה המובילה בשוק האמריקאי, שהוא הגדול בעולם, ולחברה המובילה בעולם כולו, עשויה להכניס את אסם הישראלית - חברה בת של נסטלה - לשוק המזון לתינוקות בישראל.

אסם הצהירה בשנים האחרונות על כוונתה להיכנס לשוק המזון לתינוקות, הנאמד ב-700 מיליון שקל לשנה. חברת נסטלה, שהיא החברה האם של אסם (53.7%) קידמה אתמול את סיכוייה של אסם להשתלב בשוק זה.

שוק המזון לתינוקות בישראל נשלט כיום בידי חברת מעברות, המשווקת את המותג מטרנה, ובידי חברת פרומדיקו, משווקת סימיליאק. השוק נהנה משני מאפיינים שהופכים אותו לאטרקטיווי בעבור אסם: נאמנות צרכנים ורווחיות גבוהה.

נאמנות הצרכנים נובעת מהנטייה של אמהות שלא להחליף ספק איכותי בתחום המזון שיש לו ערכים בריאותיים. חלק מהרווחיות הגבוהה קשורה לעובדה ששתי החברות המובילות בענף תחליפי החלב: מעברות ופרומדיקו, מחזיקות בנתח של 97% משוק של 270 מיליון שקל.

הרווחיות התפעולית של חברת מעברות משיווק מטרנה הגיעה ל-15% ממכירות של 231 מיליון שקל, בעוד שהרווח התפעולי של קבוצת אסם כולה הגיע ל-11% מהמחזור.

המכשול העיקרי לכניסתה של אסם לתחום הוא שמוצרי תינוקות משווקים לכאורה שלא על פי תקנות ארגון הבריאות העולמי (WHO), לכן נסטלה תיאלץ לפעול בשוק המקומי כשידיה קשורות - מגבלה קשה בשוק המתאפיין בנאמנות צרכנים גבוהה.

גזי קפלן מנכ"ל אסם אמר בתגובה: "אני מברך, אך רק בטווח הבינוני והארוך ניתן יהיה לבחון את המשמעות האופרטיווית שלה. הרכישה פותחת לאסם שוק של 700 מיליון שקל".

נסטלה ניסתה לראשונה לרכוש את גרבר בשנות ה-90, אבל אז רכשה את גרבר חברת סנדוז, שנהפכה לימים לחטיבה של נובארטיס. באחרונה, רכשה נסטלה את חטיבת המזון הרפואי של נובארטיס תמורת 2.5 מיליארד דולר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully