וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הממשלה תאשר היום שינוי בחוק חובת המכרזים

מוטי בסוק

15.4.2007 / 9:53

רוב ההחלטות יועברו מהחשב הכללי לוועדות של משרדי הממשלה. זליכה: "השינוי יביא לפגיעה משמעותית בטוהר המידות"

הממשלה תדון היום בהמלצות צוות בינמשרדי בראשות מנכ"ל האוצר, ירום אריאב, לייעול הרכש הממשלתי, שבמרכזה שינוי רדיקלי בחוק חובת המכרזים. כפי הנראה הממשלה תאשר את ההמלצות האלה. החשב הכללי, ירון זליכה, הממונה על ביצוע החוק, סבור כי ישום ההמלצות יביא לפגיעה משמעותית בטוהר המידות בישראל.

המלצות הצוות הבינמשרדי התקבלו ברוב של שבעה נגד שניים. המתנגדים היו גבי שוחט, סגן בכיר לחשב הכללי, ואריה בר, מנכ"ל משרד הבינוני והשיכון. במכתב ששלח זליכה לאריאב ב- 27 למארס קובע החשכ"ל: "המלצות הצוות הבינמשרדי עומדות בסתירה מוחלטת למטרות הציבוריות העומדות ביסודו של חוק המכרזים ותקנותיו".

לדברי זליכה, אימוץ דו"ח הצוות הבינמשרדי, "יביא לפגיעה משמעותית בטוהר המידות ובשוויון ההזדמנויות (וזאת מעבר לפגיעה הכלכלית)". הממשלה החליטה ב-31 בדצמבר 2006 על הקמת צוות בינמשרדי "ליעול הרכש הממשלתי, ובחינת תיקונים בדיני המכרזים, מתוך כוונה לשפר ולייעל את עבודת משרדי הממשלה, תוך שמירה על עקרון השיוויון ועל טוהר המידות בהתקשרויות הממשלתיות".

מעלים את הרף?

הצוות הבינמשרדי החליט לבצע מהפכה בתחום המכרזים שמשמעותה העברת הרוב המכריע של ההחלטות, כולל מתן פטור ממכרזים, מאגף החשב הכללי באוצר לוועדות המכרזים של משרדי הממשלה השונים - שבהן שותפים המנכ"לים, החשבים והיועצים המשפטיים של המשרדים.

כמו כן הוחלט על העלאה דרמטית ברף הכספי המחייב עריכת מכרז מ-700 אלף שקל כיום - ל-4 מיליון שקל. לדברי אריאב, "ההמלצות נועדו להגביר את היעילות ואת יכולת המשרדים לבצע כהלכה את תפקידם, תוך שמירה על ההליך המכרזי כהליך המועדף להתקשרויות, ככזה התומך בעקרונות של שקיפות וטוהר מידות בתהליך קבלת ההחלטות ומגביר את התחרות במשק". היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, התומך בהחלטות הצוות הבינמשרדי, כתב לממשלה ב-29 במארס כי "השקפות הצוות משקפות איזון עדין בין השיקולים השונים - תוך מאמץ מירבי למצות את שיקולי היעילות".

בדו"ח הצוות הבינמשרדי נאמר " המודל הריכוזי שבו שיקול הדעת למתן הפטור, בחלק ניכר מהמקרים נתון באופן מלא להחלטות של ועדת הפטור המרכזית במשרד האוצר ושל החשב הכללי יוצר עומס בירוקרטי וצוואר בקבוק הפוגעים פגיעה קשה ביכולת התיפקוד והביצוע של המשרדים".

במכתב ששלח זליכה לאריאב הוא כותב: "תהיה זו טעות היסטורית להשתמש בטיעונים של ביורוקרטיה על מנת לצמצם ולעקר מתוכן את עבודתה של ועדת הפטור כמנגנון פיקוח ובקרה אפקטיווי. המלצות הוועדה יובילו לכך שלמעלה מ-90% מהבקשות המגיעות כיום למשרד האוצר יאושרו במשרדים".

התנועה למען איכות השלטון בישראל דרשה מהממשלה, במסמך שפירסמה ב28 למארס, "לא לקבל את ההמלצות לריקון חוק חובת המכרזים מתוכן ופתיחת פתח לחלוקה מושחתת של חוזים בשיעור של עשרות מיליארדי שקל בשנה למקורבים".

לטענת התנועה, "אין מקום שממשלה, שנגד העומד בראשה מתנהלת חקירה פלילית בחשדות להטיית מכרז ושנגד שר האוצר בה, המופקד על ביצוע חוק חובת המכרזים, מתנהלת חקירה פלילית בחשדות למעילה בכספיו של ציבור רחב, תקבל החלטה להקלות מרחיקות לכת וחפוזות בתחום הרגיש והחשוב של חובת המכרז הפומבי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully