וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תשובה מוכר דירות ב-2 מיליארד דולר

איתן אבריאל

15.4.2007 / 21:28

במסגרת אחת מעסקות הנדל"ן הגדולות שבוצעו בקנדה בשנים האחרונות, תשובה מוכר תיק של 16 אלף דירות

איש העסקים יצחק תשובה נכנע לביקושים: לאחר תקופה ארוכה שבה חוזר על ידי קרנות ובנקים להשקעות, הוא נמצא על סף סיכום עסקה למכירת 16 אלף דירות מושכרות תמורת כ-2 מיליארד דולר - כך נודע ל-TheMarker ממקורבים לבתי ההשקעות המעורבים בעסקה. מדובר באחת מעסקות הנדל"ן הגדולות שבוצעו בקנדה בשנים האחרונות.

רוב הדירות שיימכרו נמצאות בחוף המערבי של קנדה, בעיקר בטורונטו ובמונטריאול, ומחזיקה בהן אלעד קנדה, חברה פרטית שבבעלותו של תשובה. אלעד קנדה היא חברה-בת של אלעד גרופ, זרוע הנדל"ן הפרטית של תשובה, שבניגוד לחברת דלק נדל"ן אינה נסחרת בבורסה. את הדירות אמור לרכוש קונסורציום של כ-25 משקיעים מוסדיים, בעיקר קרנות פנסיה קנדיות וקרנות ריט העוסקות ברכישת נדל"ן.

הבנקים הקנדים להשקעות צפויים לפרסם בשבוע הקרוב מכרז שבו יוצעו הנכסים לגופים המוסדיים, בהם גורמים מאירופה ומצרפת הנוהגים להשקיע בעיר מונטריאול - עיר שבה השפה המדוברת היא צרפתית. ההערכות הן כי העסקה תיסגר בתוך כמה שבועות.

על פי המקורות, מחיר העסקה - יותר מ-2 מיליארד דולר - משקף בעבור תשובה רווח גדול. צוות ההנהלה של אלעד קנדה רכש את בנייני הדירות באופן פרטני בשש השנים האחרונות, כך שמחיר העסקה משקף שני גורמי רווח מרכזיים: לרווח תרמו עלייה של עשרות אחוזים במחירי הנדל"ן למגורים בקנדה במחצית הראשונה של העשור האחרון והתחזקות ניכרת של הדולר הקנדי ביחס לדולר האמריקאי.

נשאר בקנדה

לאלעד קנדה גם מרכזי קניות ובנייני משרדים, שאינם מוצעים למכירה. לפי הערכות, ימשיך תשובה להחזיק בנכסים אלה וימשיך לפעול גם בתחום הנדל"ן למגורים. כבר עתה מחזיקה אלעד קנדה מגרשים שעליהם מתכננת החברה לבנות בנייני מגורים דירות מגורים חדשות. לפי הערכות, היא תשתמש בתמורת העסקה הנוכחית כדי להעמיק את פעילותה בכל מגזרי החברה בקנדה.

זו אינה הפעם הראשונה שבה גופים פיננסיים בצפון אמריקה מבקשים לעשות עסקים עם תשובה. לפני כארבע שנים הוצע לתשובה להנפיק את מלאי הדירות המושכרות שלו בקנדה באמצעות הנפקה ורישום לסחר של קרן ריט - קרן ציבורית המחזיקה בנכסים ומשלמת לבעלי היחידות ריבית המשקפת את ההכנסות משכר הדירה. בסופו של דבר, החליט תשובה שלא לפעול באמצעות חברה ציבורית, ובמקום זאת, ביצע הנפקה של איגרות חוב לגופים מוסדיים בישראל. הנכסים שהועמדו כשעבוד להנפקה הם הנכסים המסחריים של החברה בקנדה ולא דירות המגורים שהועמדו עתה למכירה. יצחק תשובה הוא אחד מאנשי העסקים המצליחים והעשירים בישראל. בנוסף לפעילותו בנדל"ן בחו"ל, הוא מחזיק בקבוצת דלק על כל פעילויותיה, לרבות קידוחי נפט בישראל ובעולם והפקת גז, בחברת ביטוח הפניקס ובנכסים רבים אחרים. הונו של יצחק תשובה הוערך לפני כשנה ב-2.5 מיליארד דולר ומאז רק המשיך לצמוח.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully