וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שיא בתל אביב: מדד המעו"ף הוסיף 0.4%

טל לוי

16.4.2007 / 17:21

אוסיף השלימה זינוק של כ-47% ב-10 ימים. אפריקה זינקה ב-44% מתחילת 2007. הראל איבדה 0.6% על רקע פרשת המעילה

שיאים חדשים הם בדרך כלל סיבה למסיבה, אולם לא בשוק ההון של תל אביב, שמסיימת עוד יום שגרתי. בחודש האחרון זינק מדד המעו"ף כמעט מדי יום כאשר במהלך תקופה זו נרשמו רק שני ימי ירידות וגם שם מדובר היה בירידות מינוריות: מדד המעו"ף הוסיף 0.4% וננעל ברמת שיא של 1,054 נקודות ומדד ת"א 100 הוסיף 0.6% וקבע גם הוא שיא של 1,046.96 נקודות. כאמור: יום שגרתי. מחזורי המסחר היו גבוהים והסתכמו ב-2.5 מיליארד שקל.

הבורסה רשמה את אחד החודשים הטובים שלה בתקופה האחרונה: מאז המימוש בשוקי העולם ובתל אביב, הספיקו המדדים לטפס בכ-12% בחודש אחד.

בשוק מסבירים כי הריבית הנמוכה עבור פקדונות בנקאיים היא שאחראית לעליות הנרשמות בתקופה האחרונה. "אף אחד לא מעוניין לקבל ריבית בנקאית נמוכה של 3%-2% ועל כן זורם הכסף לבורסה", אמר הבוקר אחד הפעילים.

מדד המחירים לצרכן שפורסם אתמול היה חיובי והסתכם ב-0.2%. עם זאת, לאחר שני המדדים השליליים שפורסמו מתחילת השנה, עומדת האינפלציה על רמה שלילית של מינוס 0.2%. מדד המחירים לצרכן הוא אחד הפרמטרים החשובים בקביעת הריבית. יעד האינפלציה שקבעה הממשלה עומד על 3%-1% בשנה, כך שהמדד השלילי והדולר הנמוך מחזקים את הקונצנזוס לפיו יוריד נגיד בנק ישראל את הריבית בעוד כשבוע. השאלה היחידה שנותרה פתוחה היא, אם מדובר בהורדה של 0.25% או בהורדה חדה יותר של 0.5%. נכון להיום עומדת ריבית בנק ישראל על 4%.

חברת הביטוח הראל איבדה 0.6%. אתמול נודע על מעילה שהתגלתה בבית ההשקעות שמנהלת החברה. המשנה למנכ"ל החברה, גיא ויסמן, פוטר בעקבות חשיפה של אי סדרים בהיקף של מיליוני שקלים בחברה. עדיין לא ידוע אם יש מעורבים נוספים בפרשה וכיצד בוצעה. עם זאת, על פי הערכות, המעילה היתה כרוכה במתן הלוואות לגופים בשוק ההון.

אפריקה מגיעה לגרמניה

קבוצת דלק הוסיפה 1.1%. אתמול בערב נודע ל-TheMarker כי בעל השליטה בקבוצה, יצחק תשובה, נמצא על סף סיכום עסקת ענק למכירת 16 אלף דירות מושכרות בקנדה תמורת כ-2 מיליארד דולר. מדובר בעסקה אותה מבצע תשובה באופן פרטי ולא באמצעות החברה הציבורית קבוצת דלק או חברה אחרת שבשליטתו.

אלביט מערכות ותדיראן קשר נסחרות על רקע הצעת הרכש של אלביט לתדיראן. אלביט העלתה את הצעת המחיר שהגישה למניות תדיראן ב-7% ל-210 שקל למניה לאחר שמניית תדיראן זינקה אתמול בכ-5%. אלביט מחזיקה ב-42% מתדיראן קשר ובאלביט מעוניינים לרכוש לפחות 50% ממניות תדיראן במטרה לאחד את תוצאות שתי החברות בדו"ח חשבונאי אחד.

ביצוע הרכישה יאפשר לאלביט גישה לקופת המזומנים של תדיראן, העומדת על 310 מיליון דולר, כאשר הכסף ישמש כנראה לרכישת יתרת מניות החברה. ביום חמישי חשף דירקטוריון את עובדת קיומן של שתי הזמנות עיקריות שעשויה תדיראן לקבל - בהיקף של כ-200 מיליון דולר. אלביט מערכות הוסיפה 2% ותדיראן קשר הוסיפה עוד 5.2% לאחר זינוק דומה אתמול.

טבע איבדה 0.3%. ב-HSBC העלו הבוקר את מחיר היעד לטבע ל-42.5 דולר והותירו המלצת "קנייה" למניה.

אחד המניות המזנקות של תל אביב היא אפריקה שאיבדה 1.6% אולם בכל זאת משלימה זינוק של כ-44% מתחילת 2007. אתמול הודיעה החברה הנכדה, אפריקה נכסים, על כניסה ראשונה לגרמניה עם רכישת פורטפוליו הכולל 35 נכסים בשווי של 97 מיליון יורו.

אוסיף הוסיפה עוד 6.5% במחזור גבוה של 111 מיליון שקל - לאחר שכבר טיפסה בכ-40% מאז רכש ארקדי גאידמק את השליטה בחברה לפני כעשרה ימים. גאידמק אמר בסוף השבוע לתקשורת, כי אוסיף תגיע "להיקף פעילות עולמי של 5 מיליארד דולר".

מניית בנק דיסקונט הוסיפה 0.8% למרות הסערה סביב פרישתו של מתיו ברונפמן, בעל השליטה בבנק, מדירקטוריון דיסקונט בנקורפ, החברה האם של דיסקונט ניו יורק. המגזין הכלכלי האמריקאי "קריינ'ס ביזנס" דיווח כי ברונפמן נאלץ לפרוש מתפקידו בעקבות חקירה של הדירקטוריון, ממנה עולה חשד כי ניצל את התפקיד לטובתו האישית.

מניית דיסקונט סובלת לאחרונה מחולשה מאז פרסום הדו"חות הכספיים והתוכנית העסקית שחשפה הנהלת הבנק. בחודש האחרון איבדה המניה כ-12% לעומת עלייה דומה במדד המעו"ף. הפרשה האחרונה ממשיכה את רצף הירידות במניה. עם זאת, מקורב למשפחת ברונפמן מסר אתמול כי אין קרע בין מתיו ברונפמן לאביו או לבין רובין שרוהן, שותפה של משפחת ברונפמן לשליטה בדיסקונט ניו יורק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully